Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με την Behringer Xenyx X1222 USB και 2TR/USB Fader


loop80

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα ενδιαφέρομαι να αγοράσω την Behringer Xenyx X1222 USB και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μπας και γνωρίζει κανείς και μπορεί να με βοηθήσει.

Η κονσόλα διάβασα ότι υποστηρίζει είσοδο και έξοδο μεσώ usb αυτό όμως λειτουργεί ταυτόχρονα;

Με λίγα λόγια θέλω να έχω την κονσόλα συνδεδεμένη μέσω usb σε ένα pc, στο pc μέσω ενός player να παίζω μουσική η οποία θα  γυρνάει σε ένα fader στη κονσόλα (2tr/usb) να μιξαρετε μαζί με τα μικρόφωνα και το  τελικό  mix  να γυρνάει στο ίδιο pc μέσω του usb για να κάνω streaming μουσική μαζί με λόγο.

Ξέρετε εάν γίνετε όλο αυτό; Η είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. ::) ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Αυτό που περιγράφεις θα προκαλέσει βρόγχο…και κάνει tzizzz και μπουμ .

 

Παίζε ό,τι θες αλλά  από άλλη/ τρίτη εξωτερική μονάδα (συνδέοντας τη σε κάποιο κανάλι -fader που λες- της κονσόλας ως input)  , όχι όμως από το ίδιο το Pc που έχεις συνδεδεμένη την Xenyx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο manual γράφει πως το σήμα που στέλνετε από το pc μπορεί να βγει στο main mix. Αν λοιπόν το η έξοδος usb είναι το main mix αυτό δε σημαίνει πως στην έξοδο του main mix συμπεριλαμβάνεται kai to 2track send που στέλνεις μέσω usb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στο manual γράφει πως το σήμα που στέλνετε από το pc μπορεί να βγει στο main mix. Αν λοιπόν το η έξοδος usb είναι το main mix αυτό δε σημαίνει πως στην έξοδο του main mix συμπεριλαμβάνεται kai to 2track send που στέλνεις μέσω usb?

 

Κοιτά, να πάρουμε τα πράγματα ένα- ένα.

 

Λες θα τη συνδέσεις USB.

 

Θα στην αναγνωρίσει λοιπόν ως audio interface.

 

Έχεις και άλλη κάρτα ήχου; έστω On board; Εκεί αλλάζουν τα πράγματα.

 

Αν όχι ,

Εσύ λες, ότι θες αυτό που αναπαράγεις στο pc μέσω ενός player.

να  γυρνάει σε ένα fader στη κονσόλα (2tr/usb)

 

Πώς;;;

Από ποια έξοδο;

Η μόνη περίπτωση είναι να γίνει αν συνδέσεις είτε το main out είτε το RCA output σε κάποιο in. Έκεί θα έχεις σίγουρα βρόχγο.

 

Αν αυτό που θες να κάνεις μπορεί να γίνει (λόγω USB) με κάποιο εσωτερικό/ software-ικό routing , δεν το ξέρω, δυσκολεύομαι να το πιστέψω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...Κοίτα τι θυμήθηκα.

 

Η πρώτη κάρτα που είχα, η sound blaster live, είχε το εξής feature.

Λεγόταν “what you hear”, και ηχογραφούσε ό,τι άκουγες από τα ηχεία σου.

Δηλαδή έπαιζες κάτι στον media player, και με ένα μικρόφωνο που λες , έλεγες τις «ιστορίες σου».

 

Οπότε ΔΕΝ αποκλείεται να γίνεται αυτό που θες, λόγω usb σύνδεσης, αλλά ΔΕΝ το ξέρω  θετικά να στο απαντήσω.

 

Δες εδώ..

http://support.creative.com/kb/ShowArticle.aspx?sid=87127

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα ούτε κι εγώ ξέρω και για αυτό ρωτάω.

Δες το απλά σαν να έχω μια απλή Onboard κάρτα ήχου και παίζω στο pc μουσική και να ρίχνω το line out του pc σε ένα στερεοφωνικό κανάλι στη κονσόλα να μιξαρω με τα μικρόφωνα μου και ότι άλλη πηγή έχω και το master της κονσόλας μου να το ξαναγυρνάω στο line in της ιδίας κάρτας ήχου και να το ηχογραφώ η να το streamαρω. Αυτό γίνετε 1000% το θέμα μου είναι με το usb interface αυτής της κονσόλας μπορώ να κάνω το ίδιο πράγμα; Δλδ όταν έχω συνδεδεμένη την κονσόλα στο pc με το usb στα proprties της κάρτας ήχου μου εμφανίζει και το input και το output ξεχωριστά για να μπορώ να τα χειριστώ όπως θέλω; Εκεί κολλάω λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κοίτα ούτε κι εγώ ξέρω και για αυτό ρωτάω.

Δες το απλά σαν να έχω μια απλή Onboard κάρτα ήχου και παίζω στο pc μουσική και να ρίχνω το line out του pc σε ένα στερεοφωνικό κανάλι στη κονσόλα να μιξαρω με τα μικρόφωνα μου και ότι άλλη πηγή έχω και το master της κονσόλας μου να το ξαναγυρνάω στο line in της ιδίας κάρτας ήχου και να το ηχογραφώ η να το streamαρω. Αυτό γίνετε 1000% το θέμα μου είναι με το usb interface αυτής της κονσόλας μπορώ να κάνω το ίδιο πράγμα; Δλδ όταν έχω συνδεδεμένη την κονσόλα στο pc με το usb στα proprties της κάρτας ήχου μου εμφανίζει και το input και το output ξεχωριστά για να μπορώ να τα χειριστώ όπως θέλω; Εκεί κολλάω λοιπόν.

 

Το αμέσως προηγούμενο Post το είδες;

Αν όχι, δες το.

 

Οι sound blaster μπορούν να το κάνουν αυτό που θες.

Το ξέρω γιατί ...το έκανα.

Για τη Behring δεν ξέρω.

Πιθανόν πάντως, μετά τα νέα δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα το προηγούμενο post σου. Το ξέρω αυτό το κάνω ήδη. ΤΟ θέμα μου είναι ότι δεν θέλω να έχω άλλη κάρτα ήχου και το κυριότερο ότι δεν θέλω να το κάνω αναλογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δλδ όταν έχω συνδεδεμένη την κονσόλα στο pc με το usb στα proprties της κάρτας ήχου μου εμφανίζει και το input και το output ξεχωριστά για να μπορώ να τα χειριστώ όπως θέλω;

 

Δεν έχω δει το control panel της Xenyx, και δεν το βρίσκω κιόλας ούτε σε Photo ούτε στο youtube. 

 

Θα το ξαναδώ και αύριο το θέμα , με τον καφέ. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει το control panel της Xenyx, και δεν το βρίσκω κιόλας ούτε σε Photo ούτε στο youtube.

Αναρωτιεμαι που ψαχνεις.... :P

 

http://www.behringer.com/FR/Products/X1222USB.aspx

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου