Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Tascam fireone


pantelis51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα αγόρασα την Tascam fireone όμως έχω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα.

 

Συγκεκριμένα δεν λειτουργεί ΚΑΘΟΛΟΥ η αναπαραγωγή από την εν λόγω συσκευή δηλαδή δεν ακούγεται καθόλου ήχος χωρίς όμως να μου εμφανίζει κάποιο μήνυμα λάθους .

 

Επίσης όταν ανοίγω το windows media player δείχνει πατημένο το PLAY χωρίς όμως να "ρολάρει" ο δείκτης.

 

Το λειτουργικό μου σύστημα είναι windows vista και η ELINA γράφει και στο manual της και σε διάφορα ελληνικά eshops πως παίζει σε vista.... όμως όταν μπήκα στο www.tascam.com αντί για vista driver έχει ένα PDF που λέει πως οι drivers είναι υποκατασκευή... Ξέρει κανείς τι συμβαίνει;

 

 

Η ηχογράφηση πάλι λειτουργεί κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς προς το παρών η συγκεκριμένη κάρτα δεν υποστηρίζει VISTA ούτε κατά διάνοια.Μάλλον θα πρέπει να κάνεις υπομονή μέχρι να βγουν :-\.

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πάτησα ή έπεσα σε ηλίθιους ανθρώπους;;;;

 

Δείτε τι γράφει το Πλαίσιο:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&product=1052470&keyword=fireone

("Λειτουργικό σύστημαMac OS X Windows Vista 32bit Windows XP")

 

Επίσης στο manual της ELINA γράφει  "Απαιτήσεις συστήματος windows XP/VISTA"

 

Έλεος δηλαδή! Ούτε καν εγγραφή μπορώ να κάνω στο music creator!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ηλιθιους δεν επεσες, απλα σε ασχετους.

Το πλαισιο δεν φταιει, η Ελινα τους τα προμηθευσε με αυτην την περιγραφη.

Ειναι γνωστη η κατασταση εδω στην ελλαδα, ειδικα με τις αντιπροσωπειες, οποτε θα επρεπε να απευθυνθεις σε εταιριες / site που εχουν μια συγκροτημενη τεχνογνωσια.

Η λυση ειναι απλη, ή το γυρνας πισω και ζητας τα λεφτα σου πισω ή βαζεις σπασμενα* Windows XP στο καινουριο Laptop σου και την δουλευεις.

 

*δυστηχως η Microsoft αποσυρει τα ΧΡ απο την αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βάλω XP στο laptop μου μόνο λύση δεν είναι.

 

Τι να πω. Αύριο θα τηλεφωνήσω στην αντιπροσωπεία. Και το μοναδικό πρόγραμμα που λειτουργεί η ηχογράφηση (κι αυτό στα 44.1 ΚΗΖ) μου κάνει ηχογραφήσεις με "τικ τικ τικ τικ τικ".

 

Άχρηστη κάρτα χωρίς νόημα στα Vista. Ούτε λαλάει ούτε τίποτα...  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το ξέρεις ήδη, υπάρχει και η λύση του dual boot- 2 λειτουργικά συστήματα. Άρχισε διάβασμα και ζήτα και βοήθεια από πιο σχετικούς, αν το αποφασίσεις.

Και αν μου επιτρέπεις-  :-[ τι σου λέω και εγώ πάνω στον πόνο σου  :(, http://www.tascam.com/products/fireone;9,14,104,16.html

 

πρώτα κοιτάμε τα specs του προϊόντος από την επίσημη πηγή, μη σου πω ότι διαβάζουμε και το manual.

 

Πάντως στη θέση σου θα πήγαινα στην Ελίνα με εκτυπωμένη αυτή τη σελίδα που σε παρέπεμψα και θα τους έλεγα, ωραία, μία fireone και vista pc, κάντε το να δουλέψει ή με εξαπατήσατε- τα λεφτά μου πίσω και τράβα το όσο μακριά αντέχεις.

 

 

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα κατεβάζω manual πριν την αγορά και δεν είδα πουθενά να γράφει πως δεν είναι συμβατό με vista.

 

 

Αντ' αυτού μπήκα και στο επίσημο website να δω αν υπάρχει driver για vista.

 

Συγκεκριμένα διάβασα (υπάρχει ακόμα):

 

6. Vista Support: (download)

 

Που να φανταστώ ο άνθρωπος πως αν πατούσα πάνω θα μου άνοιγε ένα PDF που θα έγραφε πως τα VISTA δεν υποστηρίζονται!

 

Μ' αρέσει η κάρτα αλλά από τη στιγμή που μου είναι άχρηστη θα την επιστρέψω και θα πάρω κάποια άλλη. Αυτή τη φορά όμως δεν πρόκειται να τη ξαναπατήσω!  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DRIVERS ΓΙΑ VISTA VER 1.1: http://www.tascam.de/en/index.html

 

Το tascam.com ΔΕΝ είναι ενημερωμένο. Άρα καλά έγραφε η Elina στο βιβλιαράκι.

 

Θα το δοκιμάσω το βράδυ να σας πω αν λειτουργεί όπως πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσαμπα τους κραζαμε τους ανθρωπους  :-X

Αν και κατι μου λεει, οτι για να μην υπαρχει στην Tascam.com , θα εχει προβληματα.

Καλη επιτυχια φιλε, και ενημερωσε μας αν ειναι δυνατο,  ποιο ειναι το χαμηλοτερο latency με to οποιο δουλευει χωρις διακοπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου