Προς το περιεχόμενο

Thunderbird ή Jazz Bass ?


diskovolos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

dscn0670.png

 

χαιρετώ όλα τα αλάνια .

 

Βρίσκομαι σε δίλλημα . Ας τα πάρουμε από την αρχή .

 

 

Εδώ και ενάμιση χρόνο έχω αγοράσει το Epiphone Thunderbird Pro IV το οποίο είναι ειλικρινά πάρα πολύ καλό σαν όργανο . Καταρχήν η εμφάνιση του , ο τρόπος που κάθεται πάνω μου όταν παίζω , αλλά και η διαφορά σε σχέση με τα τετριμένα fender-style σώματα για μπάσο .

http://www.thomann.de/gb/epiphone_thunderbird_proiv_na.htm

 

 

από την άλλη έχουμε το Fender USA Jazz std 2011/2012 που ένας φίλος μου δάνεισε πριν από μισό χρόνο . παρότι δεν με βολεύει και πολύ όταν παίζω από το 10 + τάστο , ο λαιμός του είναι απίστευτα γρήγορος και το ίδιο μπορώ να πω και για την maple ταστιέρα του που είναι απλά όνειρο . ο τρόπος που σκάνε πάνω οι χορδές , το clank που λένε και στο χωριό μου  :P... και πάνω απ'όλα ο ήχος του ... είναι ακριβώς αυτό που έχεις στο μυαλό σου όταν λες κάτι τέτοιο θέλω να πετύχω ... αλλά η αλήθεια είναι πως αυτό το πιο-κλασσικό-πεθαίνεις άσπρο μαύρο μου σπάει τα νεύρα .

http://www.thomann.de/gb/fender_am_standard_2012_j_bass_mn_blk.htm

 

 

ας μπούμε στο ψητό λοιπόν ...

 

έχω μαζέψει 4 κατοστάρικα τα οποία προορίζονται για upgrades στο Thunderbird (σκληρή θήκη , hipshot d-tuner (παίζω σε δυο μπάντες και θα με βόλευε αυτή η γρήγορη και εύκολη αλλαγή στο κούρδισμα) , και emg μαγνήτες ( 35p4 & e5csx) )

 

η θήκη είναι απαραίτητη γιατί σύντομα υπηρετώ τη μαμά πατρίδα και θα μείνει για αρκετό καιρό αχρησιμοποιήτο το όργανο .

 

από την άλλη ο φίλος μου πρότεινε να μου πουλήσει το jazz για 9 κατοστάρικα . ( να σημειώσω πως στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και η σκληρή θήκη της fender ,το όργανο είχε αγοραστεί πριν από ένα χρόνο και ουσιαστικά ο πρώτος ιδιοκτήτης του είμαι εγώ :P μιας κ ο φίλος ελάχιστα είχε παίξει πριν μου το δώσει )

 

οπότε τι να προτιμήσω ? να αναβαθμίσω το epiphone ή να μαζέψω ένα 500ρικο ακόμη για να αγοράσω το jazz ?

 

**πάντως ακόμη και το jazz να πάρω θα κάνω μερικές αλλαγές , σίγουρα pickguard και d-tuner .

 

κάτι ήξερε ο Enwhistle που σκεφτηκε το fenderbird ...

Blues , NWOBHM and everything in between !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα... παραδέξου το...  Πλάκα μας κάνεις έτσι... Δεν είναι δυνατόν να το σκέφτεσαι σοβαρά τώρα αυτό... Πες μας την αλήθεια τώρα... Βασικά είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως μας κάνεις πλάκα ! Και είμαι σίγουρος πως όπου να ναι θα ξαναγράψεις και θα μας πεις οτι ΗΔΗ έχεις δώσει τα 400 ευρώ στον φίλο σου, σαν προκαταβολή και σιγά σιγά θα μαζέψεις και τα υπόλοιπα 500 ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ζητάς τη βοήθεια του κοινού όταν έχεις και τα δύο μπάσα στα χέρια σου και μπορείς να κρίνεις και μόνος σου βάση και το πως σου κάθονται  στο χέρι αλλά και ποιο ανταποκρίνεται καλύτερα στις απαιτήσεις σου στις δύο μπάντες που παίζεις!

 

Δεν έχει καμία σημασία αν το ένα είναι epiphone και το άλλο fender usa, το θέμα είναι τι σου κάθεται καλύτερα.

 

Προσωπική μου άποψη? Υπάρχουν καλύτερα όργανα και από τα 2 με 900 ευρώ  ;D Και 400 ευρώ για upgrade σε bold on thunderbird δεν θα έδινα, πάρε το real thing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ζητάς τη βοήθεια του κοινού όταν έχεις και τα δύο μπάσα στα χέρια σου και μπορείς να κρίνεις και μόνος σου βάση και το πως σου κάθονται  στο χέρι αλλά και ποιο ανταποκρίνεται καλύτερα στις απαιτήσεις σου στις δύο μπάντες που παίζεις!

 

Δεν έχει καμία σημασία αν το ένα είναι epiphone και το άλλο fender usa, το θέμα είναι τι σου κάθεται καλύτερα.

 

Προσωπική μου άποψη? Υπάρχουν καλύτερα όργανα και από τα 2 με 900 ευρώ  ;D Και 400 ευρώ για upgrade σε bold on thunderbird δεν θα έδινα, πάρε το real thing

Δεν ειναι bolt on, το εχω και εγω αυτο το μπασακι....ειναι πολυ καλο ;)

Κατα τα αλλα διαβασα τι εγραψε στο ποστ ο OP και πραγματικα αναρωτιεμαι.....γιατι δεν εχει σκεφτει να τα κρατησει και τα 2 ? ??? ??? ??? μιας και εχει ή μπορει να μαζεψει τα λεφτα ? φυσικα χωρις να κανει "αναβαθμιση" στο thunderbird οπως εχει σκεφτει....

Αφου στο αλλο σχημα του παιζει με drop ας εχει το 1 με το 1 κουρδισμα και το αλλο με το αλλο

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι bolt on, το εχω και εγω αυτο το μπασακι....ειναι πολυ καλο

 

My bad, νόμιζα ότι έχει τα specs του απλού epiphone.  :-X

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που δεν ανέφερα είναι πως το fender αν δν το αγοράσω θα μείνει στα χέρια μου ένα μήνα ακόμη ...

 

τελικά σκέφτομαι να αγοράσω τα καλούδια για το thunderbird και αργότερα να μαζέψω λεφτά για το jazz ... απλά ήθελα να ακούσω καμια γνώμη παραπάνω ...

Blues , NWOBHM and everything in between !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ζητάς τη βοήθεια του κοινού όταν έχεις και τα δύο μπάσα στα χέρια σου και μπορείς να κρίνεις και μόνος σου βάση και το πως σου κάθονται  στο χέρι αλλά και ποιο ανταποκρίνεται καλύτερα στις απαιτήσεις σου στις δύο μπάντες που παίζεις!

Εξάχλι.

Βέβαια, στα €900, κανένα δεν θα ήταν η πρωταρχική προσωπική μου επιλογή αλλά επειδή δεν μιλάμε για τις προσωπικές μου επιλογές, ξαναγυρνάμε σε αυτό που είπε ο fleamail.

Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις τα υπέρ και τα κατά και από παικτικής και από εμπορικής απόψεως (εκτός και αν δεν σε νοιάζει).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να εδινα 400 ευρω για αναβαθμισεις σε μπασο 300 ευρω.

εγω θα επαιρνα το fender που δεν χρειαζεται τιποτα στην τελικη αν το σκεφτεις στο κοστος σου βγαινει περιπου το ιδιο.

αλλα αφου λες οτι σε βολευει το epi κρατα το αλλα μην ριξεις τοσα λεφτα γνωμη μου αυτη φιλικα παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις τα υπέρ και τα κατά και από παικτικής και από εμπορικής απόψεως (εκτός και αν δεν σε νοιάζει).

 

Συνυπολόγισε αρκετά αυτό.Το πειραγμένο epiphone θα αναγκαστεις να το σκοτώσεις.Fender usa δεν σκοτώνεται ούτε τώρα με την κρίση.Αν χαζεύεις αγγελίες θα το έχεις ήδη διαπιστώσει.

 

Επίσης με το jazz χώνεσαι σε ότι στυλ μουσικής επιθυμείς.

 

Αν και εσύ πρέπει να δεις ποιο θες περισσότερο νομίζω ότι καλό είναι να πας για το jazz...από όλες τις σκοπιές δεν θα σε προδώσει.

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου