Προς το περιεχόμενο

πως να ρυθμίσω το cubase να κάνει εγγραφή κάποια συγκεκ


black_sheep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα, χρειαζομαι μια γρήγορη απάντηση , έχω τον peavey clasicc 30 με τον οποιο θελω να γράψω πάνω σε baking track κάποια solos με πυκνοτικό μικρόφωνο, όμως έχω 2 προβληματα:

α) λόγο καποιον θεμάτων θα πρέπει να γράψω κάπως μακρυά απο το pc που θα τρέχει το daw και η κάρτα ήχου μου.

β) Ο peavey δέν έχει cd input όπως ο ampeg BA-108 π.χ οπότε θα έλυνα και το πρώτο πρόβλημα αφου θα επέλεγα τα baking tracks απο το cd input

αν είχε με το τάμπλετ ενώ το record θα έκανε την εγγραφή όλοκληρη αυτην την ώρα και μετά θα τα έκανα edit.

 

άρα αυτό που θέλω να κάνω είναι 2 audio κανάλια στο daw όπου στο πρώτο θα τρέχει  το baking track και στο άλλο θα γράφω την κιθάρα παράλληλα, άλλα επιδεί θα είμαι μακρυά απο το pc θα ήθελα να γίνεται εγγραφή > εγραφή απο πάνω σαν repeat  ανά 4-5 λεπτά π.χ  μπορεί να γίνει αυτό στο cubase 5;

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βαλεις τους 2 markers του πρότεκτ εκει που θες να ξεκινα και να σταματα το repeat σου.

 

Θα πατήσεις το κουμπι loop (εκει διπλα στα play, rec κτλ)

 

Θα πατήσεις να ηχογραφήσεις κανονικά. Λογικά καθε επαναληψη θα την λαμβανει σαν διαφορετικό take και στο τελος θα ανοιξεις τον φακελο που αποθηκευονται και θα επιλεξεις πιο θελεις να κρατήσεις.

 

Αυτο ισως πρέπει να το ρυθμίσεις ομως, ωστε να μην κανει overdub (να μη γραφει πανω σε αυτα που έγραφες προηγουμενως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μπορεί αντί να γράφει απο πάνω να γράφει σε ξεχωριστό κανάλι ; Αν γίνεται αυτό θα είναι τέλειο άλλα απο που το ρυθμίζω;  8)

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γράφει σε ξεχωριστό κανάλι, τα γράφει στο ίδιο σταν take 1, take 2 κλπ. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ρυθμίσεις κάτι by default έτσι λειτουργεί. Αλλά βάλε ένα Loop 2 μέτρα πχ και δοκίμασε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου