Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα για κινηματογράφηση τρέχουσας προβολής οθόνης PC


korg_nikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.

 

Όπως λέει και ο τίτλος βρίσκομαι σε αναζήτηση ενός προγράμματος (ή αν υπάρχει τρόπος μέσα από τα Windows XP που έχω) για να κάνω το εξής:

 

Θέλω να φτιάξω ένα βίντεο το οποίο να καταγράφει και να προβάλει ό,τι ακριβώς προβάλει η οθόνη του υπολογιστή μου.

 

Για παράδειγμα ας πούμε οτι έχω φτιάξει ένα κομμάτι στο Cubase και το κάνω αναπαραγωγή από το PC μου και θέλω να τραβήξω βίντεο την αναπαραγωγή στην οθόνη του Cubase που δείχνει τα κανάλια τον μίκτη τις κυματομορφές κτλ. Επίσης ίσως χρειαστεί να διακόπτω την αναπαραγωγή για να κάνω κάποιες επεξηγήσεις όπως θα γινόταν σε ένα Tutorial πχ.

 

Ο εύκολος τρόπος θα ήταν να κεντράρω την κάμερά μου στην οθόνη σε ένα σταθερό σημείο και να το κινηματογραφήσω. Η ποιότητα όμως εκεί θα βγαίνει χάλια λόγω διαφορετικής συχνότητας οθόνης με λήψη.

 

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το κάνω;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε games χρησιμοποιούσαν το frapps, http://www.fraps.com/

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, και δεν είμαι και σίγουρη αν κάνει για αυτό που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fraps που ανέφερε η Evilnye κάνει ακριβώς τη δουλειά που θέλεις. Το μόνο  προβληματάκι είναι ότι χρειάζεσαι αρκετή επεξεργαστική ισχύ ή/και RAM προκειμένου  το cubase να παίζει σωστά την ώρα που γίνεται video capture μια και θα καταναλώνονται αρκετοί πόροι του συστήματος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος μου πρότεινε ήδη και αυτό:

 

http://www.tucows.com/preview/512860

 

Όσο για το συγχρονισμό δεν είναι θέμα. Θα το κάνω από αλλού. Το μόνο που ήθελα ήταν μια ποιοτική εικόνα από το εκάστοτε display.

 

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου