Προς το περιεχόμενο

Fender vintage hot rod '57 strat αλλαγή μαγνητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

bright off

treble 5,5-6

mid 0

bass 5

volume 4

 

Παντως με τους μαγνητες που σκεφτεσαι να βαλεις λογικα σε κοβω να το ανεβαζεις λιγο το middle.

 

Κι αυτο γιατι οι κλασσικοι Low output Strat μαγνητες δεν "βγαζουν" πολλα μεσαια και πιθανως να σου "λειψουν".

 

Ριξε και μια ματια εδω για το πως θα "ψαχτεις" με τα controls του twin σου.

 

Αν πάρω απλά τους μαγνήτες 57/62 (και όχι prewired pickguard) θα πρέπει να προσέξω κάτι άλλο?

Η κιθάρα μου δεν ξέρω τι ποτενσιόμετρα έχει, κάπου είχα διαβάσει ότι είναι 250άρια οπότε οκ?

κανενα προβλημα. Εχεις ηδη οτι χρειαζεσαι.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίο άρθρο. Το έχω διαβάσει.

 

 

κανενα προβλημα. Εχεις ηδη οτι χρειαζεσαι.

 

Ευχαριστώ.

Αυτό θα κάνω μάλλον μπας και γλιτώσω τα πολλά έξοδα. Το prewired pickguard που θέλω πάει στα 220ε(με μεταφορικά) και επειδή είναι από Αμερική θα έχει και δασμούς. Ξέρει κανεις πόσο θα πάει τελικά?

το site που κοιτάω είναι το ''overdrive custom guitar works''.

 

Οι 57/62 που είναι βγαλμένοι από vintage reissues είναι οι ίδιοι με αυτούς που βγαίνουν ως σετάκι απ'τη fender?

 

 

Edit: Βασικά μιας και υπάρχει ένα σετάκι 57/62 βγαλμένο από vintage reissue '62 στις αγγελίες του noiz και έχω φαγωθεί, την έκανα την κίνηση και έστειλα μήνυμα στο παλικάρι. Άντε να δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Με τον twin reverb παίζω στο tremolo κανάλι με tremolo k reverb κλειστά.

bright off

treble 5,5-6

mid 0

bass 5

voΤο 55-60% των συχνοτητων της κιθαρας ειναι εκει που λες mid.....

Αρα ειναι εντελως εντελως λαθος ρυθμιση!

Οσο για μαγνητες, παντα κατι χανεις και κατι κερδιζεις.....σχετικο και υποκειμενικο

Προσωπικα λεω οχι σε αλλαγη, μια χαρα ειναι το οργανο, καλυτερα εναν αλλο ενισχυτη....

ΠΡΩΤΑ Ο ΗΧΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως όλα είναι θέμα γούστου.

Ο ήχος μου μια χαρά μεσαία έχει, με κιθάρα παίζω άλλωστε.

Τον ενισχυτή δεν νομίζω να τον αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και θα δεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα ,αλλωστε οι μαγνητες ειναι υπευθυνοι για το 90% του ηχου μιας κιθαρας.

 

90% ??????????? ΔΙΑΒΑΣΕ ΕΔΩ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!!!!!!!!! :) ;) :) ;) :D ;D :) ;) :D ;) :) :) :)

 

 

 

ΠΡΩΤΑ Ο ΗΧΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθε να κανεις παραθεσεις μεγαλε,μας εβγαλες τα ματια.....

 

bright off

treble 5,5-6

mid 0

bass 5

volume 4

 

στον TR οταν εχεις το middle στο 4 εισαι περιπου στο Preset middle που εχουν οι υπολοιποι BF που δεν εχουν middle control,αν το βαλεις στο μηδεν παρακανεις scoop στον ηχο σου,βεβαια αν σου αρεσει εσενα ο ηχος εμας δεν μας πεφτει λογος,λογικα παντως με τους μονους θα το ανεβασεις γυρω στη μεση.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 57/62 που είναι βγαλμένοι από vintage reissues είναι οι ίδιοι με αυτούς που βγαίνουν ως σετάκι απ'τη fender?

 

ναι.

 

Το 55-60% των συχνοτητων της κιθαρας ειναι εκει που λες mid.....

Αρα ειναι εντελως εντελως λαθος ρυθμιση!

 

Προσωπικα λεω οχι σε αλλαγη, μια χαρα ειναι το οργανο, καλυτερα εναν αλλο ενισχυτη....

 

Δεν υπαρχουν "λαθος" ρυθμισεις. Υπαρχουν μονο λαθος πληροφοριες...  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο άρθρο. Το έχω διαβάσει.

 

Ευχαριστώ.

Αυτό θα κάνω μάλλον μπας και γλιτώσω τα πολλά έξοδα. Το prewired pickguard που θέλω πάει στα 220ε(με μεταφορικά) και επειδή είναι από Αμερική θα έχει και δασμούς. Ξέρει κανεις πόσο θα πάει τελικά?

το site που κοιτάω είναι το ''overdrive custom guitar works''.

αν ειναι για loaded παρε απο εδω.πολυ πιο λιγα χρηματα

http://www.ebay.com/itm/Fender-Original-57-62-LOADED-PRE-WIRED-Strat-Pickguard-White-White-/300803585558?pt=Guitar_Accessories&hash=item46094a7616

 

στηλε μην στον πολητη να γραψει δωρο πανω.και αν δεν μπωρει πες του να γραψει κατω απο 100$ συνολικα γιατι πανω απο αυτα θα σου ζητησουν περιπου 25% τελωνειο

ναι ιδιοι ειναι αυτοι που λες στην αγγελεια

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου