Προς το περιεχόμενο

MM Stingray vs MM Bongo (need help!)


ReCoC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η 5η χορδή είναι γι αυτούς που δεν ξέρουν πως να κάνουν την 4η να ακούγετε όπως πρέπει να ακούγετε!

 

 

Επίσης συμφωνώ απόλυτα με τον superF ότι όταν προσθέτεις μια σί πρέπει να κάνεις συμβιβασμό με μία άθλια μί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είστε πολύ απόλυτοι και δογματικοί (ως συνήθως...γι'αυτό σας αγαπώ άλλωστε... :P).

 

Δεν είμαι τόσο έμπειρος, άλλα ούτε και μπασσίστας, απλά παίζω τα τελευταία 3χρόνια με ένα συγκεκριμένο μπασσίστα που μ'έκανε να δω το μπάσσο με άλλο μάτι. Και ναι, σίγουρα παίζει και παραπάνω από το 5ο τάστο και μάλιστα με 5χορδό αλλά και 6χορδο...

 

Το παν είναι να έχεις το grouve μέσα σου πιστεύω και τα γεμίσματα που κάνεις να ταιριάζουν στο ύφος και στο σημείο του κομματιού. Το αν η Ε ακούγεται χειρότερα στο 5χορδο από το 4χορδο, αυτό δεν το ξέρω, αλλά σε ακριβά όργανα 1000¤+ δεν νομίζω ότι είναι και τόσο άθλια η Μι... ¶λλωστε και μόνο για πρακτικούς λόγους το 5χορδο (πόσο μάλλον το 6χορδο, υπερέχουν ξεκάθαρα...)

Ξέρω όμως ότι θα μου ξύνιζε φοβερά και θα βαριόμουν αφόρητα, να παίζω με έναν μπασσίστα που παίζει μόνο από το 5ο τάστο και πίσω, καθώς και μόνο με τη Ε και τη Α χορδή...

 

 

Όπως και να'χει όλα με μέτρο...και στο κατάλληλο σημείο...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε πολύ απόλυτοι και δογματικοί (ως συνήθως...γι'αυτό σας αγαπώ άλλωστε... :P).

 

Και εγώ έτσι είμαι και ευχαριστώ και ανταποδίδω την αγάπη :D

 

Το παν είναι να έχεις το grouve μέσα σου πιστεύω και τα γεμίσματα που κάνεις να ταιριάζουν στο ύφος και στο σημείο του κομματιού.

 

Για αυτό το μόνο που δεν χρειάζεσαι είναι την ΣΙ (η πέμπτη είναι ΣΙ=B).

 

... ¶λλωστε και μόνο για πρακτικούς λόγους το 5χορδο (πόσο μάλλον το 6χορδο' date=' υπερέχουν ξεκάθαρα...) [/quote']

 

ΟΧΙ! Απλά έχεις λάθος... ¶μα παίξεις ποτέ μπάσσο θα το καταλάβεις! Το δε 6χορδο είναι απλά μια λαλακία ολκής!!!

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό το μόνο που δεν χρειάζεσαι είναι την ΣΙ (η πέμπτη είναι ΣΙ=B).

 

Δεν είχαμε στην μπάντα πρόβλημα με το groove....θέλω να πιστεύω....και να φανταστείς ότι παίζουμε πολύ funky...

 

ΟΧΙ! Απλά έχεις λάθος... ¶μα παίξεις ποτέ μπάσσο θα το καταλάβεις! Το δε 6χορδο είναι απλά μια λαλακία ολκής!!!

 

Έχω παίξει και με τα δύο!!!ΚΑΡΑΓΟΥΣΤΑΡΑ!!! :lol: :lol: :lol:

 

Εντάξει δεν είναι βολικά λόγω βάρους και μεγέθους, αλλά σου δίνουν τρελές επιλογές...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε προβλημα δεν έχεις εαν εχεις την συνήθεια... Απλά αν έχεις το groove το έχεις οικονομικότερα με το 4χορδο... γιατι αν έχεις το groove το έχεις και έτσι και αλλιώς...

 

Το ερώτημα είναι τι χρειάζεσαι και τι χρησιμοποιείς! Το 6χορδο να το κάνω τί??? :?

 

Δεν συνεχίζω αυριο παίζει και η Εθνική! :wink:

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε προβλημα δεν έχεις εαν εχεις την συνήθεια... Απλά αν έχεις το groove το έχεις οικονομικότερα με το 4χορδο... γιατι αν έχεις το groove το έχεις και έτσι και αλλιώς...

 

Το ερώτημα είναι τι χρειάζεσαι και τι χρησιμοποιείς! Το 6χορδο να το κάνω τί??? :?

 

Δεν συνεχίζω αυριο παίζει και η Εθνική! :wink:

 

Καλά ντε! :lol: Απλά ήθελα να καταλάβω το σκεπτικό that's all....

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΡΕΕΕΕΕΕΕ.........!!!!!!!!08.gif

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να πει κάποιος πως όποιος παίζει με 5χορδο ή 6χορδο δεν ξέρει να χρησιμοποιήσει το 4χορδο, ισούται με το να ισχυριστώ εγώ πως όσοι επικρίνουν τα εν λόγω μπάσα είναι απλά ανίκανοι να αξιοποιήσουν τις παραπάνω χορδές.

 

Γιατί δεν αναφέρετε τόσους σπουδαίους μπασσίστες που παίζουν με 5χορδα και 6χορδα; Μήπως οι Wooten, Patitucci, Oteil Burbridge και λοιποί είναι τίποτα τυχάρπαστοι, ανάξιοι αναφοράς;

 

Οκ, κάποιοι προτιμούν 4χορδο. Κάποιοι αδυνατούν να σλαπάρουν σε περισσότερες χορδές. Κάποιοι θεωρούν πως μόνο τα δικά τους μπάσα ηχογραφούν καλά, ενώ οι κουτόφραγκοί έξω κακώς χρησιμοποιούν μπάσα με περισσότερες από 4 χορδές, και δη σε κορυφαίες παραγωγές.

 

Το πού στοιχειοθετούνται όλα αυτά θα ήθελα να ξέρω... ή μήπως επειδή "εμείς" παίζουμε με 4χορδο, προφανώς έτσι είναι τα πράγματα;

 

Έλεος με τις προσβολές προς πάσα κατεύθυνση. Αν είναι όλοι τόσο σίγουροι για την ανωτερότητα τους πάνω στο μπάσσο, ας πάμε σε ένα jam night να δούμε τι παίζει έκαστος ημών.

 

Επιπλέον, αν διάλεξα το μπάσσο ως όργανο έκφρασης, και έχω την ικανότητα να groovάρω, σίγουρα θα πάρω, εν συνεχεία, το χρόνο μου να σολάρω- που ξέρεις, μπορεί να είναι και πιο ενδιαφέρον από τα σόλο πολλών κιθαριστών του ίντερνετ...

 

Το να υποχρεώσει κάποιος τον μπασσίστα της μπάντας του να τον σιγοντάρει αξιοποιώντας 5 μόνο τάστα- είναι δική τους υπόθεση. Το να εκφέρει γνώμη για το πως πρέπει να παίζουν όλοι μπασίστες, είναι τουλάχιστον ανώριμο.

 

Τέλος πάντων, στη σκηνή κρινόμαστε όλοι... κι εκεί μπορεί να θεσπιστεί κάθε άποψη πολύ καλύτερα από ότι στις δογματικές δημοσιεύσεις.

 

Αλλά το να κατηγορεί κάποιους όσους παίζουν με 6χορδο... αυτό ναι, είναι απωθημένο.

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι αδυνατούν να σλαπάρουν σε περισσότερες χορδές

 

ΣΛΑΠ???? 8O 8O

 

ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΠΟΛΥΣΗ!!

 

(& πισσα με πουπουλα!!) :lol: :lol: :lol:

 

χωρις πλακα τα παντα εξαρτωνται απο το τι εννοει καποιος με τον ορρο ΜΠΑΣΙΣΤΕΣ.

Και βεβαια και τη ΕΙΔΟΣ μουσικης παιζει.

 

Προσωπικα ΜΠΑΣΙΣΤΕΣ για μενα ειναι κατι τερατακια του γκρουβ με ονοματα οπως Carol Kaye,James Jamerson,Bernard Edwards,Ashton Barret,Roger Waters,Sting κτλ που ΝΑΙ παιζουν μονο στις δυο πανω χορδες & μεχρι το 5ο ταστο :wink:

 

 

Οταν λοιπον καποιος παιζει ΠΟΠ μουσικη (ολων των ειδων απο σοουλ μεχρι Sabbath) κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν χρειαζεται παραπανω απο 2 χορδες & 5 ταστα :wink: τωρα για αλλα ειδη μουσικης ντεν ξερω καρντια μου εγω μονο να...ποπ ξερω!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΛΑΠ????

 

ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΠΟΛΥΣΗ!!

 

(& πισσα με πουπουλα!!)

 

Να μην σου πω και κλύσμα με (χλιαρή) μπύρα!

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου