Προς το περιεχόμενο

Προβλημα αναπαραγωγής με cubase.


Minoru

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβαλα το cubase 5 σύνδεσα την κάρτα ήχου μου έβαλα τα απαραίτητα line in και out

στην κάρτα, ηχογράφησα κάτι για δοκιμή και όλα οκ, ακουγοταν μια χαρά.

Σήμερα όμως που πηγα να ακούσω τι είχα γράψει την προηγούμενη φορά δεν παίζει.

Πατάω play και τίποτα, η γραμμή κυλάει προς τα δεξιά αλλα δεν αναπαράγει τίποτα.

Έβαλα ενα άκυρο αρχείο ήχου σε νέο project και τίποτα, δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει..

Πρίν με το 4 δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα..

Καμιά ιδέα?  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πω τα κλασσικα...τσέκαρε καλώδια και συνδέσεις κτλπ. Δοκίμασε να ακούσεις ένα κομμάτι εκτός κιουμπέις πχ στο μιντια πλέιερ, να δεις αν γενικά η κάρτα σου παίζει ή όχι. Αν τα καλώδια σου είναι οκ και ο υπολογιστής σου εκτός κιουμπέις αναπαράγει ήχο, μπές στο κιουμπέις και πήγαινε devices, device setup, vst multitrack, και δες στο παιδίο  asio driver πρεπει να εχει επιλεχτεί η εξωτερική κάρτα ήχου σου. Σωσε και μετά κάνε αναπαραγωγή και καλού κακού πάτα  f3 και δες τη κόνσόλα σου μην έχει μιουταριστεί τίποτα, μην έχει πατηθεί κανένα σόλο σε άλλο κανάλι ή έχεις κλείσει την ένταση του καναλιού σου κατα λάθος. Τέλος τσέκαρε τα ινπουτς (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο μετά την διαδικασία της ηχογράφησης-σε φάση αναπαραγωγής δηλαδή-δεν θυμάμαι τώρα, αλλά καλού κακού τσέκαρε το ινπουτ) αν είναι στη σωστή "πλευρά" (λεφτ ραιτ αναλογως με πιο απο τα 2 κανάλια της κάρτας ηχογράφησες) και μετά το output που σε πηγαίνει, μη σε πηγαίνει σε κανα ενδιάμεσο κλειστό group of bus chanel...Αυτα δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι αλλο.

Α και τσέκαρε τη συμβατότητα μεταξύ καρτας-λειτουργικου και προγράμματος ηχογράφησης.

Ελπίζω να το βρείς... Γενικά είμαι της άποψης όμως αν κάτι δουλεύει γιατί να το αλλάξεις?

Ηχογραφούσα απο το 2003 μέχρι το 2009 με windows 98 και μία αρχαία έκδοση του cubase και απο τότε με xp και cubase sx και δεν θέλω με τίποτε να αλλάξω ξανά...θέλω να το πάω όσο μακριά μπορώ το "πακέτο" δηλαδή όσο λειτουργούν ακμαιότατα τα συστήματα του υπολογιστή μου και μένω μακριά απο αναβαθμίσεις που θα μου κοστίσουν ένα καινούριο λειτουργικό που θα μου φέρει αναγκαστικά λογω συμβατότητας(ενδεχωμένως όχι απαραίτητα αλλά το φοβάμαι...) ένα καινούριο daw κτλπ κτλπ...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου