Προς το περιεχόμενο

Linear tone pots


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω παρατηρήσει σε διάφορες les paul πώς το tone pot είναι linear με αποτέλεσμα να δουλέυει απο το 1-3 και μετά να μη συμβαίνει τίποτα.Ξέρω πώς παλιά τα έβαζαν για να προσομοιώνουν το wha effect ανοίγοντας και κλείνοντάς το.Η ουσία είναι πάντως πώς και στο 3 να το βάλεις η κιθάρα χάνει όλα τα πρίμα της.Ετσι είναι πρακτικά άχρηστο.Ή εντελώς τέρμα πρίμα δηλαδή ή εντελώς off.Δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση.Πώς και μεγάλες εταιρείες όπως η Gibson  για παράδειγμα έκαναν τέτοια μαλακ@α? Στη δική μου για παράδειγμα δεν θέλω να τα αλλάξω γιατί η κιθάρα είναι vintage.Αλλά ξενερώνω και απο το όλο θέμα .Μπορώ να κάνω κάτι χωρίς να τα αλλάξω?Χλωμό ε? ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα linear δεν υποτίθεται οτι ανοιγοκλείνουν συμμετρικά;

 

ναι αλλα τα αυτια μας δεν ακουνε συμμερικα

Εγω πλεον προτιμω τα λογαριθμικα

 

 

ριξε μια ματια

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρατηρήσει σε διάφορες les paul πώς το tone pot είναι linear με αποτέλεσμα να δουλέυει απο το 1-3 και μετά να μη συμβαίνει τίποτα.Ξέρω πώς παλιά τα έβαζαν για να προσομοιώνουν το wha effect ανοίγοντας και κλείνοντάς το.Η ουσία είναι πάντως πώς και στο 3 να το βάλεις η κιθάρα χάνει όλα τα πρίμα της.Ετσι είναι πρακτικά άχρηστο.Ή εντελώς τέρμα πρίμα δηλαδή ή εντελώς off.Δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση.Πώς και μεγάλες εταιρείες όπως η Gibson  για παράδειγμα έκαναν τέτοια μαλακ@α? Στη δική μου για παράδειγμα δεν θέλω να τα αλλάξω γιατί η κιθάρα είναι vintage.Αλλά ξενερώνω και απο το όλο θέμα .Μπορώ να κάνω κάτι χωρίς να τα αλλάξω?Χλωμό ε? ::)

 

ναι μπορεις

να τις βαλεις buffer

ή σε πετάλι εστω

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μπορεις

να τις βαλεις buffer

ή σε πετάλι εστω

 

 

Πώς δηλαδή να βάλω buffer.?Eχω αρκετά πετάλια συνδεμένα.Υποθέτω πώς κάποιο έχει.

Bρήκα κάτι στο internet αλλά δε καταλαβαίνω τίποτα.Μπορεί κάποιος να μου εξηγησει πως γίνεται?Και επίσεις αν θα επηρεάσει αλλού στον ήχο τη κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά πεταλια εχουν  buffer.

Aυτο που χρειαζεσαι εσυ ειναι ενα Bufferpreamp το οποιο να το τοποθετεις αμεσως μετα την κιθαρα σου, πριν απο οποιοδηποτε πετάλι !

 

σου εστειλα σε πμ πιο πολλες πληροφοριες για τα buffer.

 

Προσωπικα στην prs εχω ενσωματωμενο,

Για τις υπολοιπες σε πεταλι,

 

Και ναι...και εμενα με ενοχλουσε που εχανα ολα τα πριμα με κλειστο volume

Γιατι μου αρεσει να παιζω μα τον λαμπατο σε μεγαλη ενταση...και να χαμηλωνω το volume Της κιθαρας

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου αλλά μάλλον άλλο πράμα κατάλαβες και νομίζω είμουν πολύ συγκεκριμένος.Εγώ δεν έχω πρόβλημα με το volume ,αλλά με το tone ποντεσιόμετρο.Αυτο που θέλω να μάθω είναι :Αν πάρω ένα πετάλι buffer και το βάλω πρίν απο όλα τα πετάλι αόπως λές  μετά το ποντεσιόμετρο του tone θα ανοιγει σταδιακά?Δηλαδή θα δουλέυει απο το 1-10 ή απο το 1-3 όπως τώρα.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικιο εχεις !Καταλαβα λαθος

 

Λοιπον οχι το buffer δεν μπορει να αλλαξει τον τροπο που λειτουργει το tone pot!

Μαλλον λοιπόν, πρεπει να πειραματιστεις με άλλο pot.

δες το βιντεο που πόσταρα πριν,

 

α) η δοκιμαζεις να πας σε log

β) η σε Line παλι αλλα αλλης εταιρειας

 

Eχθες ειχα στα χερια μου μια σκαφατη κιθαρα που το tone pot δουλευε,,,οπως περιγραφεις, οντως ενοχλητικο παρα πολυ,

 

Μη φοβασαι δεν χαλαει η κιθαρα σου αν βαλεις ενα αλλο Pot

βρες να ακουσεις τα CTS μια χαρά παιζουν.

Σε prs Custom 22 px...το tone ...<ακουει > παραμικρη κινηση σε όλη του την διαδρομη

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι δε χαλάει η κιθάρα.Απλά η συγκεκριμένη είναι μία Gibson les paul του 76 και πάνω της είναι όλα original.Δε θέλω να πειράξω ούτε βίδα.Εκτός αν κάτι χαλάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι δε χαλάει η κιθάρα.Απλά η συγκεκριμένη είναι μία Gibson les paul του 76 και πάνω της είναι όλα original.Δε θέλω να πειράξω ούτε βίδα.Εκτός αν κάτι χαλάσει.

 

Κατ'αρχάς οι 70's δεν έχουν καμία ιδιαίτερη vintage αξία.

Αλλά εκτός αυτού μπορείς να αλλάξεις όλα τα ηλετρικά και να κρατήσεις τα original σε μία άκρη και αν θελήσεις να τα ξαναβάλεις πάνω.  ;)

 

Το χειρότερο σε τέτοια όργανα είναι να σου χαλάσει ένα ποτενσιόμετρο.Μετά πας αναγκαστηκά σε καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου