Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικα η ακουστικα drums?


billos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια γεια σας ειμαι σε μια περιεργη φαση αυτην την εποχη!Εχω ενα pearl target ακουστικο σετ στο οποιο εχω βαλει επανω 4 πιατινια pst5 kai pst3 και συνολικα εχω δωσει γυρω στα 800 ευρω για ολα!Αυτο που με απασχολει ειναι να κανω την κινηση να τα πουλησω για να παρω ενα ηλεκτρονικο σετ η δεν αξιζει?Και αν αξιζει σε τι τιμη πιστευετε οτι πρεπει να προσφερω το κιτ μου?

 

passion,the best reason to play drums

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος λόγος που σκέφτεσαι να πάρεις ηλεκτρονικό σετ (π.χ. φασαρία από το ακουστικό, ευκολίες του ηλεκτρονικού);

 

Αν όχι, κράτα το Target, αναβάθμισέ το σιγά-σιγά με καλύτερα πιατίνια, δέρματα και ίσως ταμπούρο, και πάρε και ένα practice set για να μελετάς χωρίς να κουφαίνεσαι!

 

Αν ναι,

Αν δεν βαριεσαι ψαξε στο ιδιο section και θα δεις καμποσα τετοια θεματα. ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια θα ψαξω!ο λογος που μου προεκυψε αυτο ειναι ο θορυβος αν και δεν ειναι μεγαλο ζητημα γιατι τα εχω βαλει σε μια αποθηκουλα και δεν πολυακουγονται!Το θεμα ειναι οτι κουφαινομαι εγω γιατι ειναι μικρος χωρος και ετσι αναγκαστικα παιζω με ακουστικα ψειρες ωστε να κοβω την ηχω.Απλα αναρωτιεμαι αν ειναι σωστη απο αποψη ποιοτητας μια τετοια κινηση...

 

passion,the best reason to play drums

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα "ποιότητας". Τα ηλεκτρονικά σετ είναι πολύ καλά και βολικά από πολλές απόψεις αλλά το πραγματικό όργανο είναι το ακουστικό (που ομολογουμένως είναι "άβολο" από πολλές απόψεις...).

 

Αν αποφασίσεις να κρατήσεις το ακουστικό σετ: Για το θέμα του θορύβου μέσα στο χώρο που παίζεις, αφού όπως είπες δεν πολυακούγονται προς τα έξω, χρησιμοποίησε κάποια ηχοαπορροφητικά υλικά - χαλιά, ρικοφόν, οτιδήποτε - για να κόψουν τις αντηχήσεις και

πάρε και ένα practice set για να μελετάς χωρίς να κουφαίνεσαι!

 

Επίσης, πολύ καλά κάνεις και παίζεις φορώντας ακουστικά.  

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγινε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες παιδια θα το σκεφτω πολυ το θεμα και θα δω αν θα τα δωσω...κατι τελευταιο ομως σε τι τιμη θα ηταν σωστο να τα εδινα αν τα εδινα τα ακουστικα τυμπανα?

 

passion,the best reason to play drums

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις περίπου 3Κ να πάρεις μια καλή Roland ή Yamaha, μείνε με τα αληθινά drums αλλιώς θα το μετανιώσεις. Για παράδειγμα το simulation του hi-hat στα φθηνά ηλεκτρονικά είναι μούφα. Έχω λίστα ολόκληρη με παραδείγματα.

Βάλε και ωτοασπίδες για την ένταση του ήχου. Επίσης θα έχεις και δυσκολία να πουλήσεις το σετ αυτήν την περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι τελευταιο ομως σε τι τιμη θα ηταν σωστο να τα εδινα αν τα εδινα τα ακουστικα τυμπανα?

Δες την τιμή ενός καινούργιου σετ και αφαίρεσε τουλάχιστον 100-150 Ευρώ για να είσαι "ανταγωνιστικός" (ο Thomann π.χ. έχει γύρω στο 500άρικο τα Target, από περίπου 50 μέχρι 80 τα PST3, και από περίπου 30 μέχρι 100 τα PST5, ανάλογα με το μέγεθος).

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου