Προς το περιεχόμενο

Έλληνες Κατασκευαστές κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν δυο χρονια ειχα γνωρισει στην Κρητη (εξω απο τα Χανια) αυτο το τρελλο τυπακι. :)

 

Luca Milani

 

Φτιαχνει απιστευτες χειροποιητες ακουστικες κιθαρες και εχει και ενα ωραιο ''σκαλωμα'' με τα σκαφη swing.

 

Απ'οτι βλεπω στο site του μετακομισε στην Ηγουμενιτσα.

 

Τσεκαρε τoν !!!  ;D

 

www.lucamilani.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρε παιδιά τίποτα τηλέφωνα η διευθύνσεις για τους μάστορες Γιαπιτζόγλου και Παπάζογλου?

κάποιος που να έχει γνώμη για τις κιθάρες enigma,αλλά από δική του εμπειρία?Ευχαριστώ. :)

IΓNATIOΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν το ανεφερε κανεις πιο πανω (sorry που δεν ειδα...), αλλα στο Ζαχο υπαρχει μια Tele που ειναι φτιαγμενη απο το μηδεν, απο ..."κουτσουρο" (οχι ετοιμα parts) και παιζει εκπληκτικα.

 

Δεν θυμαμαι το ονομα του κατασκευαστη, αλλα αν την δειτε (και την παιξετε...) θα μαθετε λεπτομερειες.  ;)

 

Εγω την ειχα δοκιμασει πριν λιγες μερες κι επαθα πλακιτσα, παρολο που το σεταρισμα της δεν μου "καθοταν".

Πολυ ζωντανο οργανο!

 

 

...Ετυχε μηπως να την δοκιμασει κανεις αλλος? 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κιθαρα ειναι κατασκευασμενη απο τον Γιαννη Παβεζα. Ειναι καταπληκτικος κατασκευαστης, και η κιθαρα πολυ προσεγμενη. Συντομα ερχονται photos, review και  clips.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eτυχε να ακουσω κάποιον να παίζει την τέλε αυτή πριν απο λίγες μέρες που πέρασα απο Ζαχο.Θυμάμαι σχολιάζαν και άλλοι εκει (και ο Μαρκος) το κάπως σκληρό/δύσκολο set up της, αλλά αφου αυτά είναι τα γούστα του κατασκευαστή...

 

Ο ήχος εννοείται τα έσπαγε.Πολύ resonant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα το setup με ενθουσιασε παντως. Το μονο που με ξενισε ειναι το οτι φοραει περιεργα ταστα, αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα. Ειναι η πρωτη κιθαρα που επαιξα και πραγματικα, σπαρταρουσε. Ενηγουεη, ας μην κανω σποηλερ, μεσα στις επομενες 2 εβδομαδες, σας υποσχομαι review και πολυ eye candy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Να τονισω και εγω με τη σειρα μου τα εξής: οχι απλα υπαρχουν καλοί έλληνες οργανοποιοι αλλα κατα τη γνώμη μου το πιθανότερο είναι να σου  φτιάξουν μια κιθάρα τουλαχιστον επιπέδου custom shop.είχω παίξει με κιθάρες ΠΑΒΕΖΑ,ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ,ΓΙΑΠΙΤΖΟΓΛΟΥ,ΝΤΟΥΚΑ,ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΗ,ΤΑΜΠΑΚΗ.ΟΛΕΣ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ,ΟΛΕΣ ΚΑΛΟΔΟΥΛΕΜΕΝΕΣ,ΟΛΕΣ ΦΤΙΙΑΓΜΕΝΕΣ ΣΤΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ.ΚΑΙ  ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΑΣΤΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΟΜΩΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΔΩ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΦΕΡΩ ΓΝΩΜΗ.ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΜΙΑ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΗ STRAT.ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΤΟ ΑΡΙΣΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου