Προς το περιεχόμενο

SR Guitars France


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οτι πληρώνεις, παίρνεις σε αυτή τη ζωή. Μετά...απλά ονειρεύεσαι >:(

Ναι αλλά όχι πάντα...κάποιες φορές παίρνεις περισσότερα απ' ότι πληρώνεις (ελάχιστες φορές αλλά υπάρχουν) ενώ κάποιες άλλες πληρώνεις παραπάνω χρήματα από αυτό που παίρνεις (αρκετές φορές) πχ. δίνοντας λεφτά και για την "αξία" του logo ::)

 

Ας μην ξεχνάμε ότι οι συγκεκριμένες είναι σαν τις Bach. Ψάξτε να δείτε το "πανικό" που είχαν δημιουργήσει κάποτε στο forum αλλά και τη σημερινή λήθη. Κάθε φορά που εμφανίζεται ένα κινέζικο μοντέλο με άλλο λογότυπο, έτσι γίνεται.

Για 'μένα ήταν αδικαιολόγητος ο πανικός που είχε γίνει τότε με τις Bach! Mε λίγο περισσότερο ψάξιμο έβρισκες καλύτερες κιθάρες όσον αφορά το value for money!

 

Ε οχι και Bach! Εδω ο Γαλλοκορεατης προσφερει Ebony fretboard - Tusqnut - Grover Locking Tuners - push/pull coil-tapping και TonePros γεφυρα! Και long neck tenon!

Ακριβώς ;)

 

Στην Ελλαδα η μεταπωλητικη αξια ειναι παρεξηγημενη εννοια. Υπαρχουν ακομη καταλοιπα της νοοτροπιας "δεν πουλαω αυτο που αγορασα με ιδρωτα" και οι παλιοτεροι το εχουν βιωσει εντονα αυτο. Οι ξενοι παρολο το καλυτερο βιωτικο τους επιπεδο και τους μεγαλυτερους μισθους, πουλανε στο ebay ακομη και τις βιδες που τους περισσευουν και καλα κανουν κατα την αποψη μου. Πιστευω οτι ο μεσος Ελληνας σε μια αγορα του δεν λαμβανει δυστυχως σοβαρα ως κριτηριο την μεταπωλητικη αξια.

Με βαση αυτο: Gibson-μεταπωλητικη αξια-status= κινεζικη κοπια μαζικης παραγωγης.

Και μη μου πειτε οτι δεν ισχυει το "status"...ακομη και ενα κοριτσακι θελει αυθεντικη barbie και οχι απομιμηση  ;D

Αν καποιον δεν τον ενδιαφερουν τα παραπανω, μπορει καλλιστα να επιλεξει μια τετοια κιθαρα χωρις να χασει πολλα σε playability (με μερικες βελτιωσεις) και σε πολλες περιπτωσεις ακομη και σε ποιοτητα κατασκευης. Αν σκεφτει ομως για μια στιγμη οτι ισως δεν του αρεσει και χρειαστει να την πουλησει, τοτε ειναι πολυ κακη επιλογη.

Να πω πως δεν συμφωνώ με τη φράση "δεν πουλαω αυτο που αγορασα με ιδρωτα", αν πλέον δεν με ικανοποιεί για τον οποιονδήποτε λόγο δεν θα το έχω να κάθεται! Για 'μένα αυτή η φράση μου φαίνεται το ίδιο περίεργη με το να αγοράζεις κιθάρα με κύριο κριτήριο τη μεταπωλητική της αξία! Προσωπικά εγώ δεν αγοράζω ποτέ ένα προιόν με κύριο κριτήριο τη μεταπωλητική του αξία ή το hype που έχει! Ναι μεν το υπολογίζω στις αγορές αλλά το έχω 4ο-5ο στη λίστα με τα κριτήρια αγοράς που έχω για κάποιο προιόν! Ειδικότερα στις κιθαρές αρχικά με τραβάει η εμφάνιση, σαν τις γυναίκες ένα πράγμα ;D, δηλαδή αν μια δε μου αρέσει η εμφάνιση όσο και καλή κιθάρα να είναι, όσο και καλό χαρακτήρα να έχει, αντίστοιχα μιλώντας για γυναίκες, δεν θα την προτιμήσω! Στη συνέχεια πάει ο ήχος της, μετά το πόσο βολική και εύκολη είναι παικτικά και αν δεν ξεχνάω κάτι άλλο μετά πάει η μεταπωλητική της αξία! Δεν θα μπορούσα ποτέ να αγοράσω μια κιθάρα με κύριο κριτήριο τη μεταπωλητική της αξία γιατί θα ξενέρωνα κατευθείαν, επειδή τα υπόλοιπα κριτήρια δεν θα με γέμιζαν τόσο πολύ όσο θα ήθελα φυσικά! Βέβαια αυτή απλά είναι η άποψη μου και το γούστο μου, καταλαβαίνω γιατί κάποιος θα μπορούσε να το κάνει αυτό και φυσικά δεν το κατακρίνω :)

 

Πάντα μ'άρεσε η ιδέα μιας ολόμαυρης "Black Beauty"

Κι αν μπορείς να την έχεις με επώνυμο hardware και μαγνήτες κάτω από 1000 ευρώ δεν μου ακούγεται καθόλου άσχημο ασχέτως μεταπωλητικής αξίας.

Υπάρχει και αυτή η επιλογή :) --> http://www.richtonemusic.co.uk/products/esp_edwards_e-lp-92cd_electric_guitar_js_finish.asp#.UOg9i3fok7c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλή περίπτωση αλλά έχει nickel hardware και αυτό το περίεργο mirror pickuard αν βλέπω καλά. Εμένα μου΄χει κολήσει μια ολόμαυρη με μαύρο ή μαύρο nickel hardware. Θα μου πεις τα αλλάζεις μετά αλλά οκ είναι ωραίο που στις sr μπορείς να διαλέξεις χρώμα για pickguard, hardware, τι μαγνήτες θα μπουν κλπ χωρίς να χρειάζεται να πληρώσεις custom τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ωραίο που στις sr μπορείς να διαλέξεις χρώμα για pickguard, hardware, τι μαγνήτες θα μπουν κλπ χωρίς να χρειάζεται να πληρώσεις custom τιμές. 

 

Όντως :) Για να δούμε ποιός θα κάνει την πρώτη κίνηση ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εδώ μέσα όλοι αγοράζουν με σκοπό... να πουλήσουν;;;

Αν ΝΑΙ τότε πάτε για GIBSON !!!

Αν βέβαια μια 33η την πουλήσετε μετά από 3-5 χρόνια θα χάσετε μάλλον καμμιά 600 ευρώ.. όσο δηλαδή θα δώσετε για την "Γαλλική" 335... που μπορείτε με την ίδια λογική μετά από 3-5 χρόνια να την δωρίσετε !!! Και μάλιστα δεν θα δυσκολευτήτε για να βρείτε αποδέκτη δωρεάς !!!

Αναρωτιέμαι πάντως ποια θα ήταν τα αποτελέσματα ενός blind test μεταξύ μιας Gibson 335 και μιας "Γαλλικής" !!!! Ή έστω μιας Γαλλικής με αλλαγμένα τα ηλεκτρικά και μαγνήτες !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι πάντως ποια θα ήταν τα αποτελέσματα ενός blind test μεταξύ μιας Gibson 335 και μιας "Γαλλικής" !!!! Ή έστω μιας Γαλλικής με αλλαγμένα τα ηλεκτρικά και μαγνήτες !!!!

Και μαλλον με την απορια θα μεινουμε ολοι.

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μαλλον με την απορια θα μεινουμε ολοι.

 

εγω λεω να κανω την αποπειρα αν εχετε λιγο υπομονη....και σιγουρα με την ΝΑΜΜ

 

αν και προσωπικα εχω βρει και αυτες που μου κινησανε την περιεργεια...

 

http://www.prestigeguitars.com/musician-black.php

 

αυθεντικο bigsby / duncan pickups

 

γυρω στο χιλιαρικο βγαινουν

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι πάντως ποια θα ήταν τα αποτελέσματα ενός blind test μεταξύ μιας Gibson 335 και μιας "Γαλλικής" !

 

Αυτά τα blind tests θα ήταν ο εφιάλτης κάθε εταιρίας που κατασκευάζει low budget εκδόσεις για τα high end μοντέλα της. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εδώ μέσα όλοι αγοράζουν με σκοπό... να πουλήσουν;;;

Όχι βέβαια...αλλά επειδή οι εποχές είναι δύσκολες...καλό είναι να μην πετάμε και τα λεφτά μας ή να κουνάμε την ουρά μας σε κάτι που είναι τόσο νέο και αδοκίμαστο....Ξαναδιαβάστε το γαλλικό forum...300+ σελίδες αλλά κανένας δεν είχε αγοράσει...όλοι κουνάγαν την ουρά τους. Είναι τελικά παγκόσμιο φαινόμενο...όλοι ψάχνουν κάτι που θα πατήσει τις FenderoGibson με τα μισά λεφτά...μάλλον βέβαια θα ψάχνουν για αρκετό καιρό γιατί οι FenderoGibson ζούν και βασιλεύουν. ;)

 

Αναρωτιέμαι πάντως ποια θα ήταν τα αποτελέσματα ενός blind test μεταξύ μιας Gibson 335 και μιας "Γαλλικής" !!!!

Έχουμε κάνει αρκετά blind tests εδώ μέσα και αρκετοί καταλαβαίνουμε ότι δεν λένε τίποτα.

Με τη σημερινή τεχνολογία κάνεις ότι θέλεις. Εδώ δεν μπορούμε να καταλάβουμε το πραγματικό όργανο από το σαμπλαρισμένο πια.

Η διαφορά είναι στο αυτί και μέσα στη μπάντα...Ούτε καν στο χέρι...άλλος "αστικός μύθος" το playability...στη σημερινή εποχή των CNC, δύσκολα θα βρείς κακοσχεδιασμένη κιθάρα οποιασδήποτε εθνικότητας...κακοσεταρισμένες θα βρείς πολλές.

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κάνει αρκετά blind tests εδώ μέσα και αρκετοί καταλαβαίνουμε ότι δεν λένε τίποτα.

Με τη σημερινή τεχνολογία κάνεις ότι θέλεις. Εδώ δεν μπορούμε να καταλάβουμε το πραγματικό όργανο από το σαμπλαρισμένο πια.Η διαφορά είναι στο αυτί και μέσα στη μπάντα...Ούτε καν στο χέρι...άλλος "αστικός μύθος" το playability...στη σημερινή εποχή των CNC, δύσκολα θα βρείς κακοσχεδιασμένη κιθάρα οποιασδήποτε εθνικότητας...κακοσεταρισμένες θα βρείς πολλές.

 

Δεν κατάλαβα...πού ακριβώς είναι η διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα...πού ακριβώς είναι η διαφορά;

Εδώ ;D ;D

Και να πω και την προσωπικη μου εμπειρια

Ειχα σημερα το απογευμα στα δεξια μου μια gibson les paul gold top reissue και στα αριστερα μου την SR LP συνδεδεμενες σε εναν marshall jvm 410 με καμπινα bogner 4*12

   Παιζοντας με την SR "καψωσα" με το απιστευτο μπρατσο της και το ποσο καλα ζυγησμενη ειναι το οργανο.Καλη ποιοτητα ταστων και κλειδια που δεν ξεκουρδιζαν

   Πιανοντας την gibson αυτο που σου κανει ΠΟΛΥ μεγαλη εντυπωση ειναι πως καταφερνουν και φτιαχνουν ενα οργανο που παιζει "σχεδον" απο μονο του....απιστευτος ηχος με μεγαλο ογκο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου