Προς το περιεχόμενο

DC Leakage από Buffered Πετάλι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Καλησπέρα αγαπητό φόρουμ, θα ήθελα τα φώτα σας στο παρακάτω πρόβλημα που αντιμετωπίζω:

 

Όταν βάζω ένα συγκεκριμένο buffered πετάλι (T-rex tonebug phaser) πριν από ένα συγκεκριμένο true bypass (Joyo dynamic compressor), το joyo κάνει ένα δυνατό ποπ όταν το ενεργοποιώ και το απενεργοποιώ. So far so good, είναι true bypass Και κάποιος πυκνωτης εκφορτίζεται κτλ κτλ.

 

Το ποπ αυτό όμως δεν συμβαίνει άν αντί του t-rex βάλω ένα άλλο buffered πετάλι, πχ ένα boss OD-3 (και κανα δυο άλλα που είχα και δοκίμασα). ΕΠίσης αν το Joyo ειναι πρώτο μετά την κιθάρα και ακολουθεί το T-rex (αν αντιστρεψω τη σειρά τους δηλαδή), πάλι δεν έχω ποπ.

 

Αυτό με κάνει να πιστεύω, ψάχνοντας και στο ιντερνετ, ότι το T-rex εμφανίζει φαινόμενα DC Leakage στο ouput.

 

Τα πετάλια δοκίμασα να τα τροφοφοτήσω και με boss μετασχηματιστή σε daisy chain και με ενα harley benton power plant junioρ που έχω. Η αλυσίδα ειναι fender strat -> T-rex tonebug phaser -> Joyo dynamic compressor -> καρτα ήχου (δοκίμασα με και χωρίς PreamP πριν την κάρτα ήχου)

 

 

 

Θέλω να δοκιμάσω και με μπαταρίες και καναδυο ακόμη σενάρια και θα γράψω αν βρω κάτι

 

 

 

:o :o :o :o :o :o

 

Και τώρα το ΣΗΜΑΝΤΙΚΤΕΡΟ ερώτημα: Πρωτίστος δεν με νοιάζει να λύσω το παραπάνω, για να κάνω τη δουλειά μου μπορώ  να αλλάξω τη σειρά -στην τελική τον κομπρέσσορα σπάνια τον κλείνω. 

 

ΤΟ ερώτημα είναι: παίζει το DC leakage πρόβλημα στο T-rex phaser να συνδέεται με άλλο πρόβλημα λειτουγικότητας / ήχου? Η δεν επηρεάζει τον ήχο του μιας και λογικά εμφανίζεται στο κύκλωμα εξόδου? Παίζει να τα χουν τινάξει πυκνωτές? ΓΙατι πέρα από ενα μεγάλο σχετικά volume drop που έχει και χαμηλό headroom, πάντα μου φαινόταν ότι ο ήχος δεν ειναι και πολύ καλός...

 

 

Και το άλλο μεγάλο κουφό :

 

Τα περισσότερα patch καλώδια που έχω, όταν τα χρησιμοποιώ για να συνδεσω τα δυο πετάλια, κάνουν διαφορετικής εντασης ποπ ανάλογα με τη φορά τους )από τα 10 που έχω αυτό εμφανίστηκε στα 8 ξεκάθαρα). Είμαι τρελός? Μήπως παίζει κάποια γείωση στην μία άκρη μόνο? Μηπως απλώς είχε να κάνει με τη χρονική σειρά που συνέδεα τα καλώδια? Μου χε πει παλιά κάποιος να βάζω τα καλώδια πάντα με την ίδια σειρά και επί 15 χρόνια γέλαγα, ώσπου χθες.....

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πονοκεφάλιαζα πολύ με το πρόβλημα αυτό... είναι όντως τυπικό με μερικά true bypass πετάλια, και υπό ορισμένες συνδεσμολογίες το πρόβλημα "μασκάρεται" και υπό άλλες μεγενθύνεται. Συνήθως λύνεται με 4-5 φορές άνοιξε-κλείσε του true bypass διακόπτη. Δεν θα προσπαθούσα να μπω πολύ βαθιά στα inner workings του προβλήματος γιατί θα χάσεις πολύ χρόνο και φαιά ουσία σκαλίζοντας, και θα αρχίσουν να σου φταίνε τα πάντα (πχ. μπορεί να υπάρχει leakage και από τον ενισχυτή σου που να διοχετεύεται στην αλυσίδα των πεταλιών σου, και να χειροτερεύει το πρόβλημα). Αλλά ηχητικά δεν πιστεύω να επηρεάζει καθόλου το φεϊζεράκι. Αν σε χαλάνε αρκετά πάνω σε αυτό, ίσως να αξίζει να απαλλαγείς από αυτό & να πάρεις κάποιο άλλο.

 

Αν δεν πάρεις ικανοποιητικές απαντήσεις από εδώ, στείλε μέλι ή στο support της TRex ή στον  Andreas του Stinkfoot.se (πολύ έμπειρος σε τέτοια θέματα): [email protected]

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πονοκεφάλιαζα πολύ με το πρόβλημα αυτό... είναι όντως τυπικό με μερικά true bypass πετάλια, και υπό ορισμένες συνδεσμολογίες το πρόβλημα "μασκάρεται" και υπό άλλες μεγενθύνεται. Συνήθως λύνεται με 4-5 φορές άνοιξε-κλείσε του true bypass διακόπτη. Δεν θα προσπαθούσα να μπω πολύ βαθιά στα inner workings του προβλήματος γιατί θα χάσεις πολύ χρόνο και φαιά ουσία σκαλίζοντας, και θα αρχίσουν να σου φταίνε τα πάντα (πχ. μπορεί να υπάρχει leakage και από τον ενισχυτή σου που να διοχετεύεται στην αλυσίδα των πεταλιών σου, και να χειροτερεύει το πρόβλημα). Αλλά ηχητικά δεν πιστεύω να επηρεάζει καθόλου το φεϊζεράκι. Αν σε χαλάνε αρκετά πάνω σε αυτό, ίσως να αξίζει να απαλλαγείς από αυτό & να πάρεις κάποιο άλλο.

 

Αν δεν πάρεις ικανοποιητικές απαντήσεις από εδώ, στείλε μέλι ή στο support της TRex ή στον  Andreas του Stinkfoot.se (πολύ έμπειρος σε τέτοια θέματα): [email protected]

 

Σ ευχαριστώ Σπύρο! Δεν με νοιάζει καθόλου για το ποπ στα truebypass, είμαι αρκετά συνιθισμένος (πχ το small clone εκφορτιζεται με 2-3 το πολύ ον οφφ) - απλώς με προβληματίζει που το πρόβλημα δεν εμφανίζεται αν βάλω άλλο buffered πετάλι πέρα από το tonebug. Και αυτό με τα καλώδια?

 

ΕΝτωμεταξύ δεν ανοίγει κιολας (αν δε το καταστρεψεις τελείως) να δω αν εχει ξεκολλήσει τίποτα από την πλακέτα...

 

[Ναι το Phaserακι αυτό δε μου κατσε, θα αντικατασταθεί, αλλά όσο και να μη  μου αρέσει πάντα πίστευα ότι κατι δεν πάει καλα. Οποτε μάλλον προσπαθω μόνιμα να βρω κάτι ελλατωματικό στο κύκλωμα.]

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου