Προς το περιεχόμενο

Jackson RX10D Black Polka Dot --> γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eίναι και αυτό που λέει ο Sottos βέβαια, είναι το βάψιμο της που ανεβάζει την τιμή και σχήμα τέτοιο σε αυτά τα λεφτά βρίσκεις και δε βρίσκεις.

 

Το θέμα είναι, θέλει δοκιμή η κιθάρα, η όποια κιθάρα. Την έχεις ακούσει αυτήν?

 

Άσχετο έχεις ψάξει καμμιά r r 3? Tη βγάζει ακόμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα δοκιμής,αλλά έχω παίξει με αρκετές Jackson RR χωρίς βέβαια αυτό να είναι και το καλύτερο κριτήριο.Όχι δεν έχω ψάξει καθόλου για το αν βγαίνει ακόμα η RR3.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα δοκιμής,αλλά έχω παίξει με αρκετές Jackson RR χωρίς βέβαια αυτό να είναι και το καλύτερο κριτήριο.

 

Καλό κριτήριο είναι καθώς ξέρεις περίπου τι να περιμένεις απ την κιθάρα. Πάντως, δοκίμασε κάπου μια rx10d απλή και θα έχεις την πλήρη εικόνα.

Για τα υλικά της, κι εμένα μόνο το "floyd" της με απασχολεί αλλά στο κάτω κάτω, υπάρχουν και tremolo lock/stop συστήματα. Το παρακάτω σου επιτρέπει και να το χρησιμοποιείς ως κλασσικό τρέμολο(για dives):

http://www.thomann.de/gr/goeldo_backbox.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλό κριτήριο είναι καθώς ξέρεις περίπου τι να περιμένεις απ την κιθάρα. Πάντως, δοκίμασε κάπου μια rx10d απλή και θα έχεις την πλήρη εικόνα.

Για τα υλικά της, κι εμένα μόνο το "floyd" της με απασχολεί αλλά στο κάτω κάτω, υπάρχουν και tremolo lock/stop συστήματα. Το παρακάτω σου επιτρέπει και να το χρησιμοποιείς ως κλασσικό τρέμολο(για dives):

http://www.thomann.de/gr/goeldo_backbox.htm

Το μόνο που θέλω είναι να μην ξεκουρδίζεται εύκολα,γιατί με τη Hellraiser με το original floyd rose είμαι καλομαθημένος  ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω στην dk2 μου. (lt 580 licensed floyd). Αυτό δεν έχει κ η rx10?

 

Χάνει λίγο.. όχι πολύ αλλά ψιλοχάνει. Το αυθεντικό λένε δε χάνει καθόλου στο κούρδισμα. Το 580, είναι γενικά αξιόπιστο, αλλά κάποιες φορές χάνει

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θέλω είναι να μην ξεκουρδίζεται εύκολα,γιατί με τη Hellraiser με το original floyd rose είμαι καλομαθημένος  ;D

 

Στην αρχή θα είναι Οκ αλλά με τη χρήση θα δεις κάποια διαφορά απ το original φυσικά. Γι αυτό πρότεινα για το μέλλον το locking system παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στην αρχή θα είναι Οκ αλλά με τη χρήση θα δεις κάποια διαφορά απ το original φυσικά. Γι αυτό πρότεινα για το μέλλον το locking system παραπάνω.

Το μόνο που σκέφτομαι είναι αν αξίζει να πάρω μια κιθάρα χειρότερη από τη δική μου,απλά και μόνο επειδή είναι αξιοπρεπής κιθάρα και έχει ΤΡΟΜΕΡΟ βάψιμο...  :-\

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που σκέφτομαι είναι αν αξίζει να πάρω μια κιθάρα χειρότερη από τη δική μου,απλά και μόνο επειδή είναι αξιοπρεπής κιθάρα και έχει ΤΡΟΜΕΡΟ βάψιμο...  :-\

 

Αυτό είναι δική σου επιλογή καθώς μερικοί σαν κι εμένα θέλουν να έχουν 30κιθάρες στο σπίτι... κι άλλοι μόνο μία και καλή(άντε κι άλλη μια).

Αφού είναι αξιοπρεπές όργανο και σου αρέσει(και οπτικά), τότε μην ανησυχείς, όλα τα περιφερειακά φτιάχνοται (π.χ. αλλάζεις τρέμολο στο μέλλον, πειραματίζεσαι με ηλεκτρικά κλπ).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bill εγώ έχω μια RR5. Οπότε θα σου πω μόνο για το μπράτσο (γιατί μόνο εκεί είναι ίδιες). Πολύ ωραίο μπράτσο, όχι πολύ λεπτό αλλά ούτε και κουπί, βολικό για ρυθμικά (μόνο στα μπαρέ στα πρώτα τάστα με ζορίζει) και πολύ ωραίο για σόλο. Γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την κιθάρα.

Αν θέλεις να παίζεις καθιστός θα πρέπει να την έχεις με τη ζώνη κρεμασμένη σαν να έπαιζες όρθιος. Μόνο έτσι με έχει βολέψει να παίζω καθιστός.

Ελπίζω να σου έδωσα μια μικρή βοήθεια.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου ρε συνονόματε είχα μια rr js35 μιας και τότε δεν μπορούσα να περιμένω για να έρθει η rr3.

 

Από μανίκι πολύ βολικό λεπτό αλλά όχι μέχρι αηδίας ότνως το σχήμα είναι λίγο άβολο όταν θέλεις να κάτσεις όπως επίσης μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις θέση το εξάρτημα που πιάνει η ζώνη(δεν μου έρχεται τώρα το ονομά του)γιατί θα σου πέφτει η κιθάρα.

 

http://s1175.beta.photobucket.com/user/kbasilis/media/Alphanutau3AF0gammarhoalphaphiomicronalphapi3CC0Epsiloniotakappa3CC0nualpha049_zps415db853.jpg.html?sort=3&o=0

 

Στην φώτο δείχνω που το έβαλα και ησύχασα

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου