Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικη σε ΡΑ (Di η Speaker Em)


Adamo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προκειται να εχω ενα live συντομα οπου θα βγω σε μικρο μαγαζι,απο θεμα σκηνης,με ηλεκτρικη αλλα θελω να εχω τα εφφε μου και θα καταληγει στην κονσολα η αλυσιδα.Για ενα αξιοπρεπεες αποτελεσμα χρειαζεται να περασω στο τελος της αλυσιδας απλα ενα DI η ενα Speaker Emulator?Η και τα δυο?παραθετω την αλυσιδα καθως πιστευω εχει σημασια

 

Κουρδιστηρι-->Blackstar HT dual---->Blackstar Ht dual-->Liquid Chorus-->Boss dd3 Delay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το σωστό είναι στο τέλος της αλυσίδας σου να έχεις έναν ενισχυτι ηλεκτρικής κ μπροστά του ένα καλό μικρόφωνο για να μπει ο ήχος σου σε κονσόλα! μπορείς να κανείς την δουλειά σου με με ένα di αλλά δεν θα έχεις τόσο καλό αποτέλεσμα! διαλέγεις κ παίρνεις.. κανε μια δομική κ δες τι βολεύει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσα ξέρω χρειάζεσαι και τα δύο, το DI για σωστή ηλεκτρονική συμπεριφορά (αντιστάσεις και τα σχετικά) και το speaker emulation για σωστό κιθαριστικό ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσα ξέρω χρειάζεσαι και τα δύο, το DI για σωστή ηλεκτρονική συμπεριφορά (αντιστάσεις και τα σχετικά) και το speaker emulation για σωστό κιθαριστικό ήχο.

 

 

Βασικά νομίζω αυτό. Χρειάζεσαι κάτι με line-out, που έχει speaker emulation. Έτσι πρόχειρα μπορώ να σκεφτώ τα πεταλάκια της Tech 21 Sans amp series (California, Lees, Oxford, British, Blonde) αλλά και... το line out ενός Blackstar ενισχυτή, αφού είσαι φαν της μάρκας (όπως και 'γω). Ακόμα και το  line-out μιας ψηφιακής πεταλιέρας θα την έκανε την δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπαρχει ενισχυτης θα χρειαστεις σιγουρα ενα emulation απο τη στιγμη που ο ηχος σου θα εχει και Distortion.Χωρις το emulation το distortion θα ακουγεται ''τζιτζικι''οπως λενε.Με καθαρο ηχο και εφε οπως delay,chorus κτλ θα εκανες τη δουλεια σου και με απλα ενα DI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου έχεις 2 HT dual γιατι δεν χρησιμοποιείς το 1 στο τέλος της αλυσίδας και να πάρεις από αυτό το emulated output που είναι και πολύ καλο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα γιατι το ενα ειναι φιλου και μπορει να μην ειναι παντα διαθεσιμο στα live.Εγω εχω ενα το οποιο ομως πρεπει να παω να το κοιταξω γιατι το SE του βγαζει θορυβο.

Το θεμα ειναι οτι ενισχυτη σιγουρα δεν παιζει να εχω σε τετοια live αλλιως δεν θα υπηρχε θεμα και ενισχυτη να ειχα line out ο PV classic δν εχει.

Ειχα βγει ενα live μονο με DI και τα καθαρα ηταν ενταξει αλλα τα βρωμικα οντως ηταν λιγο μαπα.

Αν εχω και τα δυο η σειρα θα ειναι Emulation-->DI

η αντιστροφα?

Ρωταω γιατι,ειχα ανοιξει και αλλο θεμα παρομοιο αλλαλιγο πιο στοχευμενο,γιατι πιστευα οτι αυτην την δουλεια 2 σε 1 θα μου την εκανε το Palmer PDI 09 αλλα διαβασα οτι δεν ειναι για απευθειας συνδεση στην κιθαρα...

Και το di το χρειαζομαι γιατι βγαινω παρα πολυ με ακουστικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίησε το Emulated out απο το δευτερο blackstar για να τροφοδοτήσεις τα επόμενα πετάλια και στείλε το σήμα στην κονσόλα , λογικά μια χαρά θα ακούγεται όπως στο κλιπάκι του hotel california που ειχες ποσταρει παλιότερα . Δοκίμασε το ηχογραφώντας κάτι στην κάρτα ηχου σου και δες αν σε καλύπτει ο ήχος.

Αφού σε καλύπτει ο ήχος χρησιμοποιείς στο τέλος ένα απλό DI για να στείλεις απλά το σήμα απέναντι στην κονσόλα χωρίς θόρυβο και να περνάς και την ακουστική σου από εκεί όταν την χρησιμοποιείς.

 

2 Blackstar εεε? καλή περιπτωση , το έχω σκεφτει και εγώ αυτό για ευελιξία σε preset ήχους αλλά θα έχει πολύ βάρος φαντάζομαι μετα η πεταλιέρα.

Τα χρησιμοποιείς british - american ή clean , low gain - high gain , solo ?

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το δοκιμασω απλα στο μυαλο μου ειχα οτι το emulated πρεπει να ειανι στο τελος.

Το hotel ειχε γραφτει  κιθαρα-->ht dual-->καρτα ηχου και μπορεις να καλυψεις πραγματα που σε live δεν καλυπτονται

 

Το ενα που εχω εγω ξαναλεω  χρησιμοποοιω το πρωτο καναλι στο clean με το gain περιπου 3/4 για σπασμενους ηχους τυπου hiwatt 70s και αποκρινεται τρομερα σε αυτο

To δευτερο καναλι εχω gain το πολυυυυ μεχρι την μεση γιατι μετα "ξερναει" και ο hetfield απο την βρωμα  :P

Απλα αυτο που εχω να πω ειναι οτι το δευτερο καναλι,επειδη πιστευω το προοριζαν για μεταλ χρηση μονο,χρειαζεται ενα extra eq για να καθαρισει λιγο καποια μουντιλα που ερχεται λογω compression και γκαζιου αλλα κατα τα αλλα σπερνει

To ISF το εχω περιπου 1-2 Oclock

Βγαζω ελαχιστα μπασα και βαζω μεσαια λιγο πριν τα 3/4 και τα πριμα στις και 5

Το χω για Clean boost δηλαδη και distortion,overdrive θα παρω ξεχωριστο

Αν και εγω πιστευω οτι αν το πεταλι αν εβγαινε με το πρωτο καναλι σε 2 καναλια ξεχωρα τοτε θα ηταν 2 φορες καλυτερο

και αν εβγαινε σε 3 καναλο θα ηταν επος!!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου