Προς το περιεχόμενο

AxeFx σε MiniMac


Stavros_F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, και καλή εβδομάδα, θα ήθελα μία βοήθεια από τους γνώστες του forum. Πρόκειται να αγοράσω το Axe FX Ultra, και ετοιμάζω ένα mini station στο διαμέρισμα μου, για να γράφω ιδέες κτλ. Θα χρησιμοποιήσω ένα mini Mac που έχω, στο οποίο θέλω πάνω να κουμπώσω το Axe Fx. Οι ερωτήσεις μου είναι οι παρακάτω:

 

1. Πώς θα συνδέσω το Axe Fx με το Mac? Λογικά πρέπει να αγοράσω κάποια κάρτα ήχου(εξωτερική) και να το στείλω εκεί πάνω, απλά δεν γνωρίζω αν το AxeFx δουλεύει και αυτό σαν κάρτα οπότε το προσπερνάω αυτό. Αν όχι προτείνεται μου κάρτα γύρω στα 200-250 ευρώ.

 

2. Σκέφτομαι να τρέξω 2 αυτοενισχυόμενα ηχεία. Αυτά θα τρέξουν λογικά από τα outpout της κάρτας (ή του Axe Fx) ε? Έχετε να μου προτείνεται κάποια τα οποία να κάνουν για κιθαροδουλειά και μουσικούλα από το Mac? Γύρω στα 250-300 ευρώ.

 

3. Σε ένα στουντιάκι που έχουμε, δουλεύουμε με το Cubase6 το οποίο έχουμε αγοράσει καινούργιο κτλ. Για να λειτουργήσει χρειάζεται να έχω κουμπωμένο το usb flash drive που είχε στη συσκευασία για την αναγνώριση της γνησιότητας, άρα δεν μπορώ να το πάρω και σπίτι. Αν χρησιμοποιήσω το Garage Band που έχει το Mac θα μπορέσω κάπως να δουλέψω στο Cubase ότι θα έχω γράψει σπίτι? Έχετε να μου προτείνεται κάποιο άλλο πρόγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιήσω το Garage Band που έχει το Mac θα μπορέσω κάπως να δουλέψω στο Cubase ότι θα έχω γράψει σπίτι?

όχι δεν θα μπορέσεις...εκτός εάν τα κάνεις export σαν ξεχωριστά αρχεία ήχου και ξαναρχίσεις το project από την αρχή στο Cubase

 

Έχετε να μου προτείνεται κάποιο άλλο πρόγραμμα?

Το Cubase για Mac...και βέβαια εννοείται ότι ότι VST (plugin κλπ)...έχεις στο πισένιο project, πρέπει να το έχεις για εγκατάσταση και για το Mac.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Marathon, και καλημέρα. Αν δεν κάνω λάθος δουλεύεις και με mac και με axefx  αν έχω καταλάβει καλά από διάφορα θέματα που έχω διαβάσει (διόρθωσε με αν κάνω λάθος). Για τα παραπάνω τι μου προτείνεις; Αν θες πες μου μερικές πληροφορίες για το πώς τα χρησιμοποιείς εσύ, θα βοηθήσεις ιδιαίτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Marathon, και καλημέρα. Αν δεν κάνω λάθος δουλεύεις και με mac και με axefx  αν έχω καταλάβει καλά από διάφορα θέματα που έχω διαβάσει (διόρθωσε με αν κάνω λάθος).

Για Mac σε μένα...για axefx στον Μarillion (αυτός έχει και από τα 2) ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Σταυρο to ultra δεν δουλευει σαν καρτα ( αυτο το κανει το axe II), το κουμπωνεις στο line in της καρτας ηχου. Μια καλη προταση ειναι η presonus firewire. Με αυτη δουλευα κ εγω, μια χαρα συνεργαζεται (αργοτερα πας σε μια motu με πιο ανεβασμενο budget.) Bεβαια δεν μπορουμε να κανουμε reamping κ τετοια κολπα.Αυτο μονο αν χρησιμοποιησεις τα audio units του garageband τα οποια ειναι αξιοπρεπεστατα!!!!(βλεπε marathon). Tωρα για μονιτορ δεν γνωριζω πολλες λεπτομερειες , εγω εχω δυο ESI αυτοενισχυομενα,για τα λιγα που θελω ειναι μια χαρα. Οταν με το καλο παρεις το ultra θα σου πω κ καποια tips για αριστη συνεργασια με το DAW που θα καταληξεις να γραφεις! Εδω μια πολυ καλη προταση ειναι το REAPER.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Σταυρο to ultra δεν δουλευει σαν καρτα ( αυτο το κανει το axe II), το κουμπωνεις στο line in της καρτας ηχου. Μια καλη προταση ειναι η presonus firewire. Με αυτη δουλευα κ εγω, μια χαρα συνεργαζεται (αργοτερα πας σε μια motu με πιο ανεβασμενο budget.) Bεβαια δεν μπορουμε να κανουμε reamping κ τετοια κολπα.Αυτο μονο αν χρησιμοποιησεις τα audio units του garageband τα οποια ειναι αξιοπρεπεστατα!!!!(βλεπε marathon). Tωρα για μονιτορ δεν γνωριζω πολλες λεπτομερειες , εγω εχω δυο ESI αυτοενισχυομενα,για τα λιγα που θελω ειναι μια χαρα. Οταν με το καλο παρεις το ultra θα σου πω κ καποια tips για αριστη συνεργασια με το DAW που θα καταληξεις να γραφεις! Εδω μια πολυ καλη προταση ειναι το REAPER.

 

 

Φίλε Marilion περίμενα πώς και πώς να μπεις και εσύ στην κουβέντα! Λοιπόν το Ultra ήρθε σήμερα! (in fact το έχω απέναντι μου στο γραφείο και κοιταζόμαστε, μέχρι να πάμε σπίτι το βράδυ και να... ξέρεις γνωριστούμε καλύτερα :P)

 

Το επόμενο είναι η αγορά της κάρτας. Θα δω αυτήν που μου είπες και θα πράξω. Το AxeFx με ξεζούμισε οπότε αν μπορώ να βρω κάτι φθηνό μεν, αξιόλογο δε,  θα είναι ιδανικό.

 

Το Garage Band δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου μέχρι στιγμής. Reamping Προς το παρών και πιο σύνθετες διαδικασίες δεν με ενδιαφέρουν, καθώς θα γράφω direct με τον ήχο μου από το axefx και όχι dry.

 

Για πες μου για το Reaper ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην καλοριζικο το εργαλειο!!!! Πιστεψε με δεν θα το βαρεθεις ποτε!!! Θεραπευει κ την GASιτιδα!!!!! :) Εγω το εχω απο το 2009 κ ακομα ανακαλυπτω πραγματα! Ελεγξε το firmware να ειναι το τελευταιο κ ξεκινα!!! Φανταζομαι θα εχεις ξεζουμισει ολα τα link (fractal,wiki κλπ). Η εμπειρια του axe θελει κ λιγο γνωση για να μην απογοητευτεις σε καποια πραγματα. Καταρχην θα το χρησιμοποιησεις μονο σε studio? Παιζει κ κανα live? Ειναι διαφορετικο το setup. Εγω ας πουμε σε live το ειχα με τελικο ART κ κιθαροκαμπινα με eminence delta pro μεσα κ  ηταν super. Ειχες την αισθηση του λαμπατου ενισχυτη!!!! Τωρα τελευταια που μπηκα σε φαση πειραματισμων με daw vst κλπ το εχω καρφωμενο στην καρτα ηχου κ χρησιμοποιω φυσικα κ cab sim για να βγαινει σωστα απο τα μονιτορ.

  Οσον αφορα το REAPER για μενα ειναι value for money στην κατηγορια του. Πολυ ελαφρυ ,φθηνο (βεβαια θα παιζει κ evaluated αν προτιμησεις ετσι) κ με τα vst ,AU klp που του εχω χωσει στον imac δεν καταλαβαινει τιποτε! Εχει κ πολυ καλη υποστηριξη.

  Οτι προβλημα αντιμετωπισεις εδω ειμαστε αν μπορουμε να βοηθησουμε φιλε Σταυρο.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*****UPDATE*****

 

Λοιπόν ψάχνοντας βρήκα μία παροπλισμένη Line6 Toneport UX2 εξωτερική κάρτα ήχου που είχα αγοράσει στα πρώτα μου βήματα ηχογράφησης και εμπλοκής του H/Υ με την εξάχορδη. Έκατσα χθες την έστησα στο Mac, έκανα όλα τα updates της κτλ, και την ετοίμασα, ώστε να δεχθεί το AxeFx. Σκέφτομαι να την χρησιμοποιήσω καθαρά ως κάρτα ήχου και μόνο, χωρίς να χρησιμοποιήσω όσα μέσω του Gearbox προσφέρει. Κιθάρα στο AxeFx, AxeFx στην Line6 και εκεί τώρα έχω κάποιο θέμα. 2 ερωτήσεις :)

 

1. Το Toneport UX2 έχει 2 εισόδους μπροστά (instrument in) μία για κιθάρα μία για μπάσο. Επίσης έχει 2 Line In στην πίσω πλευρά του. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω την instrument in, και από το Gearbox να βγάλω όποιο εφέ/προενίσχυση παίρνει ώστε να πάρω το σήμα μόνο του AxeFx. Μήπως θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω μία από τις Line In εισόδους; Είναι για κάποιο τέτοιο σκοπό;

 

2. Εκτός από την λύση των αυτοενισχυόμενων, που θα πρέπει να αγοράσω, έχω στην κατοχή μου ένα  Philips DVD Micro Theater MCD908 http://salestores.com/philip159.html

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το παρόν σύστημα ώστε να αποφύγω την αγορά monitors; Σκέφτομαι με ένα καλώδιο stereo jack σε 2 RCA να πάρω ήχο από τα ακουστικά της κάρτας και να το στείλω στο AUX IN του Philips. Πώς κρίνετε αυτή την επιλογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην καλοριζικο το εργαλειο!!!! Πιστεψε με δεν θα το βαρεθεις ποτε!!! Θεραπευει κ την GASιτιδα!!!!! :) Εγω το εχω απο το 2009 κ ακομα ανακαλυπτω πραγματα! Ελεγξε το firmware να ειναι το τελευταιο κ ξεκινα!!! Φανταζομαι θα εχεις ξεζουμισει ολα τα link (fractal,wiki κλπ). Η εμπειρια του axe θελει κ λιγο γνωση για να μην απογοητευτεις σε καποια πραγματα. Καταρχην θα το χρησιμοποιησεις μονο σε studio? Παιζει κ κανα live? Ειναι διαφορετικο το setup. Εγω ας πουμε σε live το ειχα με τελικο ART κ κιθαροκαμπινα με eminence delta pro μεσα κ  ηταν super. Ειχες την αισθηση του λαμπατου ενισχυτη!!!! Τωρα τελευταια που μπηκα σε φαση πειραματισμων με daw vst κλπ το εχω καρφωμενο στην καρτα ηχου κ χρησιμοποιω φυσικα κ cab sim για να βγαινει σωστα απο τα μονιτορ.

  Οσον αφορα το REAPER για μενα ειναι value for money στην κατηγορια του. Πολυ ελαφρυ ,φθηνο (βεβαια θα παιζει κ evaluated αν προτιμησεις ετσι) κ με τα vst ,AU klp που του εχω χωσει στον imac δεν καταλαβαινει τιποτε! Εχει κ πολυ καλη υποστηριξη.

  Οτι προβλημα αντιμετωπισεις εδω ειμαστε αν μπορουμε να βοηθησουμε φιλε Σταυρο.

 

Σκέφτομαι να το δουλέψω και live και stoudio, αλλά θα δουλέψω τις ίδιες ρυθμίσεις καθώς και live θα το στείλω καρφί στην κονσόλα, σαν να παίζω με πεταλιέρα δλδ. Σήμερα θα έχω την πρώτη επαφή μαζί του, καθώς χρόνος μηδέν δυστυχώς.. Marillion thanks για τη βοήθεια, θα επανέλθω με τις πρώτες απορίες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου