Προς το περιεχόμενο

retro sky delay vs alter ego


fm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ηρεμήστε... εντελώς άνευ λόγου η μικροένταση. Κατά τα άλλα, mod είναι η συντομογραφία του modulation, ελληνιστί διαμόρφωση/αλλοίωση τόνου, το οποίο στην κιθαριστική αργκό συμπεριλαμβάνει και το chorus (πχ. http://www2.gibson.com/News-Lifestyle/Features/en-us/effects-explained-modulation.aspx).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν στην ειπα παντως για να μου την πεις και εσυ. Την αποψη μου κατεγραψα και εγω με την σειρα μου. Οπως ειπα το καθενα το θελεις για κατι συγκεκριμενο και οχι για να λες οτι εχω ενα αναλογικο πεταλι στο pedalboard μου. Ο καθενας κοιταει την τσεπη και τι θελει. Εγω ηθελα τον ηχο απο το MXR καθησα και μαζεψα σιγα σιγα τα 100 παραπανω που λες και το πηρα.

 

π.σ. Νομιζω οτι το Mod του αυτο θελει να πετυχει.

νο προμπλεμ.απλα ειδικα το μοντ πρεπει να σκυψεις να το πατησεις..ενταξει εγω εχω χωριστο πεταλι κορους και δε μου χρησιμευει.αλλα φανταζομαι θα ναι δυσκολο να σκυβεις συνεχεια για να το πατας..τελοσπαντων εννοειται οτι ο καθενας δινει οτι και οπου θελει απλα κατα τη δικη μου αποψη υπαρχουν καλυτερα πεταλια με αυτα τα χρηματα..

απλα στο παλικαρι που ξεκινησε το θεμα καλο θα ειναι να του μεινει απο ολο αυτο εδω που συζηταμε οτι πρεπει να δοκιμασει με την κιθαρα του πεταλια να δει ποια του κανουν.επισης ειναι και αναλογα το παιξιμο του καθενος και που του χρησιμευει και πως το delay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο παλικαρι που ξεκινησε το θεμα καλο θα ειναι να του μεινει απο ολο αυτο εδω που συζηταμε οτι πρεπει να δοκιμασει με την κιθαρα του πεταλια να δει ποια του κανουν.

 

Συμφωνω απολυτα μ'αυτο!! Καλο το youtube για τις πρωτες εντυπωσεις αλλα μπορει να σε αποπροσανατολισει τελειως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε συμβούλευα πρώτα να καθορίσεις πόσο χρόνο delay χρειάζεσαι,

τα 1000ms που έχει το retro sky σε καλύπτουν σχεδόν για τα πάντα.

Ανάλογα τι παίζεις πάρε και delay με το ανάλογο μέγιστο delay time.

Πάντα κατά την γνώμη μου τα 600ms είναι μια χαρά.

Δεν χρειάζεται να δώσεις ενα σκασμό λεφτά για κάτι που ίσως να μην χρειάζεσαι.

πχ το EH memory boy έχει 550ms και έχει 90 ευρώ.

Βέβαια υπάρχουν και κάποια αρνητικά με τα delay με μικρότερο χρόνο επανάληψης απο 600ms που αρχίζουν και βρομίζουν το σήμα σου όταν έχεις το μεγαλύτερο χρόνο επανάληψης, όπως το deep blue delay που έχει 450ms, λόγω του chip pt2399 που φοράει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες χαλαρωστε.Το μονο γνωστο delay που δεν εχω παιξει μεχρι στιγμης(τουλαχιστον απο αυτα που βρισκει κανεις ευκολα στην αθηνα) ειναι το memory man.Ολα τα αλλα τ εχω δοκιμασει και δν μου εκατσαν για τον εναν η τον αλλο λογο(ακομα και delay lama του jam με αφησε αδιαφορο).Η χρηση που θελω για το πεταλι τουλαχιστον στην προκειμενη φαση ειναι για ν μου δινει αυτο το και παραπανω στα σολο.Το μπατζετ ειναι μεχρι 200 ευρω μαζι με τ μεταφορικα που μπορει ν προκυψουν.Τ θρεντ γι αυτο το λογο δημιουργηθηκε για ν πει καποιος που εχει παιξει με τ ενα η το αλλο καποια αμεση εμπειρια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sotiropoulos: κατ' αρχήν το Retro Sky δεν είναι αναλογικό... είναι "analog voiced". Μετά, αυτό που μάλλον εννοείς και που δεν εξηγείς σωστά είναι πως μερικά delays όταν είναι φτιαγμένα να δίνουν συνολικό χρόνο άνω των 350ms (περίπου) και φτάσουν κοντά στο μάξιμουμ των δυνατοτήτων τους, αρχίζουν να παρουσιάζουν υψηλό noise floor, clock noise και aliasing distortion, το οποίο μερικές φορές "κρύβεται" από ένα έξτρα κυκλωματάκι που έπεται.

 

Αυτό συμβαίνει με μερικά (όχι όλα) αναλογικά με τα bucket brigade τσιπάκια, και με τα ψηφιακά που φέρουν το PT2399, το οποίο στα specs του αναφέρει πως λειτουργεί σχετικά καθαρά μέχρι τα 300-350ms. Αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις στα BBD, όπως πχ. το Dlx. Mem. Man 1100, το οποίο φτάνει σε μεγάλους χρόνους παραμένοντας πολύ καθαρό. Άλλες εξαιρέσεις είναι διάφορα ψηφιακά που μπορούν να μείνουν πεντακάθαρα, αλλά συμπεριλαμβάνουν επίτηδες αυτά τα ηχητικά ελαττώματα για να δώσουν "χαρακτήρα" στο delay. Αυτός ο χαρακτήρας βεβαίως είναι πολλές φορές και κάτι επιθυμητό και όχι προς αποφυγή ή αρνητικό, όπως γράφεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες χαλαρωστε.Το μονο γνωστο delay που δεν εχω παιξει μεχρι στιγμης(τουλαχιστον απο αυτα που βρισκει κανεις ευκολα στην αθηνα) ειναι το memory man.Ολα τα αλλα τ εχω δοκιμασει και δν μου εκατσαν για τον εναν η τον αλλο λογο(ακομα και delay lama του jam με αφησε αδιαφορο).Η χρηση που θελω για το πεταλι τουλαχιστον στην προκειμενη φαση ειναι για ν μου δινει αυτο το και παραπανω στα σολο.Το μπατζετ ειναι μεχρι 200 ευρω μαζι με τ μεταφορικα που μπορει ν προκυψουν.Τ θρεντ γι αυτο το λογο δημιουργηθηκε για ν πει καποιος που εχει παιξει με τ ενα η το αλλο καποια αμεση εμπειρια του

αν θες για να βγαινεις στα σολο πιο δυνατα και με περισσοτερο βαθος ειδικα μαζι με drives δοκιμασε και reverb πεταλι η ακομα και booster περα απο delay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο και ευχαριστώ για τη διόρθωση προφανώς δε το διατύπωσα σωστά,

το ίδιο πράγμα λέμε.

 

Οσα πετάλια χρησιμοποιούν pt2399 θεωρούνται και αυτά αναλογικά όπως το Deep Blue, εκτός αν κάνω λάθος.

Μπορούν να χρησιμοποιηθεί επίσης για να μεγαλύτερο χρόνο επανάληψης σαν dual delay (ουσιαστικά έχεις δυο ίδια κυκλώματα με pt2399 συνδεδεμένα σε σειρά με μέγιστο χρόνο 1 sec.) αλλά δεν χρησιμοποιείται συχνά γιατί δημιουργούνται digital artifacts λόγω του περιορισμένου delay time του chip. To pt2399 δεν είναι BBD.

Δεύτερον το πετάλι που μου αναφέρεις ΕΗ Μ. man. είναι BBD και χρησιμοποιεί

chip τα panasonic mn3005 ή mn3205 που έχουν μεγαλύτερο χρόνο επανάληψης.

Αν κάνω κάτι λάθος ή δεν έχω διατυπώσει κάτι καλά διόρθωσε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To PT2399 είναι ψηφιακό τσιπάκι, αλλά έχει αρκετά από τα γνωρίσματα και την φιλοσοφία λειτουργίας ενός τσιπ bucket brigade. To Dlx. Mem. Man 1100 έχει τέσσερα τέτοια BBD τσιπάκια MN3005, και το 550 τέσσερα ΜΝ3008. Το 3005 έχει 4096 stages (τμήμα με πυκνωτή) και το 3008 τις μισές. Όσο περισσότερες, τόσο μεγαλύτερος ο διαθέσιμος χρόνος για delay. Ένα τέτοιο τσιπάκι μπορείς να το ρυθμίσεις σε όποια συχνότητα ρολογιού επιθυμείς (μέχρι ορισμένων χοντρικών ορίων που σου ορίζουν τα επίσημα specs του), και όσο χαμηλότερη τόσο μεγαλύτερος και ο διαθέσιμος χρόνος, αλλά τόσο μεγαλύτερα και τα επίπεδα θορύβου. Αλλά γενικά η αλληλεπίδραση των παραγόντων στα BBDs είναι λίγο περίπλοκη. Για περισσότερα: http://www.doepfer.de/A1881.htm κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες για να βγαινεις στα σολο πιο δυνατα και με περισσοτερο βαθος ειδικα μαζι με drives δοκιμασε και reverb πεταλι η ακομα και booster περα απο delay

 

χρησιμοποιω ηδη το booster της electro harmonix δεν ψαχνω παραπανω ενταση η βαθος θελω να ακουγεται πιο γλυκος ας πουμε ο ηχος μου αλα gilmour η σε πιο μεταλ μονοπατια αλα michael ammot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου