Προς το περιεχόμενο

Nick Cave & The Bad Seeds - Push The Sky Away


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο οι ξεβολεμένοι ΔΥ ενοχλούνται.

 

οχι πλεον και οι...ξεβολεμενοι 1,5 εκ.ανεργοι εξαιτιας των...βολεμενων ΔΥ εχουν αρχισει και...ενοχλουνται...οποτε..θα γινει..μυλος.... ;D

 

Και πως ουσιαστικοί λόγοι για αντικυβερνητική διαδήλωση στη σημερινή Ελλάδα δεν υπάρχουν

 

αν υπαρχουν λεει.....το 66% των εισοδηματων μου μου πηρε η μισθοδοσια των ΔΥ η εφορια... ;)

 

οποτε δεν περιμενω τη διαφωνια μου με τον Cave επι της ελληνικης πραγματικοτητος για να ερθω σε...δυσκολη θεση...τον προλαβε ο εφορας.... ::)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και που το "μαζεψα" τι κερδισα?

 

Παλι τα ..εισοδηματα μου (και τα δικα σου φανταζομαι) ο Φωτοπουλος θα τα τρωει..... ::)

 

Και θα βγαινει και στους δρομους "μπροσταρης" στη διαδηλωση... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάν! Φαγωθήκατε με το Φωτόπουλο! Τι έκανε μωρέ το παλικάρι; Εντάξει, φάγανε κάτι παραπάνω, σιγά το πράμα. Συνδικαλιστές είναι, να μη φάνε κάτι και αυτοί; Επειδή δηλαδή το παιδί πήγε μερικά ταξίδια αναψυχής που υπερκοστολόγησε έκανε με συγγενείς του κάτι μαϊμού μελέτες και έβαλε και μερικά στη τσέπη; Σιγά....

 

http://www.tanea.gr/news/greece/article/4708423/?iid=2

 

http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/125929/kakoyrgimatikes-dioxeis-gia-to-fagopoti-tis-genop-dei

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων... ας το γράψω όπως το σκέπτομαι: νομίζω ότι στο συγκεκριμένο τραγούδι, ο Σπηλιάς πουλάει καλλιτεχνιλίκι... έχει τόση σχέση με αυτό που περιγράφει όση έχω εγώ με τον αθλητισμό (ουδεμία), και δυστυχώς εγώ εξακολουθώ να θεωρώ προ-απαιτούμενο το να υπάρχει βιωματική σχέση ενός καλλιτέχνη με το αντικείμενό του, ειδικά όταν αναφερόμαστε στο ροκ ιδίωμα.

 

Όσο για το ότι είμαι φαν από το '81, και την - όντως δύσκολη - θέση στην οποία με φέρνει αυτό, σε σχέση με τις τρέχουσες κοινωνικές και πολιτικές πεποιθήσεις μου, αφήνω τον απόστολο Παύλο να τα πει καλύτερα:

 

"Όταν ήμουν νήπιο, μιλούσα ως νήπιο, σκεφτόμουν ως νήπιο, έκρινα ως νήπιο. Όταν έγινα άνδρας, κατάργησα τη συμπεριφορά του νηπίου."

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξακολουθώ να θεωρώ προ-απαιτούμενο το να υπάρχει βιωματική σχέση ενός καλλιτέχνη με το αντικείμενό του, ειδικά όταν αναφερόμαστε στο ροκ ιδίωμα.

 

 

ενταξει μην ειμαστε και υπερβολικοι ,στην περιπτωση του Cave για να ειχε βιωματικη σχεση με το υλικο του θα επρεπε να ειναι κατι μεταξυ  serial killer,ψυχασθενους μακελαρη  & μαφιοζου εκτελεστη... ;D

 

τοσα και τοσα ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ εχει γραψει (ειδικα στο θεμα του ΣΤΙΧΟΥ ο ανθρωπος ειναι απλα τιτανοτεραστιος...)...εγραψε και μια λαλακιουλα χωρις να κανει research (& μαλιστα σε ενα ασμα που δεν ειναι καν μεσα στον κανονικο δισκο)...μη του παρουμε και το κεφαλι... ;D

 

 

 

 

Παντως δωσε του μια ακομα ευκαιρια...στην αρχη και εμενα με ξενισε ο δισκος,μετα απο 2-3 ακροασεις ομως με κερδισε.

 

 

Οντως η επιρροη του Ellis ειναι πολυ μεγαλη με αποτελεσμα να θυμιζει αρκετα τα διαφορα ,θαυμασια,soundtracks που εχουν κανει μαζι αλλα αυτο δεν ειναι απαραιτητα κατι κακο,μονο και μονο το γεγονος οτι ειναι τοσο δραματικα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ απο

οτιδηποτε εχουν κανει οι Bad Seeds μεχρι σημερα  (ακομα και αν οντως χωρις κιθαρες και μαλιστα χωρις τις κιθαρες του Blixa & του Harvey το αποτελεσμα στην αρχη ξενιζει) το κανει μοναδικο...

 

Παντως θα συμφωνησω με αυτον που λιγο παραπανω ειπε οτι ο Cave περναει δευτερη νεοτητα,τετοια υπερ-παραγωγη υλικου δεν εχει κανει ποτε πριν στην καριερα του (3 διαφορετικα  γκρουπ,βιβλια,ταινιες και soundtrack)  

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει μην ειμαστε και υπερβολικοι ,στην περιπτωση του Cave για να ειχε βιωματικη σχεση με το υλικο του θα επρεπε να ειναι κατι μεταξυ  serial killer,ψυχασθενους μακελαρη  & μαφιοζου εκτελεστη... ;D

 

Προκύπτει λοιπόν ως ορθάνοιχτο το ενδεχόμενο, να πούλαγε καλλιτεχνιλίκι ανέκαθεν.

 

Σ.Σ. Του έδωσα πολλές ευκαιρίες (του δίσκου) και ακόμη του δίνω. Δεν είναι ότι δεν "μου αρέσει", απλά επιδίωξα να το δω το πράγμα και "αλλιώς". Πάντως, σήμερα κοίταζα στο δίκτυο και είναι πάρα πολλοί αυτοί που λένε ότι ο δίσκος είναι πατάτα. Εσύ δεν πιάνεσαι διότι είσαι πορωμένο νιάτο. :) :) :) Απορώ πως δεν έγραψες ακόμη για το δίσκο του Johnny Marr... σου ξέφυγε μπρε;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκύπτει λοιπόν ως ορθάνοιχτο το ενδεχόμενο, να πούλαγε καλλιτεχνιλίκι ανέκαθεν.

 

οχι ρε συ,παντα εψαχνε σε βαθος ολα τα θεματα με τα οποια καταπιανεται (Θρησκεια,βια,ανθρωπινες σχεσεις κτλ)...αυτο μπορεις να το διαπιστωσεις και απο τα βιβλια του,εξαλλου για το αγπημενο του θεμα που ειναι η βια εφτασε στο σημειο μεχρι και στη.."φυλακη" να παει για να δει πως ειναι....

 

Ghosts...of the Civil Dead

 

απλα στην συγκεκριμενη περιπτωση μπορει,δεν ειμαστε και κολλητοι.. ;D,απλα να ειδε στην ΤΙ-ΒΙ τιποτα κουκουλοφορους να τα σπανε και εμπνευστηκε... ;D

 

μην νομιζεις οτι εχει χασει και τον υπνο του για τον Τσιριζα και τους οπαδους του... ;D

 

 

αλλωστε μη ξεχνας οτι στο εξωτερικο αυτοι,οι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ετσι κι αλλοιως μην εχουμε και καμμια ψευδαισθηση οτι μας..σκεφτονται και πολυ οι ξενοι... ;D.που ασχολουνται με τους Ελληνες και την Ελλαδα βλεπουν τα πραγματα ασπρα μαυρα...οι πιο "αριστεροι" οτι μας πινει το αιμα το εβραιοσιωνιστικο ...κεφαλαιο και οι πιο συντηριτικοι οτι καλα παθαμε μια και τρωγαμε τα δανεικα στα μπουζουκια και στα Καγιεν....αυτοι που ΟΝΤΩΣ προσπαθουν να δουν τι ΕΦΤΑΙΞΕ ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΟΙ (εδω ρε συ στην ΕΛΛΑΔΑ και μετριουνται στα δακτυλα του ενος χεριου... ;D)

 

Πάντως, σήμερα κοίταζα στο δίκτυο και είναι πάρα πολλοί αυτοί που λένε ότι ο δίσκος είναι πατάτα.

 

οι περισσοτερες "επισημες" κριτικες ειναι διθυραμβικες παντως..

 

http://entertainment.time.com/2013/02/20/nick-cave-the-bad-seeds-rush-into-the-unknown-on-push-the-sky-away/

 

http://www.huffingtonpost.com/2013/02/19/push-the-sky-away-review-nick-cave-bad-seeds_n_2718356.html?utm_hp_ref=entertainment

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκύπτει λοιπόν ως ορθάνοιχτο το ενδεχόμενο, να πούλαγε καλλιτεχνιλίκι ανέκαθεν.

 

Αυτό τί σου λέει;

 

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε συ,παντα εψαχνε σε βαθος ολα τα θεματα με τα οποια καταπιανεται (Θρησκεια,βια,ανθρωπινες σχεσεις κτλ)...αυτο μπορεις να το διαπιστωσεις και απο τα βιβλια τους.

 

Τελικά, συγραφέας έπρεπε να γίνει (Stephen King like)

 

αλλωστε μη ξεχνας οτι στο εξωτερικο αυτοι,οι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ετσι κι αλλοιως μην εχουμε και καμμια ψευδαισθηση οτι μας..σκεφτονται και πολυ οι ξενοι... ;D.που ασχολουνται με τους Ελληνες και την Ελλαδα βλεπουν τα πραγματα ασπρα μαυρα...οι πιο "αριστεροι" οτι μας πινει το αιμα το εβραιοσιωνιστικο ...κεφαλαιο και οι πιο συντηριτικοι οτι καλα παθαμε μια και τρωγαμε τα δανεικα στα μπουζουκια και στα Καγιεν....αυτοι που ΟΝΤΩΣ προσπαθουν να δουν τι ΕΦΤΑΙΞΕ ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΟΙ (εδω ρε συ στην ΕΛΛΑΔΑ και μετριουνται στα δακτυλα του ενος χεριου... ;D)

 

Very, very true.

 

Αυτό τί σου λέει;

 

I stand tapped (δηλαδή, "ταπώθηκα").

:-X :-X :-X

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου