Προς το περιεχόμενο

ο Bill Frisell στην Αθηνα (Στεγη Γραμματων και Τεχνων )


matawan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ενδιαφέρουσα και η ταινία-ντοκυμαντερ και το τρίο βέβαια έστω και ελλείψει ντράμερ μας ταξίδεψε  :D.  ακούσαμε ΜΟΥΣΙΚΗ επιτέλους :D

Στράβωσα και και γω λίγο στην αρχή που δεν είδα τύμπανα αλλα μας το εξήγησε ευτυχώς ο Frisell, καθόμουν λιγο μακρυά ψηλά στο πρώτο θεωρείο και αρχικά είχα την εντύπωση οτι έπαιζαν σιγανά πραγματικά πιστεύω οτι ακούγαμε τον ήχο των κιθαρών απο τους ενισχυτές της σκηνής, με τη πάροδο του χρόνου όμως μπήκα και γω στο νόημα της παράστασης  ;D

 

Στο τέλος θα ήθελα να τους δω απο κοντά στα καμαρίνια αλλά ήτσν πολύς ο κόσμος και το απέφυγα.. Αλήθεια τους είδε κάποιος απο κοντα μετά την παράσταση?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ημουν κι εγω εκει, ειχα την τυχη να παω backstage μετα το live. οι προλαλησαντες φυσικα περιεγραψαν πολυ καλα τα οσα διαδραματιστηκαν στο λαιβ, οσο για τον frisell, εχω να πω οτι ειναι ενας εξαιρετικα σεμνος, χαμηλων τονων ανθρωπος, δε νομιζω οτι εχει καταλαβει το μεγεθος της επιρροης που εχει ασκησει στους ομοτεχνους του.

επισης να προσθεσω οτι ο tony scherr ειναι ενας εξαιρετικος μουσικος in his own right, too cool for school και με ενα γαματο σκαφος - frankenstein που ενδεχομενως να προκαλεσε την περιεργεια των συμφορουμιτων που ηταν εκει. αποτελειται απο το σωμα μιας φτηνιαρικης γιαπωνεζικης , δεν εχει center block, και ο λαιμος ειναι all parts, τον οποιο ο luthier του scherr, τον εφερε στα μετρα του.  επισης ειχε gibson '59 pups. και ο frisell επαιζε με tele φτιαγμενη απο parts, μαλιστα το σωμα της συγκεκριμενης εχει γινει chambered. σε γενικες γραμμες, τπτ εξωτικο, δεν συγκρατησα τι μου ειπε για τους μαγνητες, γιατι πολυ γρηγορα αρχισε να μου εκθειαζει τους charlie christan του lollar.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ημουν κι εγω εκει, ειχα την τυχη να παω backstage μετα το live. οι προλαλησαντες φυσικα περιεγραψαν πολυ καλα τα οσα διαδραματιστηκαν στο λαιβ, οσο για τον frisell, εχω να πω οτι ειναι ενας εξαιρετικα σεμνος, χαμηλων τονων ανθρωπος, δε νομιζω οτι εχει καταλαβει το μεγεθος της επιρροης που εχει ασκησει στους ομοτεχνους του.

επισης να προσθεσω οτι ο tony scherr ειναι ενας εξαιρετικος μουσικος in his own right, too cool for school και με ενα γαματο σκαφος - frankenstein που ενδεχομενως να προκαλεσε την περιεργεια των συμφορουμιτων που ηταν εκει. αποτελειται απο το σωμα μιας φτηνιαρικης γιαπωνεζικης , δεν εχει center block, και ο λαιμος ειναι all parts, τον οποιο ο luthier του scherr, τον εφερε στα μετρα του.  επισης ειχε gibson '59 pups. και ο frisell επαιζε με tele φτιαγμενη απο parts, μαλιστα το σωμα της συγκεκριμενης εχει γινει chambered. σε γενικες γραμμες, τπτ εξωτικο, δεν συγκρατησα τι μου ειπε για τους μαγνητες, γιατι πολυ γρηγορα αρχισε να μου εκθειαζει τους charlie christan του lollar.

 

Εισαι ένας πολύ τυχερός άνθρωπος... Βασικά δεν ήξερα πως υπηρχε η δυνατότητα backstage. Για το σκαφάκι του Scherr είχα όντως την απορία. Πάντως και 2 χρόνια πριν που τον είδα, έπαιζε με ένα σκάφος Guild του οποίου το σώμα ήταν εντελώς γυμνό (είχε ξύσει όλη την μπογιά). Στο δικό του live που τον ειχα ακουσει χρησιμοποιούσε το σκάφος για ελεγχόμενα feedback τα οποία ενσωμάτωνε στο παίξιμό του. Οι δε δυναμικές του στο παίξιμο ήταν απίστευτες! Γενικά αυτός ο τύπος όταν παίζει, το αισθάνεται (και αυτο φαίνονταν και στο Σαββατιάτικο Live).

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "καλο" του σκαφος ειναι μια guild t100 , της οποιας ομως εχει αλλαξει τους μαγνητες γιατι δεν χωνευε τους original, κι εχει βαλει τους ιδιους gibson '59.

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου