Προς το περιεχόμενο

''Η πορεία και οι επιλογές ενός καλλιτέχνη''



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερωτηση ειναι:

''Θα αλλαζατε γνωμη για εναν καλλιτεχνη που στο παρελθον τραγουδησε ''ευτελη'' τραγουδια αλλα στην πορεια εδειξε οτι αξιζει πολυ περισσοτερα?''

 

Μιας και με παροτρυνε και μια μοντερατορα(μια εχουμε),αντι ν ανοιξω θεμα που θα ειναι ιδιο με αλλα(βλ Αλεξια)και θα οδηγησει σε ασαφη αποτελεσματα,

εισαγω ψηφοφορια.

Ετσι απο απορια για τη λαικη ετυμηγορια..

Το ''εξαρταται'' μπηκε για τους ''μη απολυτους''και το επεξηγει οποιος θελει.

''Παρε την καλπη στα χερια αγορι μου!''

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιας και με παροτρυνε και μια μοντερατορα(μια εχουμε),αντι ν ανοιξω θεμα που θα ειναι ιδιο με αλλα(βλ Αλεξια)και θα οδηγησει σε ασαφη αποτελεσματα,

εισαγω ψηφοφορια.

 

Θέλω να δω τι θα τα κάνεις τα ναι όχι κ εξαρτάται που θα μαζέψεις.

 

Θέλω επίσης να μου πεις αν μέσα στην ερώτησή σου περιλαμβάνεται καλλιτέχνης ο οποίος μπορεί να κάνει κάτι αξιόλογο (αποδεδειγμένα) αλλά παράλληλα κάνει κ μια δυο δουλειές της γραμμής να βγάλει κ κανένα φράγκο (ή του το ζήτησε κ ο φίλος του κ που να πει όχι τώρα) κ ας είναι εντελώς αδιάφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι θα άλλαζα! Διότι όταν τραγουδούσε «ευτελή» τραγούδια, θα τον/την γούσταρα ενώ όταν στην πορεία θα απεδείκνυε την αξιοσύνη του/ της  δεν θα τον/ την  γούσταρα (γιατί θα ζήλευα). Επίσης γουστάρω αυτές τις «εκλογές» σου Παπαδόπουλε , που ξεκινάνε απόγευμα….και τελειώνουν μεταμεσονύχτια… όχι σαν τις άλλες που μας ξυπνάν από τα άγρια χαράματα! Τέλος, εφόσον η αποζημίωση είναι καλή , προσφέρομαι για εφορευτική επιτροπή. Σε παράβαση κάθε έννοιας της αρχής της μυστικότητας της ψηφοφορίας , ψηφίζω «ΝΑΙ» , για τους λόγους που ανωτέρω εμπεριστατωμένα ανέπτυξα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να δω τι θα τα κάνεις τα ναι όχι κ εξαρτάται που θα μαζέψεις.

 

Θέλω επίσης να μου πεις αν μέσα στην ερώτησή σου περιλαμβάνεται καλλιτέχνης ο οποίος μπορεί να κάνει κάτι αξιόλογο (αποδεδειγμένα) αλλά παράλληλα κάνει κ μια δυο δουλειές της γραμμής να βγάλει κ κανένα φράγκο (ή του το ζήτησε κ ο φίλος του κ που να πει όχι τώρα) κ ας είναι εντελώς αδιάφορες.

Θα καταλαβω επιτελους αν η Αλεξια ειναι καλο για τζαζ... ;D

Τι να τα κανω?Κουβεντα να (μην)γινεται..

 

Δηλαδη ενας καλλιτεχνης δε μπορει να βγαλει φραγκα(ισως οχι πολλα)και να ζησει αξιοπρεπως με τα αξιολογα?

Ασε που πιστευω οτι ενας καλλιτεχνης αξιας,ακομα και να γραψει κατι για τον μπατζανακη του που του το ζητησε,παλι κατι αξιολογο θα κανει.

Απο κει θα το παει απο κει θα το φερει,θα το σωσει.Αυτη ειναι αλλωστε και η μεγαλυτερη ενδειξη της αξιας του.

Αν τωρα πατατιασει θα πει οτι εμπιπτει στα ''ευτελη''αρα..ψηφιστε..

 

Ναι θα άλλαζα!

Συγκεντρωσουουουου Λακηηη.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα καταλαβω επιτελους αν η Αλεξια ειναι καλο για τζαζ... ;D

 

Πάντως αν περιμένεις από μια τέτοια ψηφοφορία να το καταλάβεις αυτό, ενώ έχει ήδη συνεργαστεί με Chic Corea, Patitucci κ πάει λέγοντας μάλλον ευκαιρία να κάνεις χαβαλέ ψάχνεις. :)

 

Δηλαδη ενας καλλιτεχνης δε μπορει να βγαλει φραγκα(ισως οχι πολλα)και να ζησει αξιοπρεπως με τα αξιολογα?

 

Ασχολείσαι με τη μουσική επαγγελματικά, τι απάντηση θα έδινες εσύ σε αυτό το ερώτημα ; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ασχολείσαι με τη μουσική επαγγελματικά, τι απάντηση θα έδινες εσύ σε αυτό το ερώτημα ; :)

 

Εγώ θα έδινα την απάντηση ότι μπορεί. Όλοι μας στα ελεύθερα επαγγέλματα κάποια στιγμή καλούμαστε να κάνουμε την εξής επιλογή: ποιότητα εργασίας σε σχέση με ποσότητα. Φυσικά πάντα υπάρχει ο αντίλογος, αλλά υπό κανονικές συνθήκες ένας μουσικός μπορεί να επιλέξει να κινηθεί σε πιο εμπορικά format , που θα του αποφέρουν κατά τεκμήριο πιο πολλά εισοδήματα και ένας άλλος πάλι όχι. Ένας ιδιώτης ιατρός μπορεί να επιλέξει αν θα «δει» δέκα ασθενείς την ημέρα ( και άρα θα τους παράσχει μάλλον καλλίτερες ιατρικές υπηρεσίες)  ή «εκατό»  (που εδώ μάλλον η απόφαση του θα του αποφέρει μεγαλύτερο εισόδημα, εις βάρος ενδεχομένως της προσφερόμενης ποιότητας υπηρεσιών, διότι όλοι έχουν ένα σημείο κορεσμού.)  κ.ο.κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χιουμορ εκανα...

Ειχα την απορια να δω το κατα ποσο οι μουσικοι ή ακροατες ''συγχωρουν''καποιες λαθος επιλογες εστω κι αν ειναι της νεοτητας.

Το οτι συνεργαστηκε με τους παραπανω δε μου λεει τιποτα κι ας διαφωνησει ολο το φορουμ.Δηλαδη τη διαλεξε ο παγκοσμιου κλασεως Chic Corea και ειναι και αυτη παγκοσμιου κλασεως?Οχι δα..Καλουτσικη ειναι αλλα ως εκει.

Μη μιλαμε αλλο για την Αλεξ,το ερωτημα ειναι γενικο.

 

Ασχολείσαι με τη μουσική επαγγελματικά, τι απάντηση θα έδινες εσύ σε αυτό το ερώτημα ; :)

 

Στην Ελλαδα δυσκολα αλλα οχι ακατορθωτα.Νομιζω οτι οσοι ειχαν καποια αξια

καπου τη βρηκαν την ισορροπια μεταξυ επιβιωσης και ''αξιοπρεπειας''.

Κατι βρηκαν να κανουν με τη μουσικη που να μην προδιδουν τη ψυχη τους εστω κι ας ηταν συμβιβασμος σε σχεση με τα αρχικα τους ονειρα.Μιλαω απλα για επιβιωση.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολείσαι με τη μουσική επαγγελματικά, τι απάντηση θα έδινες εσύ σε αυτό το ερώτημα ; :)

 

Γιατί πιστεύεις οτι αν δεν έβγαζε, τα ανάγκεα απο την μουσική ,  δεν θα μπορούσε παράλληλα να κάνει και καμία  άλλη δουλειά  για  να τα φέρει  βόλτα

 

Αυτό ισχύει για όλους ,επαγγελματίες και μη

 

Το ''δεν  ξέρω  να  κάνω  κάτι  αλλο'' το ακούω βερεσέ ,δεν ειναι για τους άξιους

 

Αν τωρα πατατιασει θα πει οτι εμπιπτει στα ''ευτελη''αρα..ψηφιστε..

 

ΟΧΙ ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πιστεύεις οτι αν δεν έβγαζε, τα ανάγκεα απο την μουσική ,  δεν θα μπορούσε παράλληλα να κάνει και καμία  άλλη δουλειά  για  να τα φέρει  βόλτα

+1000

Προσωπικα ''ασχολουμαι'' δεν ''ζω''απο τη μουσικη.

Εχω φιλους και το εχω κανει και εγω,που προτιμησαν να κανουν οποιαδηποτε δουλεια για να ζησουν και να ενισχυουν απλα το εισοδημα τους απο τη μουσικη γιατι δεν ηθελαν

να ''ζησουν'' απο αυτην παιζοντας ο,τι σιχαινονταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χιουμορ εκανα...

Ειχα την απορια να δω το κατα ποσο οι μουσικοι ή ακροατες ''συγχωρουν''καποιες λαθος επιλογες εστω κι αν ειναι της νεοτητας.

Πάντως αν κρίνω από τις περισσότερες συζητήσεις που διαβάζω, κ από δικές μου απόψεις κατά καιρούς, οι περισσότεροι δεν είναι διατεθιμένοι να "συγχωρήσουν" αντιθέτως νιώθουν ότι τους χρωστάει κ ο καλλιτέχνης.

Παραδείγματα άπειρα. Σαν τότε με τη Ματσούκα κ τον Μάλαμα (κ εσύ θυμάμαι καλά έφερες παράδειγμα πως θα αντιδρούσες αν οι Lynyrd Skynyrd ανέβαζαν την Aniston ... απίστευτο το τι άχρηστες πληροφορίες συγκρατώ ώρες ώρες)

Σαν όσες συζητήσεις έχουν ανοιχτεί κατά καιρούς για τον χ καινούριο δίσκο του χ καλλιτέχνη που δεν είναι στο επίπεδο των προσδοκιών του ακροατή του κ.ο.κ. Και σκέψου μπορεί να μη μιλάμε καν για "ευτελή" τραγούδια...

 

Κ μετά έχουμε κ να αναλύσουμε κ τι είναι ευτελές. Είναι το "άσπρο μαύρο" ευτελές; Μια χαρά κομματάκι ήταν.

 

Το οτι συνεργαστηκε με τους παραπανω δε μου λεει τιποτα κι ας διαφωνησει ολο το φορουμ.Δηλαδη τη διαλεξε ο παγκοσμιου κλασεως Chic Corea και ειναι και αυτη παγκοσμιου κλασεως?Οχι δα..Καλουτσικη ειναι αλλα ως εκει.

 

Κακώς. Εγώ πάντως άμα έπαιζα μ αυτούς θα ήξερα ότι μάλλον κάτι καλό κάνω! Άσε που εγώ, ενώ είχα ξεχάσει ότι υπήρχε η Αλεξία κουφάθηκα που είδα τη συνεργασία με αυτούς...!

 

Υ.Γ. Συνεχίζω το θέμα με την Αλεξία, αλλά καλώς ή κακώς δε νομίζω ότι γίνεται να γίνει αυτή η κουβέντα εντελώς θεωρητικά...! (Και γι αυτό σου είπα πως δε θα βγάλει κ πολλά το θέμα αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου