Προς το περιεχόμενο

Ελαφριά κιθάρα με ήχο Stratocaster


mario

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να δωσω μια ποικιλια στο θεμα θα πω οτι το ελαφρυτερο στρατ σωμα το εχω βρει σε squier affinity...οποτε παιρνεις ενα,πετας ολα τα τσιμπραγκαλα που εχει πανω,βαζειςοτι γουσταρεις με το πολυ καμια 200ρια ευρω κ καθαρισες

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχω την ibanez JS-1000 η οποία διαφέρει με την 1200 στους μαγνήτες και στο χρώμα βεβαίως και η εντύπωση που έχω αποκομίσει παίζοντας και με fender stratocaster, είναι ότι η ibanez JS-1000 είναι η μοντέρνα εξέλιξη της fender, μια στρατοκάστερ δηλαδή με την οποία μπορείς να παίξεις σχεδόν τα πάντα  ;)

 

Θα διαφωνησω,φιλε μου.Το basswood σωμα των JS-1000 ειναι αρκετα mid-focused,που σημαινει οτι για να 'βγαλεις' τα ξυραφενια πριμα μιας strat πρεπει να καταβαλεις μεγαλη προσπαθεια,η οποια προσπαθεια σιγουρα δεν μπορει να περιλαμβανει τους DiMarzio που φοραει.Ισως με ενα σετ SD JB-Jazz και τον καταλληλο ενισχυτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Me $80 (με μεσα τα μεταφορικα) καμνεις μια χαρα δουλεια,και πουλας μετα το original σωμα της Fender & με τη διαφορα αγοραζεις σουβλακια για ενα μηνα.... ;D

 

http://www.guitarfetish.com/Strat-Style-Bodies_c_75.html

 

ελαφρυτερα σωματα απο αυτα απλα δεν υπαρχουν

Δελεαστική πρόταση και αρκετά οικονομική!  ;D

 

Απλά δεν θα πούλαγα το original σώμα αν υπήρχε έστω και μια πιθανή περίπτωση να πουλήσω την κιθάρα στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την ibanez JS-1000 η οποία διαφέρει με την 1200 στους μαγνήτες και στο χρώμα βεβαίως και η εντύπωση που έχω αποκομίσει παίζοντας και με fender stratocaster, είναι ότι η ibanez JS-1000 είναι η μοντέρνα εξέλιξη της fender, μια στρατοκάστερ δηλαδή με την οποία μπορείς να παίξεις σχεδόν τα πάντα  ;)

 

Είπαμε κολλημένος αλλά όχι κι έτσι...; Τι σχέση έχει ρε συ η φαλακροκιθάρα με στρατ; ;D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε κολλημένος αλλά όχι κι έτσι...; Τι σχέση έχει ρε συ η φαλακροκιθάρα με στρατ; ;D

Πω πω με φάγατε  ;D ;D ;D Δεν είπα ότι είναι στρατ, αλλά μια μοντέρνα εξέλιξη  ;)

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντο όπως ο Clapton.  8)

 

Αφού είσαι ευχαριστημένος από την Strat σου,κράτα το μανίκι της και βρες ένα ελαφρύτερο σώμα.

 

Και τώρα στα δυσάρεστα...Το βάρος μιάς οποιασδήποτε κιθάρας παίζει καθοριστικότατο ρόλο στον ήχο που παράγει.Μην σου κάνει εντύπωση αν ο ήχος που σου αρέσει τώρα στη Strat σου ξαφνικά "χαθεί",όταν θα αλλάξεις δραστικά τη μεταβλητή που λέγεται βάρος...

 

(Οι...αντιξυλάδες θα θυμώσουν και θα μου την πεσουν τώρα,αλλά δεν πειράζει.Ξύδι... ;D)

 

+1000

 

με ενα πολυ ελαφρυ σωμα,ανεξαρτητως τυπου ξυλου, θα εχεις λιγοτερα πριμα,λιγοτερο sustain και πιο αερατη και ζωντανη κιθαρα

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ολο το σεβασμο της ελευθερης αποψης:

Αν μπορεις παρε μου σε παρακαλω μια πανακριβη κιθαρα και θα σου επιστρεψω τα παντα

κλειδια,μαγνητες,τρεμολο κ.λ.π φυσικα θα σου δωσω και 80 ευρω για να παρεις αυτα τα

υπεροχα σωματα και 10 ευρω για καφε!!!!!!!!!

Υ.Γ: ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΜΙΑ JAMES TYLER ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ

ΠΡΩΤΑ Ο ΗΧΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΜΙΑ JAMES TYLER ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ

 

Απο αυτες που το headstock τους ειναι σαν πεος με αποτυχημενη περιτομη? ;D

 

Τουλαχιστον οι υπολοιποι αντιγραφεις του Fender IKEA φτιαχνουν καπως ωραιοτερα headstock απο αυτο το εκτρωμα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου