Προς το περιεχόμενο

CTS Pots


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι συμβαίνει με τις διαφορετικές μάρκες CTS ; Ειναι όλα ίδια;

Θέλω να κάνω αναβάθμιση σε μία Epiphone.

Απο που αγοράζετε εσείς;

 

Είναι καλά αυτά; Είναι και έτοιμα να γλιτώσω τις κολλήσεις.

http://www.ebay.co.uk/itm/Les-Paul-SG-Pre-Wired-CTS-Matched-Pot-Harness-Kit-L-K-/121009570546?pt=Guitar_Accessories&hash=item1c2cbb82f2

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Upgrade-Wiring-kit-for-Gibson-Les-Paul-Long-Shaft-CTS-Pots-/261051424525?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item3cc7e09f0d#shId

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Cts..για καποιες εταιρειες πχ για PRS βγαζει συγκεκριμενα μοντελα

πχ αν μετρησεις με πολυμετρο  ενα Cts 500ri της prs ποτεντιομετρο,,διαφερει λιγο στα ohm από ενα απλο cts ποτ. Επισης διαφερει και στον τροπο που ανοιγει,

Βεβαια τωρα... ποιος ακουει την διαφορα θα μου πεις,,

 

Σε σχεσει με αλλες εταιρειες.... πχ σε σχέση με Alpha,,,

προσωπικα,,,,αγαπαω cts.

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο κατάστημα με καλές τιμές έχετε να μου προτείνετε;

 

Τα premium που λένε έχουν να κάνουν με την ακρίβεια των χαρακτηριστικών ή προσφέρουν κάτι παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Cts..για καποιες εταιρειες πχ για PRS βγαζει συγκεκριμενα μοντελα

πχ αν μετρησεις με πολυμετρο  ενα Cts 500ri της prs ποτεντιομετρο,,διαφερει λιγο στα ohm από ενα απλο cts ποτ. Επισης διαφερει και στον τροπο που ανοιγει,

Βεβαια τωρα... ποιος ακουει την διαφορα θα μου πεις,,

 

 

Οποιοδηποτε ποτενσιομετρο, οποιασδηποτε μαρκας, εχει διαφορετικη πραγματικη τιμη απο ενα "αδελφακι" του.

 

Τα ποτενσιομετρα γενικως εχουν ανοχη +/- 20% στις πραγματικες τιμες τους, εκτος απο καποιες περιπτωσεις που ειναι ειδικα κατασκευασμενα (ή διαλεγμενα) ωστε να εχουν "στενοτερες" ανοχες.

 

Αυτο σημαινει οτι ενα ποτ. με ονομαστικη τιμη 500Κ ειναι "νομιμο" να εχει πραγματικη τιμη απο 400Κ ως 600Κ.

 

Απο την αλλη ο τροπος που "ανοιγει" οπως λες, εχει να κανει αρχικα με τον τυπο του ποτεσιομετρου, δηλαδη αν ειναι audio taper (Λογαριθμικη μεταβολη των τιμων ως προς την περιστροφη του αξονα), ή linear taper (γραμμικη μεταβολη των τιμων ως προς την περιστροφη του αξονα). Υπαρχουν βεβαια και αλλοι τυποι, αλλα εδω δεν μας πολυ-ενδιαφερουν. Και λεω "αρχικα" γιατι στην πραξη τα tapers διαφερουν.

 

Μια ειδικη περιπτωση ειναι τα CTS made ποτενσιομετρα των RS Guitarworks, τα λιγο-πολυ γνωστα Superpots, οπου το taper ειναι κατι σαν υβριδιο γραμμικου με λογαριθμικο. Εκει, οντως η CTS εχει κανει δουλεια κατα παραγγελια και υπαρχει διαφορα.

 

Κατα τ'αλλα ειναι πιθανο η PRS, η Gibson, ή οποια αλλη εταιρια να παραγγελνει απο την CTS συγκεκριμενα specs ή ειδικες ανοχες, με αντιστοιχη ομως ανοδο στο κοστος...

 

 

Και για να απαντησω και στον OP, ριξε μια ματια στον Stewart MacDonald. Εχει πλεον μια σειρα απο CTS με "στενοτερες" ανοχες (+/-10%). Αλλιως εχει και ο Banzai και με +5€ σου "ψαχνει" και τιμες οπως τις θελεις.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια ακόμη.Αυτό είναι το σωστό μήκος για les paul;

Έβγαλα το δικό μου και μου φαίνεται ίδιο μήκος.

 

Επίσης μια θεωρητική ερώτηση.

Τι προσφέρει το matching;

Θα πείραζε αν έβαζες τα διάφορα ποτενσιόμετρα σε θέσεις που ταιριάζουν; Πχ αν το ένα είναι 530 και το άλλο 490 να έβαζες το 530 στον neck και το άλλο στον bridge.

Γιατί πρέπει να είναι ίδια;

m8MTADzIJLxCFvjf8i381yQ.jpg.3ced1f5497eff4588db452da965212fd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια ακόμη.Αυτό είναι το σωστό μήκος για les paul;

Έβγαλα το δικό μου και μου φαίνεται ίδιο μήκος.

 

Αν δεν τα εχεις διπλα-διπλα, ή αν δεν εχεις καπου τις ακριβεις διαστασεις δεν μπορεις να πεις με σιγουρια. Και το λεω αυτο γιατι εχω δει CTS "κοντολαιμα" να ειναι ελαχιστα κοντυτερα απο αλλα "κοντολαιμα" CTS... Ισως η ασφαλεστερη επιλογη για LP να ειναι τα longneck CTS. (προσεξε το ισως...)

 

Επίσης μια θεωρητική ερώτηση.

Τι προσφέρει το matching;

Θα πείραζε αν έβαζες τα διάφορα ποτενσιόμετρα σε θέσεις που ταιριάζουν; Πχ αν το ένα είναι 530 και το άλλο 490 να έβαζες το 530 στον neck και το άλλο στον bridge.

Γιατί πρέπει να είναι ίδια;

 

Ιδια πολλες φορες τα ζητας για να μην καθεσαι και μπλεκεις με υπολογισμους και δοκιμες.

Αλλα εγω αν ηθελα να "ανοιξω" τον ηχο ενος μαγνητη (να τον κανω πιο bright) θα εβαζα εκει το 530Κ. Αντιστοιχα, θα εβαζα το 490 σε καποιον που εχει την ταση να "ξυριζει" περισσοτερο. Βεβαια δεν πρεπει να ξεχνας και τα Tone, γιατι κι εκει παιζει ρολο η απολυτη τιμη. Επειδη τα Tone οπως και να το κανεις, ακομα και στο "10" (φουλ ανοιχτα) σου "κλεβουν" καποια πριμα, οσο μεγαλυτερη τιμη εχουν, τοσο λιγοτερα πριμα θα σου τρωνε. Εγω να φανταστεις στην LP μου εχω 1Μ tonepots, οπου σχεδον ειναι σαν να μην υπαρχουν οταν τα εχω στο full (10). Αυτο ομως πρεπει να το ακουσεις για να πεις αν σου αρεσει...

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου