Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση διαφορετικών μεγαφώνων σε καμπίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Έχω την http://www.musiciansfriend.com/amplifiers-effects/randall-rs125cx-2x12-1x15-speaker-cabinet

και αφού δεν μπόρεσα να την πουλήσω είπα να προσπαθήσω να την διαμορφώσω στα γούστα μου...

Αυτή λοιπόν η καμπίνα φοράει  2x12 Vintage30 και ένα 1x15 Emenince Legend.

 

Έστω οτι αλλάζω το 1 vintage30 με κάποιο άλλο.

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να φτιάξω ένα switch έτσι ώστε να κάνω συνδυασμούς μεταξύ των μεγαφώνων για λόγους ηχογράφησης...

Δλδ να επιλέγω το v30 με το Legend ή τα δύο 12αρια μεταξύ τους κτλ

Κάπου όμως είχα ακούσει οτι η συνδεσμολογία σε σειρά διαφορετικών μεγαφώνων έχει προβλήματα στον ήχο.

Τελικά τι ισχύει;΄

Γϊνεται;

 

Το ξέρω είναι πιο έυκολο να βάλεις ενα μικρόφωνω στο καθε μεγάφωνο και να παίξεις στην μίξη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου όμως είχα ακούσει οτι η συνδεσμολογία σε σειρά διαφορετικών μεγαφώνων έχει προβλήματα στον ήχο.

 

Καλά άκουσες. Βάλτα παράλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mono/stereo μπορεί κανείς να έχει και με παράλληλη και με σειριακή σύνδεση

 

Κάνε mono/stereo, αλλά στο mono φροντισε τα μεγάφωνα να είναι συνδεδεμένα παράλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η καμπίνα κανονικά φοράει 12" Legends όχι Vintage 30 συν το 15" επίσης Legend. Απ'ότι διαβάζω δίνει μία είσοδο των 8 ώμ. Δεν βρίσκω το manual αλλά υποθέτω ότι τα 12" είναι 8 ώμ το καθένα συνδεδεμένα σε σειρά (16 ώμ) και το 15" είναι 16 ώμ συνδεδεμένο παράλληλα με τα δύο 12". Επίσης η καμπίνα είναι ported... Αν είναι σωστά σχεδιασμένη και κατασκευασμένη τότε είναι φτιαγμένη ουσιαστικά για τα συγκεκριμένα μεγάφωνα... Δέν ξέρω αν είναι χωρισμένη σε compartments και αν ναί σε ποιό ή ποιά βρίσκονται το ή τα ports. Όλα αυτά είναι σημαντικά. Μπορείς φυσικά να πειραματιστείς αλλά για να κάνεις μια σωστή και ενημερωμένη επιλογή πρέπει να τα λάβεις όλα αυτά υπόψη σου. Αλλιώς απλά ελπίζεις να σταθείς τυχερός. Τα ports, για παράδειγμα, σχεδιάζονται για συγκεκριμένα μεγάφωνα με τα συγκεκριμένα λίτρα αέρα κατα νού για συγκεκριμένες συχνότητες (γι'αυτό κι 'εχουν συγκεκριμένο εμβαδό ανοίγματος και συγκεκριμένο μήκος (βάθος)). Αυτά τα λίγα και "συγκεκριμένα" είχα να προσθέσω... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου