Προς το περιεχόμενο

Οταν ψαχνεις μια κιθαρα...


Kostas1601

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

χμμμ γενικά ποιό είναι το πίο ψαγμένο μαγαζί που μπορεί να έχει ποιοτικές κιθάρες?? Πού θα βρώ τις περισσότερες Αμερικάνικες Fender με λίγα λόγια?...

 

Δυστυχώς μάλλον πουθενά πια...

 

Συγκεκριμένα για τη John Mayer δε νομίζω να έχει φτάσει καν ποτέ στο Στόλλα. Χαχαχα! Ίσως και να υπερβάλλω λίγο, αλλά έτσι μου φαίνεται. Εδώ ΙΣΩΣ και να μην έχει καμία American Deluxe. Καλά για συνεργαζόμενα καταστήματα στην  Αθήνα το ξεχνάμε. ¨Εψαχνα περυσι το Γενάρη μια deluxe tele μήπως και την έπαιρνα από δω αν η τιμή δεν ήταν τραγικά διαφορετική και δεν υπήρχε ούτε για δείγμα είτε εδώ είτε στο Στόλλα. Γύρισα όλο το κέντρο ένα απόγευμα και όλοι έπαιρναν τηλ στο Στόλλα να ρωτήσουν

μέχρι που στο τρίτο μαγαζί τους είπε ο υπάλληλος του Στόλλα "...αα σε σας ήρθε τώρα αυτός με την tele" ? χαχα!

Μόνο ένας ήταν ψαγμένος και είπε οτι φέρνει απευθείας από Ολλανδία τρομάρα του και θα με έπαιρνε τηλ να μου πει πότε θα τη φέρει και σε τι τιμή αφού θα μίλαγε με τον δικό του στο Rotherdam...E όσο πηρε εσένα πήρε και εμένα.

 

Στα της κιθάρας τώρα...κατα τη γνώμη μου δε γίνεται fender strat να είναι άβολη στο παίξιμο. Ισως είμαι λίγο απόλυτως αλλά me 5-6 strat που έχω παίξει δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Είτε squier είτε deluxe ( το soft v - neck που βγάζει είναι κατα τη γνώμη μου το απόλυτο μπράτσο).

Στα λοιπά τώρα 3 μονοί fender είναι, strat είναι, ε δε νομίζω να μην είναι καλή!Χαχαχα!

Προσωπικά όμως δε θα την έπαιρνα για 3 λόγους.

 

1. ¨Εχει 21 τάστα, ΔΕ μπορώ θέλω 22 για να καλύπτω 2 οκτάβες σε μία χορδή με  σήκωμα τόνου στο 22ο τάστο. Αυτό βέβαια είναι τελείως προσωπικό κόλημα και μπορεί να λες "μα τι λέει ο κόπανος?

 

2. Τιμή, την οποία αυξάνει πλά και μόνο το γεγονός ότι είναι signature

 

3. Δεν έχει locking κλειδιά. Βέβαια αυτά μπορείς και να τα προσθέσεις μετά, αλλα προσωπικά αν έδινα 1700 για μια κιθάρα δε θα ήθελα να έχω και επιπλέον κόστος μετατροπών.

 

Αυτά,

 

ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικά τι κάνετεβ όταν δεν βρίσκετε κάποια κιθάρα?..

 

http://el.wiktionary.org/wiki/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AE

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποια καταστήματα που έχουν αμερικανικές fender?

 

Εντός συνόρων;;;  :o  ;D

 

Αν δεν είσαι της υπομονής,σου προτείνω να κλείσεις ένα εισιτήριο για Γερμανία...  ;)

 

Το μόνο που φοβάμαι,βέβαια,είναι ότι στην Γερμανία έχουν αρχίσει -πλέον- να αντιμετωπίζουν τις κιθάρες σαν...όπλα μαζικής καταστροφής...  ::)

 

(Το λέω αυτό,γιατί τον Νοέμβριο προγραμμάτιζα να πάω στο "Oldenburg Vintage guitars show"  το οποίο τελικά ακυρώθηκε φέτος...Στα αεροδρόμια στη Γερμανία αν σε δουν με θήκη κιθάρας σε αντιμετωπίζουν περίπου σαν τρομοκράτη,μέχρι να βεβαιωθούν ότι η κιθάρα σου δεν έχει το...άκρως επικίνδυνο και κακό βραζιλιάνικο rosewood...  ::) )

 

Οταν ψαχνεις μια κιθαρα...

 

Για κάποιο λόγο ο τίτλος του thread μου θύμισε το "Όταν ένας άντρας αγαπάει μιά γυναίκα..."  ;D ;D

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στα αεροδρόμια στη Γερμανία αν σε δουν με θήκη κιθάρας σε αντιμετωπίζουν περίπου σαν τρομοκράτη,μέχρι να βεβαιωθούν ότι η κιθάρα σου δεν έχει το...άκρως επικίνδυνο και κακό βραζιλιάνικο rosewood...  ::) )

 

Άμα πας στον θώμαν ή σε κάποιο άλλο μεγάλο κατάστημα υποθέτω οτι θα μπορείς να τους πεις να τη στείλουν με κούριερ..

Εγώ αυτό θα έκανα για να μην μπαίνω σε ταλαιπωρία κουβαλόντας την κιθάρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς μάλλον πουθενά πια...

 

Συγκεκριμένα για τη John Mayer δε νομίζω να έχει φτάσει καν ποτέ στο Στόλλα. Χαχαχα! Ίσως και να υπερβάλλω λίγο, αλλά έτσι μου φαίνεται. Εδώ ΙΣΩΣ και να μην έχει καμία American Deluxe. Καλά για συνεργαζόμενα καταστήματα στην  Αθήνα το ξεχνάμε. ¨Εψαχνα περυσι το Γενάρη μια deluxe tele μήπως και την έπαιρνα από δω αν η τιμή δεν ήταν τραγικά διαφορετική και δεν υπήρχε ούτε για δείγμα είτε εδώ είτε στο Στόλλα. Γύρισα όλο το κέντρο ένα απόγευμα και όλοι έπαιρναν τηλ στο Στόλλα να ρωτήσουν

μέχρι που στο τρίτο μαγαζί τους είπε ο υπάλληλος του Στόλλα "...αα σε σας ήρθε τώρα αυτός με την tele" ? χαχα!

Μόνο ένας ήταν ψαγμένος και είπε οτι φέρνει απευθείας από Ολλανδία τρομάρα του και θα με έπαιρνε τηλ να μου πει πότε θα τη φέρει και σε τι τιμή αφού θα μίλαγε με τον δικό του στο Rotherdam...E όσο πηρε εσένα πήρε και εμένα.

 

Στα της κιθάρας τώρα...κατα τη γνώμη μου δε γίνεται fender strat να είναι άβολη στο παίξιμο. Ισως είμαι λίγο απόλυτως αλλά me 5-6 strat που έχω παίξει δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Είτε squier είτε deluxe ( το soft v - neck που βγάζει είναι κατα τη γνώμη μου το απόλυτο μπράτσο).

Στα λοιπά τώρα 3 μονοί fender είναι, strat είναι, ε δε νομίζω να μην είναι καλή!Χαχαχα!

Προσωπικά όμως δε θα την έπαιρνα για 3 λόγους.

 

1. ¨Εχει 21 τάστα, ΔΕ μπορώ θέλω 22 για να καλύπτω 2 οκτάβες σε μία χορδή με   σήκωμα τόνου στο 22ο τάστο. Αυτό βέβαια είναι τελείως προσωπικό κόλημα και μπορεί να λες "μα τι λέει ο κόπανος?

 

2. Τιμή, την οποία αυξάνει πλά και μόνο το γεγονός ότι είναι signature

 

3. Δεν έχει locking κλειδιά. Βέβαια αυτά μπορείς και να τα προσθέσεις μετά, αλλα προσωπικά αν έδινα 1700 για μια κιθάρα δε θα ήθελα να έχω και επιπλέον κόστος μετατροπών.

 

Αυτά,

 

ελπίζω να βοήθησα.

 

Το αστείο είναι οτι στο site δέν έχει μόνο την standard production http://www.stolas.gr/vp.asp?dbID=28963

 

Έχει και αυτήν  http://www.stolas.gr/vp.asp?dbID=52479 που έιναι limited μόνο 500 κομμάτια στον κόσμο

 

Οπότε ο stolas trollαρει λογικά γιατι η δεύτερη νομίζω είναι σπάνια πια ακόμα και στην Αμερική...

 

Απλά ψεύτης...

Οπότε η κατάσταση είναι πολύ τραγικότερη απο ότι νόμιζα xD

 

Όσον αφορά τους λόγους να μήν την πάρω που είπες, είναι όλοι αρκετά λογικοί (αν και υποκειμενικοί, προφανώς! εγώ δέν έχω θέμα με τα tuners ούτε  με τον αριθμό των τάστων...μου αρέσει πολύ εμφανισιακά, και έχει και πολύ ωραίο ήχο (απο YouTube όπως είπαμε :P)

 

Απλά επειδή υπάρχουν πάρα πολλοί διαφορετικοί τύποι λαιμών, πιστεύω οτι για μία τέτοια κιθάρα (που θα είναι στην ουσία η main κιθάρα μου, για αυτό και θα δόσω τόσα λεφτά...) έχουν σημασία οι λεπτομέρειες...δηλαδή πρέπει να έχει το neck type που θα με βολευει περισσότερο ετσι ωστε να μήν το μετανοιώσω μετά.... Όχι οτι ξέρω τί neck type με βολεύει :P δέν έχω  δοκιμάσει πάρα πολλές Fenders...Απλά βρήσκομαι στην φάση του ψαξίματος για την main κιθάρα μου αλλα απο ότι φαίνεται η κατάσταση δέν με αφίνει να ψέξω και πολύ :/

 

Για κάποιο λόγο ο τίτλος του thread μου θύμισε το "Όταν ένας άντρας αγαπάει μιά γυναίκα..."  ;D ;D

 

Χαχαχα κάπως έτσι δέν έιναι τα πράγματα?? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παίδες μισό λεπτό... Οταν γράφετε κάτι ΔΗΜΟΣΙΑ, καλό είναι να ξερετε τι λέτε και να μην νομίζετε ή υποψιάζεστε και καταλήγετε σε αυθαίρετα συμπεράσματα.

 

Πρώτα ο Kostas1601 δεν μας λέει που μένει. Σε ποια πόλη; Αν είναι Αθήνα και πήγε στο Στόλλα στην Λ. Αλεξάνδρας πρόκειται για κατάστημα ηχητικών και όχι μουσικών οργάνων, όπως λέει η ταμπέλα του.

 

Επίσης απο τη στιγμή που ο Στόλλας βάζει κάτι στη σελίδα του και έχει πάρει κωδικό πχ 004.FEN.107.06R σημαινει πως έχει εισαχθεί. Η μια περίπτωση είναι να τις έχει πουλήσει σε συνεργαζόμενα κατάστημα ανα την Ελλάδα ή να βρίσκεται ακόμα στις αποθήκες του. Οπότε πάρε τηλέφωνα σε αυτά που βρίσκονται κοντά σου και ρώτα. Η λίστα είναι εδώ: http://www.stolas.gr/SkyPage.asp?pg=21

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μισό λεπτό... Οταν γράφετε κάτι ΔΗΜΟΣΙΑ, καλό είναι να ξερετε τι λέτε και να μην νομίζετε ή υποψιάζεστε και καταλήγετε σε αυθαίρετα συμπεράσματα.

 

Πρώτα ο Kostas1601 δεν μας λέει που μένει. Σε ποια πόλη; Αν είναι Αθήνα και πήγε στο Στόλλα στην Λ. Αλεξάνδρας πρόκειται για κατάστημα ηχητικών και όχι μουσικών οργάνων, όπως λέει η ταμπέλα του.

 

Επίσης απο τη στιγμή που ο Στόλλας βάζει κάτι στη σελίδα του και έχει πάρει κωδικό πχ 004.FEN.107.06R σημαινει πως έχει εισαχθεί. Η μια περίπτωση είναι να τις έχει πουλήσει σε συνεργαζόμενα κατάστημα ανα την Ελλάδα ή να βρίσκεται ακόμα στις αποθήκες του. Οπότε πάρε τηλέφωνα σε αυτά που βρίσκονται κοντά σου και ρώτα. Η λίστα είναι εδώ: http://www.stolas.gr/SkyPage.asp?pg=21

....ειπε οτι μενει στη πρωτευουσα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένα για τη John Mayer δε νομίζω να έχει φτάσει καν ποτέ στο Στόλλα.

 

Τη συγκεκριμένη κιθάρα την είχα δει στο Μάρκο (Mblues7) στην Καλλιδρομίου πριν δύο χρόνια πάνω - κάτω. Συνεπώς είχε εισαχθεί από το Στόλλα κάποια στιγμή αλλά σε ποσότητα που δε γνωρίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη συγκεκριμένη κιθάρα την είχα δει στο Μάρκο (Mblues7) στην Καλλιδρομίου πριν δύο χρόνια πάνω - κάτω. Συνεπώς είχε εισαχθεί από το Στόλλα κάποια στιγμή αλλά σε ποσότητα που δε γνωρίζουμε.

 

Αυτός π.χ. δέν έχει site ενλειτουργεία, οπότε και να την έχει πρέπει να πάω εκεί ή να πάρω τηλέφωνο για να το ξέρω...

 

Μάλλον πρέπει να πάρω σβάρνα όλα τα καταστήματα στην λίστα του Στόλλα, και να πάρω τηλέφωνο...Άν και μερικά είναι ήδη αποκλεισμένα γιατι δέν την έχουν στο site τους ή δέν πουλάνε καθόλου κιθάρες...

 

Πάντως αυτό το mblues7 δέν το είχα υπ'οψην, θα πάρω τηλέφωνο και θα μάθω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν και μερικά είναι ήδη αποκλεισμένα γιατι δέν την έχουν στο site τους

μη το έχεις σαν κριτήριο αυτό

ελάχιστοι είναι πιστοί στην ενημέρωση του σάιτ τους

τηλέφωνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου