Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προσθέσω κι εγώ ένα μικρό λιθαράκι...

 

Ξέρετε τι με ενοχλεί περισσότερο απ' όλα στις πολιτικές συζητήσεις τον τελευταίο καιρό? Η τερατολογία.

 

 

 

 

 

Κι εμένα με ενοχλεί αυτό και πολλούς φαντάζομαι.

Αλλά πιο πολύ με ενοχλεί το θράσος πολλών συμπολιτών μου, οι οποίοι δεν πεινούσαν και δεν πεινάνε και φοροδιαφεύγουν κάργα (και τώρα και από πάντα) και όταν συζητούν για πολιτικά θέματα πιπιλούν την ίδια καραμέλα: αλήτες κλέφτες πολιτικοί που τα αρπάξανε και το κράτος μας ρουφάει το αίμα κοκ.

Ρε παιδιά τουλάχιστον μη μιλάτε, κάντε τουμπεκί, καλά βολευόσασταν τόσα χρόνια, Ξεβολευτήκατε και τώρα σας κάθησε άσχημα. (σε αυτούς αναφέρομαι κι όχι στους συνομιλητές στο θέμα, για να μην έχουμε παρεξηγήσεις ε; ;D)

Λίγη ενδοσκόπηση δεν βλάπτει.

Πως θα μάθει να παίζεις καλύτερα αν πάντα σου φταίει το όργανο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Μα αυτο θα σημαινε οτι θα επρεπε... να δουλεψουμε.

 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω, με την διαφορά ότι για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρχουν δουλειές.

 

Όμως βλέπουμε ένα επιχειρηματοκτόνο νέο φορολογικό με σήμα το λουκέτο. Πάλι χτες άκουγα για δουλειές γνωστών που τις ΚΛΕΙΝΟΥΝ γιατί δεν βγαίνουν πια, ελέω φόρων, χαρατσιών και φυσικά της αναδουλειάς.

 

Και μέσα σε όλα βγαίνει χτες η έκθεση του ΔΝΤ και σου λέει «κάνε μόνιμες τις έκτακτες εισφορές».

 

Και ερωτώ: Δηλαδή εγώ, ελεύθερος επαγγελματίας, μπλοκάκιας, με σχέση εξαρτημένης εργασίας στον ιδιωτικό τομέα, που μου έχουν σκίσει το πάτο στις μειώσεις και στα ψαλίδια, με 0 αφορολόγητο και φόρο 26% από το πρώτο ευρώ, θα πληρώνω εσαεί 650 ευρώ χαράτσι (γιατί έχω το μπλοκάκι) για να μπορώ να... δουλεύω;

 

 

Που είμαι; Σε κάνα γκουλάγκ της Σοβιετικής Ένωσης του Στάλιν; Ή είμαι φόρου υποτελής της Υψηλής Πύλης και του Σουλτάνου;

 

 

Εγώ λοιπόν θεωρώ ότι είμαι Ευρωπαίος και μετέχων στην οικονομία της αγοράς.

 

Όμως αυτό που έχει στηθεί γύρω μου, με κάνει Βολιβία ή Βόρειο Κορέα ή και εγώ δεν ξέρω τι στον κόρακα.

 

       

ΥΓ: Και να μην πω για το χαράτσι στα σπίτια μας... Ή να πω καλύτερα για τα εν ευθέτω χρόνο κρατικά (πρώην) σπίτια μας... Γιατί με την μονιμοποιήσει των «έκτακτων εισφορών/ χαρατσιών»  στα ακίνητα, πόσο θα αντέξει κάποιος να πληρώνει; Όταν μάλιστα έχει και στεγαστικό δάνειο, έχει χάσει την δουλειά του, τον έχουν λυσσάξει στους φόρους, στις αυξήσεις κλπ.  ... Οπότε IMHO ζήτω η νέα Σοβιετική Ελλάδα, με τις ευλογίες του ΔΝΤ.    

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Και ερωτώ: Δηλαδή εγώ, ελεύθερος επαγγελματίας, μπλοκάκιας, με σχέση εξαρτημένης εργασίας στον ιδιωτικό τομέα, που μου έχουν σκίσει το πάτο στις μειώσεις και στα ψαλίδια, με 0 αφορολόγητο και φόρο 26% από το πρώτο ευρώ, θα πληρώνω εσαεί 650 ευρώ χαράτσι (γιατί έχω το μπλοκάκι) για να μπορώ να... δουλεύω;

 

 

 

Ξέσασες το Φ.Π.Α (23%) και τις ασφαλιστικές εισφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ερωτώ: Δηλαδή εγώ, ελεύθερος επαγγελματίας, μπλοκάκιας, με σχέση εξαρτημένης εργασίας στον ιδιωτικό τομέα, που μου έχουν σκίσει το πάτο στις μειώσεις και στα ψαλίδια, με 0 αφορολόγητο και φόρο 26% από το πρώτο ευρώ, θα πληρώνω εσαεί 650 ευρώ χαράτσι (γιατί έχω το μπλοκάκι) για να μπορώ να... δουλεύω;

Τώρα τι κατάλαβες που με σύγχυσες πρωί-πρωί και μ' έκανες να θέλω να κάψω τελετουργικά το γ@μωμπλοκάκι...

Άσε με λίγο στο ροζ συννεφάκι του ΣΚ ρε άνθρωπε! ;D

 

Ξέσασες το Φ.Π.Α (23%) και τις ασφαλιστικές εισφορές.

Νάτος κι ο άλλος! Ρε μια ιστορία σήμερα... ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Νάτος κι ο άλλος! Ρε μια ιστορία σήμερα... ;D

 

Το σοκ που υφίσταται ένας άνθρωπος είτε φορολογικό είτε συναισθηματικό , είτε ο,τιδήποτε,  περνάει ΠΑΝΤΑ από τέσσερα στάδια

1ο στάδιο φόβος

2ο στάδιο θυμός

3ο στάδιο απάθεια

4ο πας στο στριπτιτζάδικο.

 

Τα τελευταία χρόνια είμαι μόνιμα στο στάδιο 4 , ό,τι και να συμβεί.

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξέσασες το Φ.Π.Α (23%) και τις ασφαλιστικές εισφορές.

 

Αυτά είναι έτερον εκάτερον κ.συνήγορε.  

 

Το point μου είναι το Σταλινοφασιστικό του ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ. Δεν μιλάμε για την φορολογία του εισοδήματος σου από την εργασία ή τις ασφαλιστικές εισφορές και το ΦΠΑ.  

 

Και μετά λέμε για ελεύθερη αγορά; Τι ελεύθερη αγορά είναι αυτή που σου ρίχνει χαράτσι στο δικαίωμα στην εργασία και την επιχειρηματικότητα;

 

@ Χάρη μου... κάψε- κάψε τι θα κάψεις (που λέει και ένα λαϊκό άσμα)  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σοκ που υφίσταται ένας άνθρωπος είτε φορολογικό είτε συναισθηματικό , είτε ο,τιδήποτε,  περνάει ΠΑΝΤΑ από τέσσερα στάδια

1ο στάδιο φόβος

2ο στάδιο θυμός

3ο στάδιο απάθεια

4ο πας στο στριπτιτζάδικο.

 

Τα τελευταία χρόνια είμαι μόνιμα στο στάδιο 4 , ό,τι και να συμβεί.

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

;D

 

Εγώ πάλι (προσπαθώ να) είμαι στο στάδιο 3. Δεν περισσέυουν λεφτά για στριπτιζάδικο! 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

;D

 

Εγώ πάλι (προσπαθώ να) είμαι στο στάδιο 3. Δεν περισσέυουν λεφτά για στριπτιζάδικο! 

 

Υπάρχει και 5: «δεν γ@μιέστε εσείς και ο γρύλος σας;»  ;D

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μην πω για το χαράτσι στα σπίτια μας...

 

Λεγετα property tax & ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ηρθε και στη χωρα μας,ειμασταν η μοναδικη χωρα χωρις κατι τετοιο ,υπαρχει σε ολες τις ευρωπαϊκες χωρες και μαλιστα ειναι και υψηλοτερος.

 

Αν σκεφτεις οτι το ακινητο ηταν παντα στην Ελλαδα ο καλυτερος τροπος ξεπλυματος του μαυρου χρηματος δεν το βρισκω καθολου κακη ιδεα...

 

Αλλωστε το γεγονος οτι οι Ελληνες ειναι οι πρωτοι στην ιδιοκτησια ακινητων στον κοσμο απλα επιβεβαιωνει την εκτεταμενη φοροδιαφυγη...

 

ΑΥΤΟΣ ο φορος ειναι δικαιος ,μια και ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να τον αποφυγει,οι υπολοιποι που απλα τσακιζουν την πραγματικη οικονομια ειναι απαραδεκτοι...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Το point μου είναι το Σταλινοφασιστικό του ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ. Δεν μιλάμε για την φορολογία του εισοδήματος σου από την εργασία ή τις ασφαλιστικές εισφορές και το ΦΠΑ.  

 

 

 

Να μιλήσουμε.

Γιατί εγώ πληρώνω 4.000,00 € / χρόνο και είμαι ανασφάλιστος στην ουσία- αφού "πήδηξαν' το ταμείο μου με τη συγχώνευση.

Και αν ΔΕΝ πληρώσω....δεν θα έχω μπλοκάκι (δίοτι δεν θα μου θεωρήσουν βιβλία).

Το ίδιο είναι λοιπόν.

Ας με άφηναν να επιλέξω ιδιωτική ασφάλεια και να μην εξαρτούν τη θεώρηση των βιβλίων μου από την ασφαλιστική μου ενημερότητα.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου