Προς το περιεχόμενο

Θέμα με τo volume της m-audio profire 2626


music man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω την m-audio profire 2626 κι όταν συνδέω τα active monitors μου κατευθείαν πάνω στις εξόδους της κάρτας ήχου η ένταση ανεβοκατεβαίνει σκαλωτά και όχι αναλογικά, πχ ειναι σαν να έχει ενταση 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 και όχι ενδιάμεσες λύσεις... αυτό ρυθμίζεται απο κάπου ή είναι "fix" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανά τα ίδια θα τρελαθώ δεν καταλαβαίνω τι άλλαξα και ξανα το master volume επηρεαζει και τα ακουστικά, εχει κανείς σας αυτην την κάρτα ήχου να μου πεί πως πρέπει να ρυθμίσω το mixer ωστε να ειναι ανεξάρτητη η ένταση των ακουστικων και τον μονιτορς??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο όταν συνδέω τα ακουστικά στη δευτερη θύρα λειτουργεί ανεξάρτητα, δεν θα έπρεπε να λειτουργει ανεξάρτητα και στα 2 inputs των ακουστικων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό το manual της κάρτας:

 

TIP: To control the level of the main monitor mix without affecting the level at the

headphone outputs, assign the Master Volume to either analog outputs 5/6 or 7/8 and

use those outputs for your main monitors. 

This will allow you to route independent cue mixes to headphone output 1 (which always

plays audio routed to analog outputs 1/2) and headphone output 2 (which always plays

audio routed to analog outputs 3/4) while still using the Master Volume knob to set

levels for your studio monitors. This prevents the Master Volume Knob from influencing

the levels of headphone outputs 1 and 2 and effectively provides front panel volume

control of three discrete stereo outputs.  See the section entitled “Example Scenario #1: 

Recording a Duo” to learn more about creating cue mixes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολυ φίλε εψαχνα το manual και δεν το βρισκα γιατι, παντως το volume δεν γίνεται να το κάνω να ανεβοκατεβαίνει αναλογικά και όχι σε σκάλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το master volume μειώνει την αναλογική στάθμη της κάρτας μετά τον da converter, άρα δεν υπάρχει θέμα ψηφιακής κλιμακωτής στάθμης..Τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς πως συμπεριφέρεται το knob γιατί έχει περάσει καιρός από τότε που είχα την κάρτα. Αν η αίσθηση του ποτενσιόμετρου είναι κλιμακωτή, τότε είναι λογικό να συμβαίνει αυτό και στην ακρόαση. Αν όχι, ίσως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο ποτενσιόμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γυρίζει ομαλά χωρις σκάλες, το αποτέλεσμα εχει το θέμα λες και ρύθμισες το σοφτγουερ να αντιδράει έτσι, ενταξει δεν με ενοχλεί και τόσο αυτο τώρα ειδικά που εφάρμοσα οτι μου έγραψες ειμαι αρκετα χαρουμενος με το αποτέλεσμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου