Προς το περιεχόμενο

SR Guitars France


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΩΩΩΩΩΩΩχ το βλεπω απο Epiphone vs Gibson να γινεται SR vs Gibson!!!! ;D

Οτι πληρώνεις, παίρνεις σε αυτή τη ζωή. Μετά...απλά ονειρεύεσαι >:(

Ας μην ξεχνάμε ότι οι συγκεκριμένες είναι σαν τις Bach. Ψάξτε να δείτε το "πανικό" που είχαν δημιουργήσει κάποτε στο forum αλλά και τη σημερινή λήθη. Κάθε φορά που εμφανίζεται ένα κινέζικο μοντέλο με άλλο λογότυπο, έτσι γίνεται.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εάν ακούς τη διαφορά poly finish με του παραδοσιακού νίτρου που έχουν οι Gibson... τεράστεια. Βέβαια, θα μπορείς να λες, όπως παρά πολλοί, ότι η δικιά σου τις πατάει και όσοι αγοράζουν Gibson είναι κορόιδα...πως σου φαίνεται; ;D

 

πληροφοριακα εχω gibson....παρολαυτα εχω παιξει και με gibson copies που σε playability και ηχο δεν ειχαν και τοσο τραγικες διαφορες ωστε να δικαιολογουν 1000 ευρω διαφορα π.χ

 

πολλες φορες ειναι θεμα μαρκετινγκ...βλεπε πχ rockinger strats vs Fender strats σε θεμα ηχου/τιμης...

 

 

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΝΤΑ όμως θα έχουν διαφορετική μεταπωλητική αξία. Για προσπάθησε να πουλήσεις μία Rockinger...Προφανώς και το marketing-περιτύλιγμα παίζει μεγάλο ρόλο. Εδώ μιλάμε για μια κινέζικη κιθάρα που πουλιέται με ένα άλφα λογότύπο κάπου στη Γαλλία, ούτε κάν στο Παρίσι. Έαν βλέπαμε τις ίδιες με το ίδιο λογότυπο σε ένα κινέζικο site, δεν θα τις συζήταγε κανένας.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οχι και Bach! Εδω ο Γαλλοκορεατης προσφερει Ebony fretboard - Tusqnut - Grover Locking Tuners - push/pull coil-tapping και TonePros γεφυρα! Και long neck tenon!

Ακόμα περισσότερο. Εάν κάνεις μία έρευνα πόσο κοστίζουν όλα αυτά, αφαιρέσεις το κέρδος του Γάλλου...θα δεις πραγματικά πόσο κάνει η κιθάρα ;D και τότε μπορείς να φανταστείς και το επίπεδο κατασκευής.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιθετως εγω θα ελεγα να κανω ενα υπολογισμο για αυτα που δεν ειχε η Studio (που εδωσα) και εχει η SR και θα καταλαβω το κερδος της Gibson!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος καπου καποτε ειχε πει την εξης φραση

 

"το λογοτυπο το πληρωνεις περισσοτερο απο το ιδιο το οργανο"

 

Και να πω και την προσωπικη μου εμπειρια

Ειχα σημερα το απογευμα στα δεξια μου μια gibson les paul gold top reissue και στα αριστερα μου την SR LP συνδεδεμενες σε εναν marshall jvm 410 με καμπινα bogner 4*12

  Παιζοντας με την SR "καψωσα" με το απιστευτο μπρατσο της και το ποσο καλα ζυγησμενη ειναι το οργανο.Καλη ποιοτητα ταστων και κλειδια που δεν ξεκουρδιζαν

  Πιανοντας την gibson αυτο που σου κανει ΠΟΛΥ μεγαλη εντυπωση ειναι πως καταφερνουν και φτιαχνουν ενα οργανο που παιζει "σχεδον" απο μονο του....απιστευτος ηχος με μεγαλο ογκο.

  Παρολα αυτα σας επιστρεφω στην φραση που ειπε καποιος καποτε (βλεπε πιο πανω)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλαδα η μεταπωλητικη αξια ειναι παρεξηγημενη εννοια. Υπαρχουν ακομη καταλοιπα της νοοτροπιας "δεν πουλαω αυτο που αγορασα με ιδρωτα" και οι παλιοτεροι το εχουν βιωσει εντονα αυτο. Οι ξενοι παρολο το καλυτερο βιωτικο τους επιπεδο και τους μεγαλυτερους μισθους, πουλανε στο ebay ακομη και τις βιδες που τους περισσευουν και καλα κανουν κατα την αποψη μου. Πιστευω οτι ο μεσος Ελληνας σε μια αγορα του δεν λαμβανει δυστυχως σοβαρα ως κριτηριο την μεταπωλητικη αξια.

Με βαση αυτο: Gibson-μεταπωλητικη αξια-status= κινεζικη κοπια μαζικης παραγωγης.

Και μη μου πειτε οτι δεν ισχυει το "status"...ακομη και ενα κοριτσακι θελει αυθεντικη barbie και οχι απομιμηση  ;D

Αν καποιον δεν τον ενδιαφερουν τα παραπανω, μπορει καλλιστα να επιλεξει μια τετοια κιθαρα χωρις να χασει πολλα σε playability (με μερικες βελτιωσεις) και σε πολλες περιπτωσεις ακομη και σε ποιοτητα κατασκευης. Αν σκεφτει ομως για μια στιγμη οτι ισως δεν του αρεσει και χρειαστει να την πουλησει, τοτε ειναι πολυ κακη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε παιδια, μια αναρτηση κιθαροσαιτ εκανα και ρωτησα μηπως και εχει παρει κανεις γιατι μου φανηκαν ποιοτικες για τα λεφτα τους! Ενταξει οι Gibson ειναι οι καλυτερες, γνησιοτερες, εξυπνοτερες, ομορφοτερες! Δε θελω να το κουρασω παραπανω, ουτε μετοχες του κυριου SR εχω, ουτε εχω πιασει και καμια στα χερια μου ποτε! Η αληθεια ειναι οτι καποια στιγμη τωρα στα κοντα θα χτυπησω μια κιθαριτσα, και το ψαχνω δειλα δειλα  ::)! Αλλα σιγουρα δε θα αγορασω με γνωμονα τη μεταπωληση! Ειχα Studio και δεν δυσκολευτηκα καθολου να την πουλησω, εφυγε κατευθειαν αλλα ..... την πουλησα! Αυτο για μενα κατι λεει! Δεν υπονοώ φυσικα οτι ολες οι Studio ειναι μαπα, αλλα ας δοκιμασουμε και κατι αλλο κι ας χασουμε και λιγη μεταπωλητικη αξια, δε χαθηκε και ο κοσμος! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα μ'άρεσε η ιδέα μιας ολόμαυρης "Black Beauty"

Κι αν μπορείς να την έχεις με επώνυμο hardware και μαγνήτες κάτω από 1000 ευρώ δεν μου ακούγεται καθόλου άσχημο ασχέτως μεταπωλητικής αξίας.

 

srLp.jpg.ca836c01c381a06be892af2d69bf256b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου