Προς το περιεχόμενο

Ποιοί είναι οι τύποι χορδών;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε ολους.

Θα μπορούσε κάποιος να μας εξηγήσει επιγραμματικά τα διάφορα ειδη χορδών για εμας που τα αγγλικά μας είναι παραλίας.

Χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό elixir και τώρα που πάω ναπαραγγειλω βλέπω οτι υπαρχουν οι nanoweb-polyweb?

Θα ήθελα να δοκιμασω κάτι άλλο αλλά δεν καταλαβενω τους όρους.

Coated

Hybrid

Nickel round wood

Pure nickel round wood

Flat nickel round wood

Slinky

Slinky pure nickel

Slinky coated

Slinky steel

Flat wound

Half round

Και αλλά πολλά πραγματικα αν κάποιος θα μπορούσε να τα εξηγήσει θα έβγαζε απο το σκοτάδι πολύ κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην καποιος mod  ας διορθωσει το ‘‘διαφορη‘‘ παν’τα ματακια μας... ;D

 

Coated

 

χορδες με επικαλυψη πλαστικου ,τυπου Elixir, για να κρατανε περισσοτερο χωρις να σκουριαζουν (they sound like shit... ;D)

 

Hybrid

 

‘‘μιξη‘‘ σετ χορδων συνηθως τα καντινια απο ενα ελαφρυτερο σετ με τις τυλιχτες απο το αμεσως βαρυτερο σετ

 

Nickel round wood

 

οι συνηθισμενες χορδες που αγοραζεις ,ατσαλινες χορδες με επικαλυψη νικελιου

 

 

Pure nickel round wood

 

vintage style χορδες 100% απο νικελ εχουν λιγοτερα πριμα και πιο ζεστο ηχο

 

Flat nickel round wood

 

δεν υπαρχει τετοιο πραγμα

 

Slinky

 

ετσι λεει τις χορδες της η Ernie ball

 

Slinky pure nickel

 

 

ετσι λεει τις pure nickel χορδες της η Ernie ball

 

Slinky coated

 

 

ετσι λεει τις coated χορδες της η Ernie ball

 

Slinky steel

 

 

ετσι λεει τις steel χορδες της η Ernie ball

 

Flat wound

 

χορδες flat για jazz παιξιμο κυριως ,δεν κανουν θορυβο οταν κανεις συρσιμο ,δεν εχουν πολυ sustain & εχουν πιο dark ηχο,πολυ απολο feel στα δακτυλα

 

Half round

 

round wound χορδες που τις εχουν ‘‘φλαταρει‘‘  εχουν περιπου τον ηχο τον κανονικων χορδων και την αισθηση των flat,ωραια λυση για μπασο

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση αλλη μια ερώτηση στην σε μια μου κιθαρα έβαζα d'addario  για κάνα δυο με τρια χρόνια και προσεξα πως τα τάστα μου φαγώθηκαν επικδυνα σε αντίθεση με την στρατ που με elixir απλα έχει φύγει το βερνίκι φταίνε οι χορδές η η κακή ποιότητα των τάστων τις πρώτης κιθάρας;

Εχεις κανεις να πρωτεινη κάτι που να αντέχει στον χρονο σαν τις elixir.oi ernie ball cobalt τι λένε;

Η διάφορα nano web me poly web στις εlixir τι είναι;

Στο σπίτι μου έχω υψηλα ποσοστά υγρασίας και οι απλές οι ernie ball που εχωδοκιμασει σκουριάζουν πολύ γρηγορα.

Οι elixir όντως είναι πιο μουντες αλλά κρατάν περισσότερο αυτήν την αίσθηση της χορδιλας που μου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμμια χορδη δεν αντεχει στο χρονο,μετα απο 10 με 12 ωρες παιξιματος ειναι για πεταμα ολες (ακομα και σκουριασμενες να μην ειναι το Intonation εχει παει για βρουβες)...παντως μια και θες αντοχη συνεχισε να χρησιμοποιεις elixir μια και οι χορδες με επικαλυψη οντως διαρκουν περισσοτερο (οχι βεβαια για παντα...)

 

αν παιζεις πολυ με την ιδια κιθαρα ειναι φυσιολογικο να φαγωθουν καποια ταστα σε 3 χρονια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμμια χορδη δεν αντεχει στο χρονο,μετα απο 10 με 12 ωρες παιξιματος ειναι για πεταμα ολες

 

Δηλαδη καθε 4-5 μερες κανονικα θα επρεπε να αλλαζουμε χορδες?

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά αλλάζω πάντα χορδές πριν ηχογραφήσω, και συνήθως ανα μήνα αν παίζω καθε μέρα. Οι elixir αντικειμενικά κρατάν περισσότερο απο όλες τις μάρκες που έχω δοκιμάσει και μαρέσει και μια αίσθηση που βγάζουν για εύκολο slide.

 

Οι cobalt που ανέφερες έχουν περίεργη αίσθηση στην αφή, στα slide μου φάνηκαν εφιάλτης,λες και κολάν τα δάχτυλα πάνω τους είναι. Επίσης εμφανισιακά (ω ναι θα το πώ και αυτό  ;D ) δε μάρεσαν γιατί έχουν ένα μουντό γκρίζο χρώμα, απο την πρώτη μέρα που θα τις βάλεις θα ναι λες και τις έχεις ένα χρόνο πάνω. Από την άλλη έχουν φανταστικό ήχο, κρατάν μια διαύγεια και έναν μεταλλικό ήχο, καθώς επίσης είναι πολύ μαλακές σε σχέση με άλλες χορδές του ίδου gauge.

 

Τέλος για τις ernie ball δε νομίζω οτι φτέει το σπίτι σου, τις χρησιμοποιώ πόσα χρόνια και έχω να πω οτι παίζει να είναι οι χορδές που σαπίζουν πιο γρήγορα από όλες (πάντα μιλάω για το απλό σετ), τώρα πήρα να δοκιμάσω και τις coated, αλλά ακόμα δεν τις έχω βάλει οπότε δεν έχω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη καθε 4-5 μερες κανονικα θα επρεπε να αλλαζουμε χορδες?

 

ναι,αν σε ενδιαφερει να εχεις το 100% του ηχου και του intonation....αν ειχα 1 ευρω για καθε φορα που  γλυτωσα καποιον απο την αλλαγη των..μαγνητων,του ενισχυτη και της...κιθαρας επειδη ‘‘δεν ειχαν καλο ηχο‘‘ απλα μονο και μονο επειδη του ειπα να αλλαξει χορδες θα ημουν πλουσιος....  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου