Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για Epiphone SG G-400


L.S.Q

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας...παιζω σε μια εντεχνη-ροκ μπαντα

και εχω μια epiphone sg g-400 και θελω να τις αλλαξω

μαγνητες! εχετε να προτεινετε κατι? (εχω σκεφτει για seymour duncan

alnico II pro)

 

    Σας ευχαριστω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται απο τη μουσική που παίζεις για την επιλογή των μαγνητών.

 

Το θέμα είναι οτι καλό θα ήταν να αλλάξεις και ηλεκτρικά στην κιθάρα γιατί έχει χαμηλής ποιότητας.Οπότε το κόστος της αναβάθμισης θα είναι μεγάλο και κατα τη γνώμη μου δε θα αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για μια φτηνή κιθάρα.

 

Οι μαγνήτες που αναφέρεις πάντως είναι πολύ καλοί.Τους έχω και εγώ σε μια les paul και είμαι ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας...παιζω σε μια εντεχνη-ροκ μπαντα

και εχω μια epiphone sg g-400 και θελω να τις αλλαξω

μαγνητες! εχετε να προτεινετε κατι? (εχω σκεφτει για seymour duncan

alnico II pro)

 

     Σας ευχαριστω... :)

 

Η κλασσική αναβάθμιση στο ταυράκι!

Το πρώτο πράγμα που άλλαξα στο δικό μου g400 ήταν ο επιλογέας... Επειδή κατά καιρούς έχανε επαφή και δεν παλευόταν ούτε με καθάρισμα,

έβαλα τον παρακάτω (Korean made) και παίζει άριστα 3 χρόνια τώρα:

http://www.armaosmusic.gr/default.asp?static=43&Category=201&Id=19970

 

Από μαγνήτες, οι στοκ epiphone δεν είναι τόσο κακοί για τα είδη που θέλεις να παίξεις και προσωπικά βρίσκω Οκ το neck μαγνήτη.

Αν βέβαια, θέλεις αλλαγή, υπάρχουν πολλές εναλλακτικές και πολύ καλές λύσεις πλέον και θα ακούσεις σίγουρα στο forum τις εταιρίες Tonerider, GFS, Bareknuckle και άλλες πολλές...

Δες για παράδειγμα:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=195919.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εγκαταστισει το οικονομικοτατο κιτ του duncan jd-jazz στη les paul μου και μαζι με τεσσερα push-push εχω κανει το jp-wiring και ειμαι πληρης απο ευελιξια σε ηχους. Παιζει τα παντα το οργανο. Μονο twang δεν εχω αλλα αυτο ειναι περισοτερο θεμα μαονιου και οχι θεμα μαγνητων....το προτεινω σιγουρα. ;)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται απο τη μουσική που παίζεις για την επιλογή των μαγνητών.

Το θέμα είναι οτι καλό θα ήταν να αλλάξεις και ηλεκτρικά στην κιθάρα γιατί έχει χαμηλής ποιότητας.Οπότε το κόστος της αναβάθμισης θα είναι μεγάλο και κατα τη γνώμη μου δε θα αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για μια φτηνή κιθάρα.

 

Οι μαγνήτες που αναφέρεις πάντως είναι πολύ καλοί.Τους έχω και εγώ σε μια les paul και είμαι ευχαριστημένος.

Μια φορα που ανοιξα το καπακι (την εχω λιγο καιρο κ καποια στιγμη πρεπει να ξεκινησω το σκαλισμα)με εκπληξη ειδα οτι τα ποτς ηταν επωνυμα,απλα δε θυμαμαι μαρκα.

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι καλό θα ήταν να αλλάξεις και ηλεκτρικά στην κιθάρα γιατί έχει χαμηλής ποιότητας.Οπότε το κόστος της αναβάθμισης θα είναι μεγάλο και κατα τη γνώμη μου δε θα αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για μια φτηνή κιθάρα.

 

Υπάρχει και η αντίστροφη ανάγνωση: αν η ποιότητα και το playability κατά τα άλλα είναι ικανοποιητικά, με μια αναβάθμιση ηλεκτρονικών (πόσο ακριβή θα είναι πια;) και μαγνητών έχεις πλέον μια καλή κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η αντίστροφη ανάγνωση: αν η ποιότητα και το playability κατά τα άλλα είναι ικανοποιητικά, με μια αναβάθμιση ηλεκτρονικών (πόσο ακριβή θα είναι πια;) και μαγνητών έχεις πλέον μια καλή κιθάρα.

 

Οι SD alnico 2 pro έχουν περίπου 200ευρώ.

Και κάνα 40άρι για ποτενσιόμετρα,capacitors κτλ

θέλει 240 ευρώ και πάλι θα υστερεί στο υπόλοιπο hardware της κιθάρας.

Δε λέω οτι είναι εντελώς λάθος κίνηση,απλά θα έχει δώσει για αναβάθμιση όσα έχει όλη η κιθάρα.

 

Μια άλλη επιλογή είναι να την πουλήσει γύρω στα 150 ευρώ και να πάρει μεταχειρισμένη Gibson Sg Faded με 350-400 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα πιστευω οχι. Αν το playability ειναι καλο τοτε με σωστα ηλεκτρικα εχεις ενα πολυ καλο οργανο. Και τη faded να ειχα μια αναβαθμιση στους μαγνητες θα την εκανα μιας και οι gibson δεν με καλυπτουν...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε πιστευετε οτι ειναι καλυτερα μια gibson sg απο τν αναβαθμιση?

 

Εγώ θα έλεγα να πας να δοκιμάσεις την Gibson πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση.

Είτε σε κάποιο μαγαζί,είτε σε κάποια αγγελία.

 

Έτσι θα αποφασίσεις καλύτερα.

Αν μετά τη δοκιμή εξακολουθεί να σου αρέσει η κιθάρα σου προχωράς στην αναβάθμιση της.Αλλιώς πας για τη Faded.

 

Η αλήθεια είναι οτι οι μαγνήτες που έχει η faded θα υστερούν σε σχέση με καλούς aftermarket.

Αλλά όπως και να 'χει ,θα έχεις ένα όργανο για να το κρατήσεις για πάντα και να κάνεις εκεί ότι βελτίωση θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου