Προς το περιεχόμενο

Ibanez S 25TH LIMITED EDITION: Απόψεις


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεψου και αυτη αν θελεις...

 

http://www.thomann.de/gr/evh_wolfgang_special_bch.htm

 

ΓΙΑ ΜΕΝΑ πολυ ανωτερη απο καθε ibanez kai jackson στα ιδια λεφτα...

Την εχω δοκιμασει εκτενως...

Οι ιμπι για μενα ειναι καπως αψυχες(μπορει να φταινε οι μαγνητες) ενω καλος φιλος ειχε αλλαξει πανω απο 15 bridge μαγνητες και ολοι ειχαν θεματα...

Οι Τζακσον ειναι πολυ καλες επισης αλλα θεωρω το EVH πακετο πολυ καλυτερο απο της αντιστοιχης Τζακσον...

ΠΟΛΥ καλυτεροι μαγνητες...(απο το γνωστο σετ JB jazz η τους 81-85),ΠΟΛΥ καλυτερη ταστιερα(birdeye maple το ιδιο σκληρο με τον εβενο), D-tuna ,stainless steel ταστα και εξαιρετικο τρεμολο...

Επισης ερχεται και με θηκη που απ'οτι ειδα οι αλλες δε προσφερουν...

 

Το αρνητικο ΓΙΑ ΜΕΝΑ ειναι το πλατος του μπρατσου που θελει λιγο συνηθεια...(για μενα πολυ που εχω μεγαλα χερια και εχω συνηθισει το charvel τυπου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά εκτιμώ πολύ τη βοήθεια. Πραγματικά θεωρούσα πως θα ήταν πιο εύκολο να διαλέξω. Οι "κλασικές κιθάρες" (τύπου fender, gibson) δεν με προβλημάτισαν ποτέ. Πας παίζεις με 10, στα λεφτά που θες, διαλέγεις ποια σου κάνει κι έφυγες. Με αυτές που έχουν τρέμολα, μαγνήτες που τσιρίζουν, push/pull, σύστημα αερισμού χεριών, αρμονικές με υπαγόρευση κλπ λέω τώρα  ;D ;D ;D μπερδεύομαι.

 

Συμφωνώ σε όλα σχετικά με την τζακσον . Το μόνο που θα πω ειναι ότι η ibby prestige υπερέχει στο τρεμολο ...

 

Αυτό βλέπω κι εγώ. Αλλά ρε γμτ είναι πολύ αδιάφορη αισθητικά, δεν είναι;

 

Σκεψου και αυτη αν θελεις...

 

http://www.thomann.de/gr/evh_wolfgang_special_bch.htm

 

ΓΙΑ ΜΕΝΑ πολυ ανωτερη απο καθε ibanez kai jackson στα ιδια λεφτα...

Την εχω δοκιμασει εκτενως...

Οι ιμπι για μενα ειναι καπως αψυχες(μπορει να φταινε οι μαγνητες) ενω καλος φιλος ειχε αλλαξει πανω απο 15 bridge μαγνητες και ολοι ειχαν θεματα...

Οι Τζακσον ειναι πολυ καλες επισης αλλα θεωρω το EVH πακετο πολυ καλυτερο απο της αντιστοιχης Τζακσον...

ΠΟΛΥ καλυτεροι μαγνητες...(απο το γνωστο σετ JB jazz η τους 81-85),ΠΟΛΥ καλυτερη ταστιερα(birdeye maple το ιδιο σκληρο με τον εβενο), D-tuna ,stainless steel ταστα και εξαιρετικο τρεμολο...

Επισης ερχεται και με θηκη που απ'οτι ειδα οι αλλες δε προσφερουν...

 

Το αρνητικο ΓΙΑ ΜΕΝΑ ειναι το πλατος του μπρατσου που θελει λιγο συνηθεια...(για μενα πολυ που εχω μεγαλα χερια και εχω συνηθισει το charvel τυπου)

 

Είσαι μέσα στο μυαλό μου. Αυτό σκεφτόμουν πριν από λίγο. Απλά δεν έχω παίξει ποτέ με τέτοια. Ποιος τις φέρνει Ελλάδα; Επίσης μου τη σπάει που έχει 22 τάστα και δεν είναι σκαμμένο το τρέμολο  ;D.

 

Έχω μπερδευτεί αλλά έχει την πλάκα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Στόλλας τις φέρνει. Είχα δοκιμάσει μία στην Καλαμάτα και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Οι μαγνήτες με είχαν ενθουσιάσει ιδιαίτερα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινίσω πως δε με ενδιαφέρει να παίξω metal αλλά modal instrumental hi gain. Γενικά παίζω κυρίως μπλουζ και heavy μπλουζ (gallagher, peter green, buddy guy) αλλά τα τελευταία χρόνια θέλω να δοκιμάσω κάποιες ιδέες σε στυλ vai, satriani κλπ και οι κιθάρες που έχω είναι λίγο ακατάλληλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι μέσα στο μυαλό μου. Αυτό σκεφτόμουν πριν από λίγο. Απλά δεν έχω παίξει ποτέ με τέτοια. Ποιος τις φέρνει Ελλάδα; Επίσης μου τη σπάει που έχει 22 τάστα και δεν είναι σκαμμένο το τρέμολο  ;D.

 

Έχω μπερδευτεί αλλά έχει την πλάκα του.

 

22 ταστα ειναι υπεραρκετα... αλλωστε εμενα προσωπικα δε μου χρησιμεψαν ποτε τα 24(κουλος γαρ).Επισης η τοποθετηση του νεκ μαγνητη θα γινει πιο χαμηλα αναγκαστικα και ετσι θα εχεις καποια αλλοιωση στον ηχο του μαγνητη...

Σκαμμενο τρεμολο.........

εδω ο θεος του τρεμολοΥ και δε το εχει σκαμμενο...

Ποιοι ειμαστε εμεις να σκαψουμε...

Ασε που θα εχεις και λιγοτερο ογκο σωματος αν σκαφτει παραπανω(θα ακουγεται σα σαπιοιμπανεζ και η συγκεκριμενη εχει εξαιρετικο resonant ηχο)

περαν της πλακας δεν υπαρχουν ιδιαιτερες διαφορες εκτος απο καποια εξειδικευμενα dives(πως στα κομματια τα λενε).

Αλλωστε κακα τα ψεμματα η αναλογια κιθαριστων που χρησιμοποιουν το recessed floyd rose απο αυτους που το εχουν για τη μοστρα ειναι 1/10...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες πήγα και για μία ώρα δοκίμασα τις shecter και συγκεκριμένα αυτές

 

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamondc1_hellraiser_fr_bch.htm

http://www.thomann.de/gr/schecter_hellraiser_extreme_c_1_fr_stbs.htm

 

Από την αρχή που έκατσα ο μαγαζάτορας μου είπε πως δυστυχώς δεν έχει καλό ενισχυτή και ίσως να χάνουν. Πραγματικά ο ενισχυτής ήταν απαράδεκτος και οι κιθάρες κακορυθμιζμένες αλλά αυτό που με χάλασε πραγματικά ήταν οι μαγνήτες. Παλάβωσα μέχρι να μπορέσω να βρω κάτι που να μην είναι overdistorted με την κακή έννοια. Κατά τα άλλα τα τρέμολο ήταν original αλλά πολύ σκληρά (θα τα έφερνα στα μέτρα μου) και τα μανίκια συμπαθητικά. Στα πολύ θετικά ότι φαίνονταν καλές και γερές κατασκευές με πολύ περιποίηση στο φινίρισμα αλλά μέχρι εκεί. Ειδικά η δεύτερη που ήταν μασίφ μαόνι ήταν πραγματικά ασήκωτη. Σαν να κρατάς παιδί μου φάνηκε  ;D ;D ;D.

 

To χειρότερο από όλα ήταν ότι μόλις γύρισα στο σπίτι και έπαιξα με την fender τότε οι shechter μου φάνηκαν ακόμη πιο χάλια. Ίσως να φταίει και η συνήθεια βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες πήγα και για μία ώρα δοκίμασα τις shecter και συγκεκριμένα αυτές

 

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamondc1_hellraiser_fr_bch.htm

http://www.thomann.de/gr/schecter_hellraiser_extreme_c_1_fr_stbs.htm

 

Από την αρχή που έκατσα ο μαγαζάτορας μου είπε πως δυστυχώς δεν έχει καλό ενισχυτή και ίσως να χάνουν. Πραγματικά ο ενισχυτής ήταν απαράδεκτος και οι κιθάρες κακορυθμιζμένες αλλά αυτό που με χάλασε πραγματικά ήταν οι μαγνήτες. Παλάβωσα μέχρι να μπορέσω να βρω κάτι που να μην είναι overdistorted με την κακή έννοια. Κατά τα άλλα τα τρέμολο ήταν original αλλά πολύ σκληρά (θα τα έφερνα στα μέτρα μου) και τα μανίκια συμπαθητικά. Στα πολύ θετικά ότι φαίνονταν καλές και γερές κατασκευές με πολύ περιποίηση στο φινίρισμα αλλά μέχρι εκεί. Ειδικά η δεύτερη που ήταν μασίφ μαόνι ήταν πραγματικά ασήκωτη. Σαν να κρατάς παιδί μου φάνηκε  ;D ;D ;D.

 

To χειρότερο από όλα ήταν ότι μόλις γύρισα στο σπίτι και έπαιξα με την fender τότε οι shechter μου φάνηκαν ακόμη πιο χάλια. Ίσως να φταίει και η συνήθεια βέβαια.

 

Οταν λες μέχρι εκεί τι εννοείς ; Καλοί μαγνητες , καλα τρεμολο , καλα μανίκια , καλό φινιρισμα , καλα κλειδιά ... Τι αλλο ;  Οι σεχτερ δεν υστερούν πουθενα . Απλά ειναι για μεταλ . Αλλά επειδή γενικα το πρόβλημα ειναι οι μαγνητες στην δική σου περίπτωση , μπορείς να τους αλλάξεις . Αν και το σετ με τους σειμορ ντανκαν που σπλιταρει ειναι Οκ για πολλά ήδη μουσικής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες μέχρι εκεί τι εννοείς ; Καλοί μαγνητες , καλα τρεμολο , καλα μανίκια , καλό φινιρισμα , καλα κλειδιά ... Τι αλλο ;  

 

Κάτσε γιατί κάτι δεν θα έγραψα σωστά. Κατά την γνώμη μου:

 

Κακοί μαγνήτες,

καλό τρέμολο,

μέτριο μανίκι,

καλό φινίρισμα,

κλειδιά δεν έδωσα σημασία γιατί τις κούρδιζα από το τρέμολο,

πολύ βαρύ σώμα (απαγορευτικό για να παίζεις όρθιος),

τραγικούς τσαμπουκάδες με σταυρούς,

αισθητική κάπως παρωχημένη με υπερβολικά bindings και νερά παντού,

 

Δηλαδή 6/10 από εμένα. 9 κατοστάρικα δεν νομίζω ότι θα τα έδινα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον όρο κακοί μαγνητες ρε παιδι μ που τον στηρίζεις . Ντανκαν δεν φοράει ; Ειναι μέτριος οι ντανκαν ; Επίσης το μανίκι γιατί μέτριο ; Είδες πουθενά κακή ταστοδουλεια ; Είδες κακό βάψιμο ; Τασταριζε ; Επίσης με τα χρήματα της σεχτερ τι αλλο παίρνεις καλύτερο ; ΑΣΕ που δεν ειναι 9 κάτοσταρικα. Ειναι η αρχική αυτή ... Θα στην αφήσει κάτω από 8 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον όρο κακοί μαγνητες ρε παιδι μ που τον στηρίζεις . Ντανκαν δεν φοράει ; Ειναι μέτριος οι ντανκαν ; Επίσης το μανίκι γιατί μέτριο ; Είδες πουθενά κακή ταστοδουλεια ; Είδες κακό βάψιμο ; Τασταριζε ; Επίσης με τα χρήματα της σεχτερ τι αλλο παίρνεις καλύτερο ; ΑΣΕ που δεν ειναι 9 κάτοσταρικα. Ειναι η αρχική αυτή ... Θα στην αφήσει κάτω από 8 ...

 

EMG 81/89 μαγνήτες. Η ταστοδουλειά δεν είναι η καλύτερη δυνατή. Άγρια από κάτω. Αν την έπαιρνα τότε θα τον έβαζα οπωσδήποτε να τα λιμάρει. Το βάψιμο ήταν αρτιότατο παντού, και στο σώμα και στο μπράτσο. Με τα χρήματα αυτά ίσως να προτιμήσω ibanez prestige που ναι μεν είναι πιο απλή εμφανισιακά αλλά το μπράτσο της με βόλεψε περισσότερο. Επίσης με τα ίδια λεφτά παίρνεις τα jackson που έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.

 

Μη με παρεξηγείς, ψάχνομαι και λέω απόψεις. Αυτός ο διάλογος με βοηθά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου