Προς το περιεχόμενο

Μίξη με ακουστικά ή φθηνα monitors;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις έως τώρα αν κι είμαι σίγουρος ότι η απόλυτη αλήθεια κρύβετai στο post του babinik17 και έτσι δεν θα τη μάθω ποτέ... ;D

 

Κάποια δεδομένα:

 

1) Το budget έχει ταβάνι αυστηρά τα 300 ευρώ κι αν γίνεται και φθηνότερα ακόμη καλύτερα. Οι σοβαρές ηχογραφήσεις και mix θα γίνουν σε στούντιο. Απλά κάτι που θα μείνει ως εργαλείο χρήσης θα ήθελα και για το μέλλον, το θέμα όμως είναι να κάνουμε και οικονομικά τη δουλειά. Σε άλλη περίπτωση πάω απευθείας στο στουντιο,

 

2) Επεμβάσεις στον χώρο δεν παίζουν. Ήδη το gear (keyboards, κιθάρες, μπάσα ενισχυτές κι όλα στον πληθυντικό) πιάνει το μισό σπίτι, μην το σκίσουμε εντελώς το θέμα...

 

3) Αυτί θέλω να πιστεύω ότι έχω καλό, αν το θέμα είναι να κάνω την αναγωγή από ένα monitor ή σετ ακουστικών αναφοράς. Τι στο καλό, κοντά στα 25 χρόνια σχολούμαι με το σπορ. Σίγουρα θα χρειαστεί φυσικά και χρόνος χρήσης με ότι επιλέξω.

 

Ως τώρα μάλλον προσανατολίζομαι σε ακουστικά. Έτσι κι αλλιώς κι ο χρόνος που θα τα χρησιμοποιώ μέσα στην ημέρα θα είναι περιορισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το καθένα εξ αυτών προσφέρει κάτι διαφορετικό.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι το εξής.

Νομίζω θα σε βοηθήσει -ό,τι κι αν επιλέξεις- ν'ακούσεις μέσα απο αυτό μουσικές που θεωρείς κατά το μάλλον ή ήττον "θεμελιακές" για τη κατεύθυνση που έχεις στο μυαλό σου. Όταν "μάθεις" πως ακούγονται στο συγκεκριμμένο μέσο οι μουσικές που επέλεξες, νομίζω θα είναι ευκολότερο να καταλάβεις που ακριβώς βρίσκεσαι με τα δικά σου. Τ'αυτιά μας παίζουν περίεργα παιχνίδια ενίοτε...

 

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως θα πρεπει να επιλεξεις ενα σετακι φθηνα monitor , θαρρω θα σε βοηθησει να καταλαβεις καλυτερα τι πας να κανεις στο studio. Πολυ σωστα θες το preproduction σου να γινει στο σπιτι με την ησυχια σου και σε ενα οικιο περιβαλλον stress free, αλλα σε αυτο το περιβαλλον θεωρω πως πρεπει να ακους απο ηχεια και οχι ακουστικα. Σε καμμια περπτωση δεν θα ακους απο ακουστικα στο studio εκτος απο οταν θα κανεις tracking οποτε νομιζω πως οτι θα κανεις στην προπαραγωγη βασισμενο σε ακουστικα δεν θα ειναι πολυ κοντα στην πραγματικοτητα.....με λιγα λογια νομιζω πως θα πρεπει να προσομοιωσεις ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ της συνθηκες ενος studio , ακομα και στον τροπο που θα γραψεις της πηγες , οσο ποσο στο πως θα της ακους.

Τελος χαιρομαι αρκετα που ακομα κοσμος μπαινει στον κοπο να κανει preproduction πριν μπει στο studio(ακομα και που μπαινει πια στο studio), αυτο δειχνει μονο σοβαροτητα με πολλα κιλα μερακι!!!!  :)

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομιζω πως θα πρεπει να επιλεξεις ενα σετακι φθηνα monitor , θαρρω θα σε βοηθησει να καταλαβεις καλυτερα τι πας να κανεις στο studio. Πολυ σωστα θες το preproduction σου να γινει στο σπιτι με την ησυχια σου και σε ενα οικιο περιβαλλον stress free, αλλα σε αυτο το περιβαλλον θεωρω πως πρεπει να ακους απο ηχεια και οχι ακουστικα. Σε καμμια περπτωση δεν θα ακους απο ακουστικα στο studio εκτος απο οταν θα κανεις tracking οποτε νομιζω πως οτι θα κανεις στην προπαραγωγη βασισμενο σε ακουστικα δεν θα ειναι πολυ κοντα στην πραγματικοτητα.....με λιγα λογια νομιζω πως θα πρεπει να προσομοιωσεις ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ της συνθηκες ενος studio , ακομα και στον τροπο που θα γραψεις της πηγες , οσο ποσο στο πως θα της ακους.

Τελος χαιρομαι αρκετα που ακομα κοσμος μπαινει στον κοπο να κανει preproduction πριν μπει στο studio(ακομα και που μπαινει πια στο studio), αυτο δειχνει μονο σοβαροτητα με πολλα κιλα μερακι!!!!  :)

 

Ωραία και πολύ σοβαρή σκέψη, thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον haryy.

 

Η ακουστική του χώρου έχει μεγάλη σημασία. Αν ο χώρος δεν είναι καθόλου ¨καλός" τότε σίγουρα ακουστικά. Αν δεν είναι και τόσο άσχημος εγώ θα πρότεινα και τα 2. Ακουστικά η βασική σου δουλειά και μετά στα μόνιτορ για την αίσθηση. Φθηνά μόνιτορ φυσικά..

Γνωρίζεις εσύ καλύτερα την ακουστική του χώρου σου βέβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως ο χωρος στα μονιτορ ειναι μεγαλο θεμα.τα ακουστικα οντως θα σου δωσιουν λεπτομερειες αλλα και εμενα με κουραζουν απιστευτα συν το οτι αν πας αμεσως να ακουσεις κατι εξω θα το τελειωσεις θα πεις τρομερο,θα πας να το ακουσεις την επομενη μερα και θα πεις τι βλακεια ειναι αυτη.

τωρα στα μονιτορ,στα δικα μου αυτια παντως,εχω ακουσει απο κοντα maudio bx8 και genelec των 800

και δεν ακουσα τρελλες διαφορες ως καμια.μην σου πω οτι προτιμησα τα maudio γιατι βγαζαν πιο "ρελαστικο" ηχο .υπο την εννοια οτι να κανεις κατι που ακουγεται καλα μονο στα δικα σου ηχεια δεν σημαινει τιποτα.

να σημειωθει οτι και τα 2 σετ ακουστηκαν στον ιδιο χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει απο κοντα maudio bx8 και genelec των 800

και δεν ακουσα τρελλες διαφορες ως καμια.μην σου πω οτι προτιμησα τα maudio γιατι βγαζαν πιο "ρελαστικο" ηχο

Υπερβολικό σε βρίσκω..  ;D ;D

 

Χωρίς παρεξήγηση αλλά ποια genelec άκουσες και σε τι χώρο;Σε κάποιον διαμορφωμένο;Τι άκουσες και απο που έγινε η αναπαραγωγή;  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη θέση σου θα έπαιρνα μεταχειρισμένα entry level (?) monitors, αρκεί να είναι τουλάχιστον 5" (πχ Tascam VLA5 με λίγο παραπάνω από 200€) και με τα ρέστα κάποια ακουστικά ημιανοιχτού τύπου (εγώ έχω κλειστά και με κουράζουν) για τις λεπτομέρειες.

 

φυσικά και στα 2 θα ακούσεις αρκετές φορές το δίσκο που ξέρεις καλύτερα από την τσέπη σου για να τα μάθεις και για 3ο reference (να έχεις μια άποψη πώς ακούγεται αυτό που φτιάχνεις) θα ακούς εκεί που ακούς συχνά μουσική (αμάξι, mp3 player, κλπ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολικό σε βρίσκω..  ;D ;D

 

Χωρίς παρεξήγηση αλλά ποια genelec άκουσες και σε τι χώρο;Σε κάποιον διαμορφωμένο;Τι άκουσες και απο που έγινε η αναπαραγωγή;  :)

στο ωδειο στην αιθουσα της φωνητικης.εχει ανακλασεις βεβαια ο χωρος αλλα οχι παραπανω απο ενα τυπικο δωματιο.τα ακουσα σε live χρηση,τυπου τραγουδι και βγαινει με την μια το αποτελεσμα εκει και μετα στο playback της ηχογραφησης.

τα m audio μου εδιναν την αισθηση οτι εβγαζαν ο,τι ακριβως εδινες με 0 χρωματισμο ενω τα αλλα το ωραιοποιουσαν λιγο.για αυτο εθεσα αυτο ως παραδειγμα,γιατι ειπε ο ΟΡ οτι δεν προκειται να αλλαξει τον χωρο του αρα απο την στιγμη που θα χει ανακλασεις την διαφορα των 200-300 ευρω δεν θα την ακουσει πιστευω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όντως δεν πρόκειται να πειράξω τον χώρο. Καταλήγω λοιπόν στο να μοιράσω το budget - κοντα στα 200 για μονιτορ και κανα 100αρικο για ακουστικα googlaροντας best headphones under $100 και δεν συμμαζεύεται... ;D

 

Έτσι κι αλλιώς αυτό που αποκόμισα από τις προτάσεις σας είναι ότι πιο σημαντικό είναι το προσωπικό reference.

 

Πιστεύω ότι θα κάνουν για την δουλειά που τα θέλω, για μια γενική εικόνα των ήχων ώστε να συμφωνήσουμε όλοι με την κατεύθυνση και το ύφος (ώστε να μην πλακωνώμαστε μετά παρουσία του ηχολήπτη  ;D)... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου