Προς το περιεχόμενο

Low Impedance Volume Pedal και fuzz germanioum-θεση?


doken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας, ο προβληματισμός μου ειναι η θεση που θα μπει το volume το Low Impedance Volume Pedal (Boss FV-500L) στην πεταλιερα μου λόγω της υπάρξης ενός fuzz γερμανίου (mi audio neo v.2)- συμφωνα με την boss το πετάλι πρέπει να μπεί στο τέλος της αλυσιδας, όμως μήπως λόγο οτι έχω hambucker μαγνήτες  (seymour pearly gates) πρέπει να μπεί στην αρχή προκειμένου το σήμα που δέχετε το fuzz να είναι πιο ασθενές? (αν και το fuzz έχει μια ρύθμιση load για να προσαρμόζεται σε μαγνήτες με μεγαλη έξοδο)

τέλος να πώ οτι πρίν το fuzz υπάρχει ένα wha dunlop cry baby-το οποίο μάλλον είναι true bypass (το σήμα περνάει ακόμα και αν βγάλω το ρεύμα)

τι κάνω???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα fuzz germanioum ΔΕΝ θελουν να βλεπουν buffered σημα στην εισοδο τους οποτε θα το βαλεις πρωτο πρωτο το fuzz (ετσι κι αλλοιως καλυτερα ακουγεται ΠΡΙΝ το wah & μια και δεν εισαι σιγουρος οτι το wah ειναι tbp βαλτο πρωτο πρωτο για να εχεις ησυχο το κεφαλι σου).  

 

Το Low Impedance Volume Pedal εγω θα το εβαζα αμεσως μετα το fuzz για να εχω ενα υγιες και καθαρο σημα μεσα απο την αλυσιδα των υπολοιπων πεταλιων,ειδικα αν αυτα ειναι tbp (μια και πολλα tbp πεταλια στη σειρα κανουν τον ηχο....πουρε  ;D) ή εχουν μετρια buffer (το low impedance σημα ‘‘διαπερνα‘‘ τα κακα buffer χωρις να επηρεαζεται)

 

Kριμα ειναι να εχεις πεταλι με low impedance εξοδο και να μην το εκμεταλευτεις με αυτον τον τροπο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα fuzz germanioum ΔΕΝ θελουν να βλεπουν buffered σημα στην εισοδο τους οποτε θα το βαλεις πρωτο πρωτο το fuzz (ετσι κι αλλοιως καλυτερα ακουγεται ΠΡΙΝ το wah & μια και δεν εισαι σιγουρος οτι το wah ειναι tbp βαλτο πρωτο πρωτο για να εχεις ησυχο το κεφαλι σου).  

 

Το Low Impedance Volume Pedal εγω θα το εβαζα αμεσως μετα το fuzz για να εχω ενα υγιες και καθαρο σημα μεσα απο την αλυσιδα των υπολοιπων πεταλιων,ειδικα αν αυτα ειναι tbp (μια και πολλα tbp πεταλια στη σειρα κανουν τον ηχο....πουρε  ;D) ή εχουν μετρια buffer (το low impedance σημα ‘‘διαπερνα‘‘ τα κακα buffer χωρις να επηρεαζεται)

 

Kριμα ειναι να εχεις πεταλι με low impedance εξοδο και να μην το εκμεταλευτεις με αυτον τον τροπο.

 

 

Τελικα οσο ζει κανεις μαθαινει...διαβαζω κ ξαναδιαβαζω κ αυτη τη χρησημοτητα του low impedance δεν την ηξερα,ουτε ειχα σκευτει τη θεση αυτη που μου προτεινες. το wha ομως αν δε το βαλω πριν το φαζ κ το φαζ δει κατεθειαν σημα κιθαρας τοτε(μη γελασετε- το εψαξα κ δεν ειμαι ο μονος) το φαζ παιζει ραδιο!!! Οταν βαζω το ουα μπροστα ολα οκ. τωρα γιατι γινεται αυτο??? Το ουα ειναι  υο cry baby clasic dpdt bypass το οποιο αποοσο ξερω ειναι true bypass κυκλωμα χωρις λαμπακι, γιαυτο κ παιρναει το σημα ακομα κ οταν δεν ειναι στο ρευμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε βαλτο μπροστα μπροστα το wah αν ειναι να παιζει ραδιο.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε βαλτο μπροστα μπροστα το wah αν ειναι να παιζει ραδιο.... ;D

 

αν επαιζε και τιποτα τής προκοπής......ολο ειδήσεις πιανει   ;D.............( και ειπα και να μή γελάσετε,  ....)

 

εν το μεταξυ με τσακισες superf - ξήλωμα στα σκρατς και νεα καλώδια για να μπει εκει το volume......τι το θελα να ρωτήσω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτικο πακετο μου ακουγεται.Διασκεδαση κ ταυτοχρονη ενημερωση,ολα μαζι σε εναν απλο συνδυασμο wha + fuzz!!!Για βαλε ρε συ Αντρεα μια το fuzz πρωτο κ πες μας ποσο ηρθε η Barca...  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτικο πακετο μου ακουγεται.Διασκεδαση κ ταυτοχρονη ενημερωση,ολα μαζι σε εναν απλο συνδυασμο wha + fuzz!!!Για βαλε ρε συ Αντρεα μια το fuzz πρωτο κ πες μας ποσο ηρθε η Barca...  ;D ;D ;D

 

για να πιασει ράδιο πρέπει να βάλεις foul gain τον ενισχυτη κ πάλι μόλις που το ακούς, μάλλον πρέπει να του βάλω μεγαλύτερη κεραία  ;D ;D

 

πάντος το σαβάτο που θα το ακούσεις απο κοντα σε βλέπω να ξεφορτώνεσαι τις σιλικόνες σου και να τρέχεις για νέες αγορές

 

και για του λόγου το αληθές:

http://acapella.harmony-central.com/archive/index.php/t-1944879.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξυ (παραδοσιακου) Ge Fuzz (πχ fuzzface) και Wah πρεπει να υπαρχει καποιο αλλο πεταλι (που να λειτουργει ως Buffer) γιατι αλλιως δεν γινεται wahwah effect.

 

Προφανως το neo Fuzz εχει buffer (load control) γιαυτο και παιζει το wah πριν.

 

Δοκιμασες να βαλεις πρωτο το volume pedal? (και μετα wah-fuzz-κλπ)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου