Προς το περιεχόμενο

retro sky delay vs alter ego


fm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.ειμαι στο ψαξιμο για την αγορα ενος delay και αυτα τα δυο μου εχουν τραβηξει παρα πολυ την προσοχη.Εχει παιξει κανεις μαζι τους η ξερει κατι παραπανω για να με βοηθησει να επιλεξω?

 

 

γενικοτερα εχω δοκιμασει καποια πεταλια απο κοντα αλλα κανενα δν μου εκατσε καλα.αξιζει να προβω ομως σε αγορα μονο μεσω video?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το μονο που ξερω ειναι οτι το alter ego ειναι μια modded εκδοση του flashback tc το οποιο ειναι ισως το πιο ευελικτο και καλο ψηφιακο delay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν αξίζει να προβείς σε αγορά μόνο μέσω βίντεο. Όμως για πολλούς που δεν έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τα πετάλια από κοντά, το Youtube είναι η μοναδική μέθοδος να τα ακούσουν, όσο αποπροσανατολιστική κι αν μπορεί να γίνει. Στην περίπτωση του Alter Ego, τα πράγματα είναι πιο εύκολα γιατί δεν είναι modded Flashback αλλά ακριβώς το ίδιο, απλά με διαφορετικό artwork και δυο διαφορετικά modes (το Echorec και το Dlx. Mem. Man) στη θέση των LoFi και Dynamic. Αφ'ενός υπάρχουν ήδη μερικά δωρεάν toneprints που ακούγονται κάπως σαν Dlx. Mem. Man, αφ'ετέρου δυο από τα καλύτερα modes του Flashback αφαιρούνται, οπότε βρες ένα Flashback (που υπάρχει σχεδόν παντού), δοκίμασέ το και κρίνε.

 

Το Retro Sky δεν το έχω δοκιμάσει κι έτσι δεν μπορώ να εκφέρω έγκυρη γνώμη για τον ήχο του, αλλά από πλευράς δυνατοτήτων είναι προφανώς πιο περιορισμένο από το Flashback.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το retro sky προφανως και εχει λιγοτερες δυνατοτητες αλλα δν ξερω κατι μου κανει στον ηχο του.βοηθαει βεβαια και τ γεγονος οτι εχει πολυ καλα ντεμο στου youtube.το flashback μπορω ν το βρω καπου στην αθηνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το retro sky προφανως και εχει λιγοτερες δυνατοτητες αλλα δν ξερω κατι μου κανει στον ηχο του.βοηθαει βεβαια και τ γεγονος οτι εχει πολυ καλα ντεμο στου youtube.το flashback μπορω ν το βρω καπου στην αθηνα?

περα απο μεταχειρισμενα που παιζουν στις αγγελιες νομιζω ο επισημος αντιπροσωπος της tc ειναι ο νακας.Αν κατεβεις αθηνα λογικα θα το χει
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,με τιποτα δε θα παρεις πεταλι απο βιντεο..θα παρεις το κιθαρωνι σου και θα πας σε μαγαζι που εχει πεταλια εξω απ τα κουτια του σε βιτρινα και θα δοκιμασεις.πρωτα πρεπει να δεις αν σου αρεσουν τα αναλογικα πεταλια ή τα ψηφιακα.προσωπικα μου αρεσουν τα αναλογικα.

και που λες εψαχνα και εγω και πηγα οπως σου ειπα με το κιθαρωνι και μου πλασαρε ο τυπος ολα τα ακριβα πεταλια και ελεγε φαρφαλες.ειδικα αυτο της mxr,το carbon copy με ειχε φαει να μου λεει καλα λογια(κανει κανα 150 γιουρος).μεχριιιιιιι που δοκιμασα ενα αναλογικο delay πεταλι της belcat.τελικα πηρα αυτο και μου κοστισε 50 ευρω.

τωρα αν εισαι σε πολλες μπαντες με ντραμς ισως σε βολεψει της tc electronic-tamp tempo.το tamp tempo βολευει με τα drums φανταζομαι..

επισης μπορεις να δεις και σε αγγελιες κανα μεταχειρισμενο..

στα ποσα χρηματα ειναι το budget σου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που λες εψαχνα και εγω και πηγα οπως σου ειπα με το κιθαρωνι και μου πλασαρε ο τυπος ολα τα ακριβα πεταλια και ελεγε φαρφαλες.ειδικα αυτο της mxr,το carbon copy με ειχε φαει να μου λεει καλα λογια(κανει κανα 150 γιουρος).μεχριιιιιιι που δοκιμασα ενα αναλογικο delay πεταλι της belcat.τελικα πηρα αυτο και μου κοστισε 50 ευρω.

 

Ας μην τα βαζουμε ολα σε μια κατσαρολα και τα βραζουμε. Το καθενα εχει το κατι διαφορετικο πανω του και δεν τιθεται θεμα συγκρισης ειδικα για το carbon copy που ειμαι κατοχος. Best oscillation ever - αρκετα dark κατι το οποιο χρειαζομουν. Οποτε ειναι θεμα τι θες να κανεις με το ηχο του καθενος πεταλιου και αφετερου η μεταπωλητικη αξια του. Παντως το alter ego ειναι αρκετα καλο στα συν ειναι οτι διαθετει το toneprint (π.χ.εναν ηχο που τον χρησιμοπεις αρκετα) και το Toneprint editor για πειραματισμο. Αν θες τσεκαρε και time delay απο crazytubecircuits.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην τα βαζουμε ολα σε μια κατσαρολα και τα βραζουμε. Το καθενα εχει το κατι διαφορετικο πανω του και δεν τιθεται θεμα συγκρισης ειδικα για το carbon copy που ειμαι κατοχος. Best oscillation ever - αρκετα dark κατι το οποιο χρειαζομουν. Οποτε ειναι θεμα τι θες να κανεις με το ηχο του καθενος πεταλιου και αφετερου η μεταπωλητικη αξια του. Παντως το alter ego ειναι αρκετα καλο στα συν ειναι οτι διαθετει το toneprint (π.χ.εναν ηχο που τον χρησιμοπεις αρκετα) και το Toneprint editor για πειραματισμο. Αν θες τσεκαρε και time delay απο crazytubecircuits.

σορρυ ρε φιλε την αποψη μου λεω.συγχαρητηρια που εδωσες 100 ευρω παραπανω.και πηρες ενα πεταλι με 3 knobs οπως και το δικο μου και ενα mod που θυμιζει chorus..το mxr ειναι απλα πολυδιαφημισμενο.το συγκεκριμενο.μερικα αλλα πεταλια της mxr ειναι τελεια.οχι ομως το delay τους.αυτα απο μενα.παω να παρω μια κατσαρολα να βρασω τιποτα να φαω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ ρε φιλε την αποψη μου λεω.συγχαρητηρια που εδωσες 100 ευρω παραπανω.και πηρες ενα πεταλι με 3 knobs οπως και το δικο μου και ενα mod που θυμιζει chorus..το mxr ειναι απλα πολυδιαφημισμενο.το συγκεκριμενο.μερικα αλλα πεταλια της mxr ειναι τελεια.οχι ομως το delay τους.αυτα απο μενα.παω να παρω μια κατσαρολα να βρασω τιποτα να φαω

 

Δεν στην ειπα παντως για να μου την πεις και εσυ. Την αποψη μου κατεγραψα και εγω με την σειρα μου. Οπως ειπα το καθενα το θελεις για κατι συγκεκριμενο και οχι για να λες οτι εχω ενα αναλογικο πεταλι στο pedalboard μου. Ο καθενας κοιταει την τσεπη και τι θελει. Εγω ηθελα τον ηχο απο το MXR καθησα και μαζεψα σιγα σιγα τα 100 παραπανω που λες και το πηρα.

 

π.σ. Νομιζω οτι το Mod του αυτο θελει να πετυχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου