Προς το περιεχόμενο

Βελτίωση ήχου ηλεκτρικής κιθαρας Help me


CommanderW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,ειμαι νεο μέλος στο σαιτ.Λοιπον στο θέμα: έχω μια ibanez grg170dx στην οποία δεν έχω αλλάξει τίποτα εκτος απο χορδές.Παίζω 1 χρόνο ακριβώς και αν και μικρό το χρονικο διάστημα που παίζω ειμαι σε πολύ καλό επίπεδο,αυτοδίδακτος.Η κιθάρα που έχω ειναι πολύ καλή για τα χρήματα που την πήρα (210) αλλα θέλω να την αλλάξω.Χρήματα για να πάρω κάποια καλύτερη δεν υπάρχουν οποτε θέλω να την ''πειράξω'' όσο γίνετε.Σκέφτομαι να αλλάξω τον μαγνήτη στο bridge,θα με ικανοποιήση όμως κάποια αλλαγή.Θέλω να μου πείτε ΤΙ μπορώ να αλλάξω και αξίζει.Να σημειώσω οτι: πέζω metal,heavy metal,punk - σκεφτόμουν να παρω ενα μαγνήτη emg85 αλλα δεν είμαι καθόλου σίγουρος - το ολο σύστημα με το τρέμολο ειναι τετοιο που αν το χρησιμοποιήσω ξεκουρδίζετε η κιθάρα οποτε αν μπορούσα να αλλάξω κάτι εκει κάτω θα ήταν ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλώς όρισες :)

 

Το σημαντικότερο που δε μας είπες είναι με τι ενισχυτή παίζεις! Πρίν κάνεις σκέψεις για αλλαγής κιθάρας ή μαγνητών το πρώτο πράγμα που πρέπει να σκέφτεις για βελτίωση ήχου είναι η αλλαγή ενισχυτή, γιατί είναι το βασικότερο στοιχείο στον εξοπλισμό σου! Αν αλλάξεις μαγνήτη και βάλεις EMG θα ξενερώσεις γιατί δεν θα ακούσεις καμιά τρελή διαφορά στον ήχο σε σχέση με πριν! Είναι γνωστό το εξής σε γενικές γραμμές:

 

Καλή κιθάρα+κακός ενισχυτής=κακός ήχος

Κακή κιθάρα+καλός ενισχυτής=καλός ήχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω με εναν line6 spiderIV 15W.Ειναι πολύ καλος δεν έχω παράπονο.

 

Oυπς :o. Εδώ έγκειται το πρόβλημά σου κατά την γνώμη μου. Στο λέω γιατί είμαι ομοιοπαθείς με spider II 75 watts. Όσο περισσότερο παίζεις και θα φτιάχνει το αυτί σου τόσο περισσότερο θα θες να τον εκσφενδονίσεις από το παράθυρο. Συνήθως τα μαγαζιά προμοτάρουν ενισχυτές μόντελινγ σε αρχάριους ώστε να έχεις μια ευρεία γκάμα ήχων μέχρι να αποφασίσεις τι θέλεις. Το κακό με αυτούς τους ενισχυτές είναι ότι αλλοιώνουν πάρα πολύ τον ήχο του οργάνου. Βάζω στον δικό μου fender mexico, gibson les paul studio, squire strat, ibanez rg και πραγματικά ακούγονται σχεδόν το ίδιο. Ψηφιακούρα και άγιος ο θεός. Μάλλον καλύτερα κράτα τα λεφτά και ψάξου για ενισχυτή πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή κάτι πολύ απλό που μπορείς να κάνεις  είναι να βάλεις μολύβι στο nut. Δοκίμασε το ίσως ξεκουρδίζει λιγότερο αν έχει μόνο εκεί θέμα η κιθάρα .Δες και αυτό το βιντεάκι για να καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς όρισες :)

 

Το σημαντικότερο που δε μας είπες είναι με τι ενισχυτή παίζεις! Πρίν κάνεις σκέψεις για αλλαγής κιθάρας ή μαγνητών το πρώτο πράγμα που πρέπει να σκέφτεις για βελτίωση ήχου είναι η αλλαγή ενισχυτή, γιατί είναι το βασικότερο στοιχείο στον εξοπλισμό σου! Αν αλλάξεις μαγνήτη και βάλεις EMG θα ξενερώσεις γιατί δεν θα ακούσεις καμιά τρελή διαφορά στον ήχο σε σχέση με πριν! Είναι γνωστό το εξής σε γενικές γραμμές:

 

Καλή κιθάρα+κακός ενισχυτής=κακός ήχος

Κακή κιθάρα+καλός ενισχυτής=καλός ήχος

 

+1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ειπωθηκε.Χωρις συναγωνισμο ενισχυτης.Ειναι η βαση του ηχου σου οποτε υπομονη και μαζεψε λεφτα.

 

Ως προς το θεμα κουρδισματος σκεψου και τη λυση να μπλοκαρεις την γεφυρα με ενα ξυλαρακι και να την κανεις fixed.Ειδικα αν χρησιμοποιεις το τρεμολο μονο για καποια dives και δεν το ξεκατινιαζεις θα βοηθησει πολυ να εχεις τη γεφυρα σου σταθερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι να ψάχνεσαι για τη βελτίωση της κιθάρας και του ήχου σου.

 

Το προβληματάκι με το τρέμολο και το ξεκούρδισμα είναι ξεκάθαρα θέμα της κιθάρας και θέλει ένα καλό setup/ρύθμιση. Μπορείς να το κάνεις μόνος σου αν ακολουθήσεις οδηγούς/tips από σχετικά θέματα εδώ στο forum ή στο web.

Μια ασετάριστη κιθάρα, θα παίζει πάντοτε με προβληματάκια κι ας είναι και USA όργανο.

 

Βασικά tips είναι: να μην έχεις floating το τρέμολο αλλά να πατά στο σώμα στην πίσω πλευρά, να περνάς με μολυβάκι το nut στις εγκοπές και να στρετσάρεις τις φρέσκιες χορδές που βάζεις στην κιθάρα. Αυτά διορθώνουν πολύ το ξεκούρδισμα του πάμφθηνου 2-point tremolo που έχει η 170dx(την είχα κι εγώ).

 

Για τον ήχο σου γενικά, πρώτα ρυθμίσεις το ύψος των μαγνητών της κιθάρας σου(το πόσο απέχουν χορδές-μαγνήτες). Πιο κοντά στις χορδές=περισσότερη ένταση/output αλλά προσοχή στην υπερβολή γιατί θα χαλάσει το intonation/αρμονικές αν πλησιάσεις το μαγνήτη πάρα πολύ στις χορδές.

 

Αφού βρεις το ιδανικό ύψος για τη χρήση που θέλεις χωρίς υπερβολές, ρυθμίζεις τον ενισχυτή σου. Ο spider IV έχει "κρυφές" λειτουργίες που αλλάζουν πολύ τα κανάλια του αν πειραματιστίς με αυτές:

-Booster ενσωματωμένο

πατάς το tap button και με το άλλο χέρι γυρίζεις το drive ποτενσιόμετρο απ το μηδέν ως το max και βλέπεις ότι ανάβεις/σβήνεις το boost.

Το boost βοηθά να πάρεις έξτρα γκάζι στα cruch κανάλια ή να το έχεις αναμμένο στα metal channels και να κατεβάσεις το gain/drive τους (περίπου στη μέση). Έτσι, θα μπουκώνουν λιγότερο απ το gain τα κανάλια και παράλληλα θα έχεις καλό lead.

 

-Noise gate:

Αυτό το μαμημένο το noise gate είναι χρήσιμο μόνο στο insane. Στα άλλα, κόβει αρμονικές και lead και καλό είναι να το απενεργοποιείς. Πως?--> Πατάς το tap button και με το άλλο χέρι γυρίζεις το reverb/fx ποτενσιόμετρο απ το μηδέν ως το max και βλέπεις ότι ανάβεις/σβήνεις το noise gate. Προσωπικά το σβήνω στα metal - crunch channels

 

Υπάρχουν κι άλλα κολπάκια με τις ρυθμίσεις του EQ κλπ που γράφει το manual και πρέπει να το συμβουλεύεται κάθε ιδιοκτήτης line6 μηχανήματος πριν πειραματιστεί με τις ρυθμίσεις του ενισχυτή κι αποθηκεύσει τα δικά του κανάλια.

 

 

Για μελλοντικές αναβαθμίσεις της κιθάρας, θα κοιτούσα κάτι τέτοιο(με αυτή τη σειρά):

 

1ΜΩ volume ποτενσιόμετρο για full tone και γκάζι:

http://guitarfetish.com/1-Megohm-Full-Sized-Alpha-Pot_p_16.html

 

Μαγνήτη hot στη γέφυρα για να μη μπλέκεις με active:

http://guitarfetish.com/GFS-Crunchy-Rails-Our-Hottest-Modern-Metal-Power-Black-on-Black-_c_90.html

 

 

Κλειδιά:

http://www.eyguitarmusic.com/Chrome-Grover-6-INLINE-305C6-Mid-Size-Rotomatic-Tuners_p_403.html

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης μπορείς να ψαχτείς και με τα πεταλάκια για να βελτιώσεις τον ήχο σου και να ακούσεις κάτι διαφορετικό...

 

Πολύ σωστός! Να κι άλλη μια καλή ιδέα για πειραματισμό/αναζήτηση με τον ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου