Προς το περιεχόμενο

Δυο δικά μου layouts.


full shred

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,ετοιμασα ενα pcb 4χ4 εκατοστα.Δεν το εχω τσεκαρει εαν ειναι σωστο βεβαια συμφωνα με το σχηματικο,αλλα δεν νομιζω να εχει λαθος.

lovepedal2.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

To τσέκαρα αλλά έχει το j 201 τρανζίστορ το οποίο δεν το βρήσκω στην αγορά με διαδύκτιο δεν έχω σχέση(κακός βέβαια)εκτός αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο του j 201

 

Καλημέρες,

 

αντίστοιχο j201 είναι τα & 2n5457 νομίζω.

 

Βέβαια μπορώ να σε βοηθήσω γιατι έχω παραγγείλει καμιά 50αρια  j201 γιατί θα φτιάξω το ΟΚΚΟ diablo και

 

αν θές σου δίνω οσα χρειάζεσαι.

 

Απλά πρέπει να είναι matched οπότε θες μια  ποσότητα.

 

Οτι θές πές μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που θα ήθελα αν εχουμε μερακι είναι να παμε το 18 watt ακομα παραπέρα βάζοντας του διοδους ώστε να κλιπάρει σαν  το distortion + για περισσότερο γκειν.

 

όσοι το εφτιαξαν είπαν οτι μοιάζει με καθαρό καναλι και το γκειν του ειναι ισα ισα με το καθαρό σήμα οταν το εχεις οφ...γιαυτο ειπαν οτι για να λαμψει θέλει μπουστερ. Σκευτομαι αν οι διοδοι θα κάνανε δουλεια... ???

 

Οντως το ROG eighteen ειναι αρκετα ...ψοφιο. Το ειχα κανει πριν χρονια και ποτε δεν καταφερε να με συγκινησει. Συνηθως επαιζε απο καθαρουτσικο μεχρι ελαφρως βρωμικο (θελει οπως ολα αυτα τα συναφη προσεκτικη ρυθμιση στα jfets).

Συνδεοντας βεβαια ενα treblebooster στην εισοδο επαιρνε μπρος μια χαρα...

 

Αν θελεις να βαλεις clipping diodes να ξερεις οτι το επιπεδο του σηματος θα εξασθενησει, αλλα θα εχεις οντως καποιο κλιπαρισμα. Το αν θα βγει "καλο" ειναι καθαρα υποκειμενικο.

 

Btw, απο αυτα τα amp sim των ROG μου ειχε αρεσει πολυ το Professor tweed, αν και τωρα δεν το χρησιμοποιω. 'Νταξει για το Thor δεν το συζηταω. Δεν εχει βγει ποτε απο το "rig" μου απο τοτε που το εφτιαξα...

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες,

 

αντίστοιχο j201 είναι τα & 2n5457 νομίζω.

 

Βέβαια μπορώ να σε βοηθήσω γιατι έχω παραγγείλει καμιά 50αρια  j201 γιατί θα φτιάξω το ΟΚΚΟ diablo και

 

αν θές σου δίνω οσα χρειάζεσαι.

 

Απλά πρέπει να είναι matched οπότε θες μια  ποσότητα.

 

Οτι θές πές μου.

 

 

Είσαι και ο πρώτος  :D

Αν μπορείς καμιά 10αριά να υπάρχουν εφεδρικά ή αν δεν βολεύει και πιο λίγα ή ότι σε βολεύει,εγώ είμαι από Θεσσαλονίκη άμα είσαι από αλλού και σε βολεύει με αντικαταβολή πάλι είναι καλά.

 

Χίλια ευχαριστω να είσαι καλά  :D

 

Αν θελεις να βαλεις clipping diodes να ξερεις οτι το επιπεδο του σηματος θα εξασθενησει, αλλα θα εχεις οντως καποιο κλιπαρισμα. Το αν θα βγει "καλο" ειναι καθαρα υποκειμενικο.

 

 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να δώσει αποτέλεσμα(κλιπάρισμα και λίγο πιο φωτινό τόνο) χωρίς να εξασθενήσει το σήμα?

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι και ο πρώτος  :D

Αν μπορείς καμιά 10αριά να υπάρχουν εφεδρικά ή αν δεν βολεύει και πιο λίγα ή ότι σε βολεύει,εγώ είμαι από Θεσσαλονίκη άμα είσαι από αλλού και σε βολεύει με αντικαταβολή πάλι είναι καλά.

 

Σιγά ρε μη σου πάρω λεφτά απλά θα στα στείλω με δικά σου έξοδα.

 

Αυτα ειναι τα καλα του Diy.... ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να δώσει αποτέλεσμα(κλιπάρισμα και λίγο πιο φωτινό τόνο) χωρίς να εξασθενήσει το σήμα?

 

κλιπαρισμα χωρις level drop θα μπορουσε να γινει αν προσθεσεις ενα ακομη gain stage, ή αν ανεβασεις το gain σε καποιο ηδη υπαρχον και μετα προσθεσεις τις διοδους...

Τωρα για το "φωτεινο τονο" που λες (να υποθεσω εννοεις bright) ισως αντικαθιστωντας εναν coupling cap με αλλον μικροτερης τιμης.

 

...ή οπως λεει στο site των ROG:

 

Add the treble bleed cap to the Volume control to brighten the amp. 220pF is a good starting point, but other values will also work well.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλιπαρισμα χωρις level drop θα μπορουσε να γινει αν προσθεσεις ενα ακομη gain stage, ή αν ανεβασεις το gain σε καποιο ηδη υπαρχον και μετα προσθεσεις τις διοδους...

Τωρα για το "φωτεινο τονο" που λες (να υποθεσω εννοεις bright) ισως αντικαθιστωντας εναν coupling cap με αλλον μικροτερης τιμης.

 

...ή οπως λεει στο site των ROG:

 

 

 

Εγώ έχω αυτό

 

http://www.sabrotone.com/wp-content/uploads/2011/10/TubeScreamer.gif

 

πως μπορώ να ανεβάσω το gain του?

 

Για το θέμα του πυκνωτή ο c3 αν αλαχτεί θα γίνει η δουλειά ή κάποιος άλλος?

 

Thank's  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορώ να ανεβάσω το gain του?

 

Το gain στα TS μπορει να "ανεβει" αν μειωθει η τιμη της 4Κ7 (στο σχεδιο σου η R6), γεγονος που θα προκαλεσει ανοδο στο gain του πρωτου opamp.

 

tip: θα μπορουσες να αντικαταστησεις την R6 σου με ενα γραμμικο ποτενσιομετρο 5Κ συνδεδεμενο ως μεταβλητη αντισταση για να "βαζεις" οσο gain θελεις.

 

Εναλλακτικα, και αν εχεις το τσιπακι σου πανω σε βαση, θα μπορουσες να δοκιμασεις αλλους τυπους (κλασσικο παραδειγμα το jrc4558DD).

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gain στα TS μπορει να "ανεβει" αν μειωθει η τιμη της 4Κ7 (στο σχεδιο σου η R6), γεγονος που θα προκαλεσει ανοδο στο gain του πρωτου opamp.

 

tip: θα μπορουσες να αντικαταστησεις την R6 σου με ενα γραμμικο ποτενσιομετρο 5Κ συνδεδεμενο ως μεταβλητη αντισταση για να "βαζεις" οσο gain θελεις.

 

Εναλλακτικα, και αν εχεις το τσιπακι σου πανω σε βαση, θα μπορουσες να δοκιμασεις αλλους τυπους (κλασσικο παραδειγμα το jrc4558DD).

 

 

 

Συμφωνώ με alderboy,

 

ακόμα δοκίμασε στο asymetric clipping εκτός απο τις 1n914 , Led ή διοδο γερμανιου.

 

Μπορεί να πετύχεις αυτό που θες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως ανεβαζω το gain  σε ενα gain stage??

μειωνω τις αντιστασεις που πανε προς την γειωση? ???

 

και κατι αλλο...κλιπαρισμα να βαλω στο τελος η να βαλω μεταξυ d kai s καθε τρανζιστορ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου