Προς το περιεχόμενο

Πιατίνια για Indie Rock


anti_3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους ! Σιγα σιγα  καταφερα και μαζεψα καποια λεφτα και λεω να παρω επιτελους σωστα πιατινια . Η μουσικη που παιζω (στ μπαντα μ) ειναι Indie Rock , Alternative Rock , Garage με επιρροες απο The Black Keys και Arctic Monkeys. Ο Patrick απο τους Black Keys παιζει με paiste 2002 , πιατινια τα οποια τα γουσταρω παρα πολυ (τα crash). Εγω ομως παιζω με λιγο πιο ολοκληρομενο σετ hihat , 2 crash , ride .

 

Εχω ηδη στ σετ μου ενα 2002 16' Crash και ενα 18' Sabian B8 που εχει αξιοπρεπη ηχο. Αυτο τον καιρο ψαχνομαι για hihat . Εχω ακουσει τα 2002 sound edge και δεν μ αρεσαν ... ειναι πολυ Bright..Θελω κατι πιο dirty και λιγο πιο βαρυ , που ομως να δεσει με τα crash μου.

 

Για τα Giant Beat τι αποψη εχετε ;

 

Περιμενω τις γνωμες σας  ;)

I'm gonna fight em all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους ! Σιγα σιγα  καταφερα και μαζεψα καποια λεφτα και λεω να παρω επιτελους σωστα πιατινια . Η μουσικη που παιζω (στ μπαντα μ) ειναι Indie Rock , Alternative Rock , Garage με επιρροες απο The Black Keys και Arctic Monkeys. Ο Patrick απο τους Black Keys παιζει με paiste 2002 , πιατινια τα οποια τα γουσταρω παρα πολυ (τα crash). Εγω ομως παιζω με λιγο πιο ολοκληρομενο σετ hihat , 2 crash , ride .

 

Εχω ηδη στ σετ μου ενα 2002 16' Crash και ενα 18' Sabian B8 που εχει αξιοπρεπη ηχο. Αυτο τον καιρο ψαχνομαι για hihat . Εχω ακουσει τα 2002 sound edge και δεν μ αρεσαν ... ειναι πολυ Bright..Θελω κατι πιο dirty και λιγο πιο βαρυ , που ομως να δεσει με τα crash μου.

 

Για τα Giant Beat τι αποψη εχετε ;

 

Περιμενω τις γνωμες σας  ;)

 

Φιλε η εξισωση : 2002 16 crash + Sabian 18 b8 + ?  δεν μου βγαινει ηχητικα καθολου.. Ειναι μεγαλη η διαφορα στην ποιοτητα,ποσο μαλλον αν προσθεσεις ενα αλλο πιατινι που δεν θα κολλαει.. Προσωπικα δε μου αρεσουν τα βιομηχανικα πιατινια, αν και τα 2002 ειναι οντως πολυ καλα.. αλλα σβηνουν σχετικα γρηγορα.. Αυτη ειναι η δικη μου αποψη,δε σημαινει οτι ειναι σωστη. Στη θεση σου θα επαιρνα πιατινια χειροποιητα.. Istanbul.. να εχουν "ουρες",αναλογα βεβαια τι παιζεις.. Γιατι αλλο κατι βρωμικο οπως λες για γκαραζ ας πουμε κι αλλο το indie και το altenative.. Ασε που ο γυαλακιας των Black Keys εχει στρογγυλεψει τον ηχο του.. εγιναν τελειως εμπορικοι και ραδιοφωνικοι..

 

Ακου τωρα και τους Ελληνες Black keys..  8)

 

   

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος μου ... B8 pro εννοουσα αν κ παλι ...τεσπα το πιατινι ειναι απο το παρελθον και θα ερθει και η δικη του η ωρα ... αλλα τωρα ψαχνω γνκ αποψεις για αυτο το στυλ μουσικης (περισσοτερο indie παρά garage). Χθες επαιξα με ενα γαματο instabul hihat ... θα κολουσε πιστευεις σε ενα σετ με 2002 ;

I'm gonna fight em all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες επαιξα με ενα γαματο instabul hihat ... θα κολουσε πιστευεις σε ενα σετ με 2002 ;

 

Το αυτί σου ρώτα.

 

Σε γενικές γραμμές αν κατάλαβα καλά απο το ''βαρύ'' που είπες πρίν θεωρώ οτι πρέπει να πάρεις κατι που να είναι όντως βαρύ. Τα istanbul κτλ χειροποίητα είναι κατα βάση ελαφριά. Αμα όμως σου αρέσει δεν έχει και τόση σημασία.

 

Κάποτε είχα ενα Bosphorus Gold το οποίο ηταν πραγματικά φοβερό για τέτοιες μουσικές. Απο το εμπόριο ξεκίνα να ακούς κάνα Zildjian A Custom, Sabian AA και βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα οπως προειπα ειμαι λατρης των 2002 απο το πρωτο χτυπημα που ετυχε καποτε να δωσω σε προβαδικο οποτε η σειρα μου , σιγουρα τα crash μου , θα ειναι 2002 . Το θεμα μου λοιπον ειναι το hihat ! Με την εννοια "βαρυ", ισως το εθεσα λαθος , εννοω οτι θελω σχετικα γεματο ηχο , περιπου οπως τα Paiste Rude (sound edge παντα) , απλα πιστευω οτι αυτα ειναι περισσοτερο για metal - punk . Οποτε θελω κατι λιγοτερο απο paiste rude και κατι περισσοτερο απο 2002 και να κολλαει με τα 2002 , αν γινεται και paiste ακομα καλυτερα (ξερω πολλα ζηταω). Θα ηθελα πολυ επισης να ακουσω αποψεις για τις υπολοιπες σειρες της Paiste(απο 606 , giant beat , signature)

I'm gonna fight em all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Giant Beat τι αποψη εχετε ;

 

Οποτε θελω κατι λιγοτερο απο paiste rude και κατι περισσοτερο απο 2002 και να κολλαει με τα 2002 , αν γινεται και paiste ακομα καλυτερα (ξερω πολλα ζηταω). Θα ηθελα πολυ επισης να ακουσω αποψεις για τις υπολοιπες σειρες της Paiste(απο 606 , giant beat , signature)

 

Τα Giant Beat είναι λίγο ''λιγότερο'' από τα 2002 (μιας και αντικαταστάθηκαν από αυτά (GB-->2002) τα 70s όταν βάρυναν κι οι marshall) αλλά εάν σου φάνηκαν πολύ κοφτερά τα sound edge 2002 τότε τα GB θα είναι πιστεύω ότι πρέπει. Τα rude παραείναι κάφρικα και τα 602 κάτι σε medium/medium-heavy ίσως σου κάνει. Αλλά εάν ήμουν στη θέση σου GB με τα 1000. All-time classic χωρίς να τα έχουν πολλοί (double win ;D).      

 

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Giant Beat είναι λίγο ''λιγότερο'' από τα 2002 (μιας και αντικαταστάθηκαν από αυτά (GB-->2002) τα 70s όταν βάρυναν κι οι marshall) αλλά εάν σου φάνηκαν πολύ κοφτερά τα sound edge 2002 τότε τα GB θα είναι πιστεύω ότι πρέπει. Τα rude παραείναι κάφρικα και τα 602 κάτι σε medium/medium-heavy ίσως σου κάνει. Αλλά εάν ήμουν στη θέση σου GB με τα 1000. All-time classic χωρίς να τα έχουν πολλοί (double win ;D).      

 

 

Και εγω προς τα εκει με κοβω φιλε ... Τα 2002 πλ μπριλιαντ ! Θελω ομως καπου να τα παιξω τα GB . Και για να γινω πιο σαφης , τετοια μουσικη παιζουμε ... therundays.bandcamp.com

I'm gonna fight em all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα b8 pro τα έχω δοκιμάσει. Ήταν τα πρώτα πιατίνια που είχα. Νομίζω ότι δεν συγκρίνονται με τα paiste 2002. Κλάσεις κατώτερα...

 

Θα συμφωνήσω με τον αγαπητό ippex ότι πρέπει να ρωτήσεις το αυτί σου. Για τα χειροποίητα έχω κάποιες επιφυλάξεις. Τα περισσότερα Istanbul είναι ελαφριά πιατίνια και με το πολύ χτύπημα (δεν ξέρω σε τι εντάσεις παίζεις) θα φθαρούν σύντομα. Θα σού πρότεινα τα 2002 αλλά και πάλι, δοκίμασε πολλά. Θέλει ιδιαίτερη προσοχή και επιφυλακτικότητα. Καλή τύχη.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω αλλαξει κατα καιρους πιατινια απο paiste 602  σε Zildjian και παλι πισω.Αν θελεις την γνωμη μου ακουσε τα 2002 ,τα avedis & τα K zildjian μπορεις να συνδυασεις οτι τραβαει η ψυχη σου αλλα πρεπει να εμπιστευθεις το αυτι σου και κανεναν αλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου