Προς το περιεχόμενο

Mad professor fire red fuzz, zvex factory , trex mudhoney


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.

Λοιπον, εχω το rat το απλο εδω και κανα χρονο.Δεν το χα βγαλει ποτε live γιατι ειχε παντα καλους ενισχυτες και δεν χρειαστηκε.Χτες αναγκαστηκα να το χρησιμοποιησω,και ενω σπιτι μου με βολευει μια χαρα, εκει ηταν χαλια.Και μετα αρχισαν να εκφραζουν και τα υπολοιπα μελη της μπαντας τη γνωμη τους για το πεταλι και μεσα στο στουντιο.

Ηθελα να παρω fuzz αυτο τον καιρο αλλα τωρα θα πουλησω το ρατ και δεν θα εχω ουτε distortion.Τα 2 πρωτα που εχω γραψει γλυκοκοιτουσα, αλλα τωρα που θελω και distortion προσθεσα και το mudhoney που να πω την αληθεια μου φερνει λιγο σε fuzz.To ερωτημα ειναι, θα με καλυψει καποιο απο αυτα και ως distortion? Εχει κανεις να μου προτεινει αλλο στο στυλ αυτων?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι σε fuzz-distortion θές απο ότι κατάλαβα.

1.EH-BIG MUFF

2.JAM RED MUCK

Ρίξτα μια ματιά.

 

Το muff δεν το θελω.Το χω βαρεθει, θελω κατι διαφορετικο.Τη jam την εμπιστευομαι  απο αυτα που εχω ακουσει και μονο.Ποσο παει τιμη το muck ξερεις?Βασικα πολυ μου distortionizei αυτο.Κατι πιο garazoκατασταση σκεφτομουνα.ΠΧ cramps ξερω γω(reverb εχω)

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κοίτα κατ' αρχάς τα fuzz χωρίζονται σε δύο μεγάλες κατηγορίες...

 

1. Σε αυτά που δουλέυουν καλύτερα σε καθαρούς ενισχυτές. Αυτά έχουν συνήθως voicing κοντινό σε distortion. (Tα distortion γενικά δουλέουν καλύτερα σε καθαρούς ενισχυτές).

 

Σε αυτά ανήκουν κυρίως τα διάφορα muff (δεκάδες μοντέλα και επανεκδόσεις όπως το Red Muck του Jam το οποίο είναι βασισμένο στο παλιό Russian Muff) και τα Tonebenders, μπορώ να πώ ακόμα και τα Buzzaround ως ένα σημείο.

 

Και επείδή το αναφέρεις, σε έναν καθαρό ενισχυτή δεν θα έχεις πρόβλημα να βγάλεις ήχο Cramps από ένα Muff αν ανοίξεις αρκετά τα πρίμα...

 

Τώρα αν έχεις έναν ενισχυτή στον οποίο παίζεις ήδη από το break up και μετά, χρειάζεσαι κάτι πιο οξύ, οπότε καλύτερο είναι ένα Fuzz Face ή ένα Treble Booster (κι αυτό Fuzz είναι απλά με λιγότερη παραμόρφωση και περισσότερο volume συνήθως).

 

Η πιο extreme επιλογή (από τις mainstream, δεν συζητάμε για διαστημόπλοια), είναι ένα Fuzz Face υβριδικό (Ge/Si) ή καθαρό πυριτίου (Si) αν έχεις έναν ενσιχυτή με αρκετό δικό του γκάζι και αρκετα dark π.χ έναν Plexi στο 10 (λέμε τώρα)...

 

Τα τρία fuzz που αναφέρεις στον τίτλο είναι τελείως διαφορετικά μεταξύ τους. Το MP είναι Muff τελειοποιημένο υποτίθεται, το ZVex είναι υβριδικό Fuzz Face πολύ παραμετροποιήσιμο και το MudHoney είναι πιο κοντά σε distortion παρά σε Fuzz...

 

Για ρίξε και το set up και το budget σου, και θα σου πούμε κι άλλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρίξε και το set up και το budget σου, και θα σου πούμε κι άλλα..

 

Καταρχην ευχαριστω για την αναλυση.

Ο εξοπλισμος μου ειναι μια gibson sg 61 reissue με την οποια θελω να χρησιμοποιω το πεταλι ποιο πολυ ως distortion με τους μαγνητες που εχει.Μια peavey t-60 με την οποια παιζω cramps που ανεφερα.Ενισχυτη εχω ενα fender frontman 212r.A εχω και το boss frv για να το συνδειασω με το fuzz για cramps.

Eπισης να πω σιχαινομαι τα βρωμικα του ενισχυτη μου και δεν τα χρησιμοποιω καθολου.Εχει καλα καθαρα ομως.

Budget μεχρι 250 ευρω περιπου.

 

Α και να πω οτι εχω διχαστει λιγο και δεν ξερω ακριβως τι θελω.Θελω ξερω γω να παιζω cramps αλλα θελω να παιζω και κανα hendrix, creedence, cream, free.Γι'αυτο εχω στη λιστα το mudhoney.Mου φαινεται ειναι το πιο ευρυ.Μακαρι να υπηρχε ενα να τα κανει ολα.( δε θελω πεταλιερα και αποφευγω τα digital πεταλια)

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, είναι πολύ δύσκολο για έναν solid state ενισχυτή όπως είναι o Frontman σου να "πάρει τις άκρες" από ένα fuzz και να ακουστεί αξιοπρεπώς...

 

Από αυτά που κοιτάς θα σου πρότεινα μάλλον το MP μιας που ξύνει αρκετά αλλά έχει και έναν αρκετά compressed ήχο που ΙΣΩΣ (δεν είμαι καθόλου σίγουρος) να κάτσει με τον Frontman. Φοβάμαι από την άλλη μηπως το Mudhoney, το οποίο είναι λιγότερο compressed ακουστεί σαν τσουγκράνα...

 

Καλά αποτελέσματα σε solid state ενισχυτές είχα ως τώρα με αυτά:

1. Fulltone Distortion Pro (κάτι μεταξύ distortion και πολύ γλυκού muff)

2. Fulltone FullDrive2 απλό overdrive, πιάνει όμως αρκετά τον Marshall ήχο των 60s σε solid state ενισχυτές

3. Τα παλιά Marshall Bluesbreaker (overdrive) ,Guv'nor (distortion 80s),Shredmaster (distortion Fusion)

4. ProCo RAT, το παλιό το original. Έχει μεγάλη διαφορά από τα σημερινά...

Αυτά έχω δοκιμάσει εγώ, με τα fuzz δεν είχα και μεγάλη τύχη  σε solid state...(edit: το big muff δεν ήταν κακό)...

 

Πετάλια που θεωρώ επίσης ότι πρέπει να σε απασχολήσουν είναι τα amps in a box (υπάρχει ολόκληρο thread σε sticky στο forum).

 

Όσο για τον ήχο Cramps μη σε απασχολεί. Πάρε ένα muff με 40-50 ευρώ τσίτωσε τα πρίμα και voila...

 

Βέβαια δεν μπορώ παρά να τελειώσω λέγοντας πως με το αξιοσέβαστο budget που έχεις ίσως να άξιζε να επενδύσεις πρώτα σε έναν φθηνό λαμπάτο. Ένας Custom Defender ή ένας Peavey Classic 30 κάνουν 300 ευρώ περίπου μεταχειρισμένοι και εγγυώνται πολύ καλήτερη ηχητική συμπεριφορά και ευελιξία ενώ παίρνουν και upgrades (μεγάφωνο) και μπορείς να τους βάλεις μπροστά ότι πεταλάκι θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, είναι πολύ δύσκολο για έναν solid state ενισχυτή όπως είναι o Frontman σου να "πάρει τις άκρες" από ένα fuzz και να ακουστεί αξιοπρεπώς...

 

Από αυτά που κοιτάς θα σου πρότεινα μάλλον το MP μιας που ξύνει αρκετά αλλά έχει και έναν αρκετά compressed ήχο που ΙΣΩΣ (δεν είμαι καθόλου σίγουρος) να κάτσει με τον Frontman. Φοβάμαι από την άλλη μηπως το Mudhoney, το οποίο είναι λιγότερο compressed ακουστεί σαν τσουγκράνα...

 

Καλά αποτελέσματα σε solid state ενισχυτές είχα ως τώρα με αυτά:

1. Fulltone Distortion Pro (κάτι μεταξύ distortion και πολύ γλυκού muff)

2. Fulltone FullDrive2 απλό overdrive, πιάνει όμως αρκετά τον Marshall ήχο των 60s σε solid state ενισχυτές

3. Τα παλιά Marshall Bluesbreaker (overdrive) ,Guv'nor (distortion 80s),Shredmaster (distortion Fusion)

4. ProCo RAT, το παλιό το original. Έχει μεγάλη διαφορά από τα σημερινά...

Αυτά έχω δοκιμάσει εγώ, με τα fuzz δεν είχα και μεγάλη τύχη  σε solid state...(edit: το big muff δεν ήταν κακό)...

 

Πετάλια που θεωρώ επίσης ότι πρέπει να σε απασχολήσουν είναι τα amps in a box (υπάρχει ολόκληρο thread σε sticky στο forum).

 

Όσο για τον ήχο Cramps μη σε απασχολεί. Πάρε ένα muff με 40-50 ευρώ τσίτωσε τα πρίμα και voila...

 

Βέβαια δεν μπορώ παρά να τελειώσω λέγοντας πως με το αξιοσέβαστο budget που έχεις ίσως να άξιζε να επενδύσεις πρώτα σε έναν φθηνό λαμπάτο. Ένας Custom Defender ή ένας Peavey Classic 30 κάνουν 300 ευρώ περίπου μεταχειρισμένοι και εγγυώνται πολύ καλήτερη ηχητική συμπεριφορά και ευελιξία ενώ παίρνουν και upgrades (μεγάφωνο) και μπορείς να τους βάλεις μπροστά ότι πεταλάκι θες...

 

Eυχαριστω για τη βοηθεια και τις προτασεις σου.Κοιτα ενισχυτη θα παρω το σεπτεμβρη, αλλα θα διαθεσω γυρω στα 1000 ευρω.Δηλαδη θα παρω καλο λαμπατο.Το πεταλι το χρειαζομαι για το καλοκαιρι για τα live στα οποια ετσι και αλλιως δεν χρησιμοποιω τον δικο μου ενισχυτη.

 

Το guv'nor το χω δοκιμασει και δεν  μου πολυαρεσε.Το rat και γω το πηρα γιατι ηταν το ρατ,αλλα τελικα μαλλον απογοητευση.Τωρα για να ψαχνω για παλιο ρατ δε νομιζω, προτιμω να παρω κατι καινουριο.Θα δοκιμασω τα bluesbreaker και fulltone.

Aλλη μια απορια με τα muff μονο.Τι διαφορα εχει το little big muff απο το big muff pi και ποσο καλυτερα ειναι τα ρωσικα?

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η κύρια διαφορά φαίνεται να είναι στο housing. Για να είμαι ειλικρινής δεν εχω ακούσει το little big muff από κοντά αλλά στα clips μου φάνηκε ολόιδιο...

 

Εδώ θα μάθεις όλα όσα θές να ξέρεις για τα muff...

http://www.kitrae.net/music/music_big_muff.html

 

Κατά τ' άλλα μην τρελενόμαστε κιόλας στο 2011 είμαστε, δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο τα ρώσικα muff...απλά κάποια από αυτά είναι καλύτερα για τους περισσότερους τουλάχιστον από τα σημερινά...έχουν περισσότερο όγκο, πιο παχύ distortion (είναι πολύ πιο "distortion" στο voicing από τα reissue). Αλλά θα δυσκολευτείς περισσότερο να τα βρείς κι από τα παλιά RAT (τα οποία IMHO είναι κλάσεις ανώτερα), λόγω συλλεκτικότητας + ότι για τον ίδιο λόγο είναι και πανάκριβα...

 

Κοίτα μερικές εταιρείες που βγάζουν παρόμοια πετάλια...

Ο Skreddy ας πούμε είδικεύεται στα Muff βέβαια και αυτός είναι ακριβός...

Η Blackout Effectοrs με το Musket Fuzz είναι πολύ δημοφιλής...

 

Επίσης και εδώ θα βρείς όλες σχεδόν τις εκδόσεις Muff...

http://www.stompunderfoot.com/ σε πολύ πιο λογικές τιμές...

 

Φυσικά υπάρχει και ο JAM με το Red Muck. Αν μπορείς να το ακούσεις και από κοντά είναι σίγουρα ένα plus...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κύρια διαφορά φαίνεται να είναι στο housing. Για να είμαι ειλικρινής δεν εχω ακούσει το little big muff από κοντά αλλά στα clips μου φάνηκε ολόιδιο...

 

Εδώ θα μάθεις όλα όσα θές να ξέρεις για τα muff...

http://www.kitrae.net/music/music_big_muff.html

 

Κατά τ' άλλα μην τρελενόμαστε κιόλας στο 2011 είμαστε, δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο τα ρώσικα muff...απλά κάποια από αυτά είναι καλύτερα για τους περισσότερους τουλάχιστον από τα σημερινά...έχουν περισσότερο όγκο, πιο παχύ distortion (είναι πολύ πιο "distortion" στο voicing από τα reissue). Αλλά θα δυσκολευτείς περισσότερο να τα βρείς κι από τα παλιά RAT (τα οποία IMHO είναι κλάσεις ανώτερα), λόγω συλλεκτικότητας + ότι για τον ίδιο λόγο είναι και πανάκριβα...

 

Κοίτα μερικές εταιρείες που βγάζουν παρόμοια πετάλια...

Ο Skreddy ας πούμε είδικεύεται στα Muff βέβαια και αυτός είναι ακριβός...

Η Blackout Effectοrs με το Musket Fuzz είναι πολύ δημοφιλής...

 

Επίσης και εδώ θα βρείς όλες σχεδόν τις εκδόσεις Muff...

http://www.stompunderfoot.com/ σε πολύ πιο λογικές τιμές...

 

Φυσικά υπάρχει και ο JAM με το Red Muck. Αν μπορείς να το ακούσεις και από κοντά είναι σίγουρα ένα plus...

 

Ουαου.Ευχαριστω πολυ φιλε, πραγματικα.Λοιπον θα ψαξω να ακουσω το red muck, kai θα ψαξω και τους τονους πληροφοριων που μου δωσες για τα muff και αμα το παρω και δεν μαρεσει δεν χαλασε ο κοσμος, το πουλαω.Ευχαριστω και παλι. Α μια τελευταια ερωτηση.Απο ολα τα fuzz που υπαρχουν, χωρις περιορισμους, ποιο νομιζεις οτι ειναι το καλυτερο?Ανεξαρτητου τιμης.

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα μερικές εταιρείες που βγάζουν παρόμοια πετάλια...

Ο Skreddy ας πούμε είδικεύεται στα Muff βέβαια και αυτός είναι ακριβός...

 

Αυτό είναι ένας μύθος για μένα, τα πετάλια που κάνει είναι απλά εξαιρετικά

όλα στο χέρι, μπορείς να διαλέξεις από αρκετά σχέδια και έχουν $195.

Νομίζω και έχω δεί πολύ χαμηλότερης ποιότητας πετάλια σε πολύ υψηλότερη τιμή.

Επίσης μπορείς να τα δώσεις μισά μισά. Και όχι δεν με πληρώνει ο Marc  :P

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου