Προς το περιεχόμενο

Κιθαρα απο ebay "Not as described"


lucky13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Σήμερα μετα απο καιρο μου ηρθε η κιθαρα που ειχα παραγγείλει απο εναν seller του ebay απο Αμερική.

Στην αγγελια ο τυπος ειχε αυτο το description:

Condition:

New other (see details): A new, unused item with absolutely no signs of wear. The item may be missing the original packaging, or in the original packaging but not sealed. The item may be a factory second or a new, unused item with defects. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι καθολου ετσι, τα ξυλα δεν εχουν καμια γρατζουνια, το Pickguard ομως ειναι λες και το εχεις βγαλει και το εχεις τρίψει με γυαλόχαρτο απο τις πολλες γρατζουνιες!

Επισης ελειπε προφανως το προστατευτικό film που επρεπε να ειχε(Jazzmaster), οπως ελειπε και το film απο το neck plate.

Ο seller ειναι store και exei 100% rating και 714 feedback.Επισης η πληρωμη εγινε μεσω paypal.

Του εστειλα μήνυμα μολις και περιεμενω για απαντηση.

Η ερωτηση μου ειναι τι αλλο πρεπει να κανω σε αυτην την φαση?

Εχει τυχει σε κανεναν κατι αναλογο?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο ebay & στο paypal υπαρχουν ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΣ οδηγιες για το τι πρεπει και τι μπορεις να κανεις.

 

Μη χανεις το χρονο σου ρωτωντας εμας.

 

Κατα τη γνωμη μου η περιγραφη του πωλητη περιγραφει πληρως την ενδεχομενη κατασταση του οργανου που παρελαβες.

 

The item may be a factory second or a new, unused item with defects.

 

αν η κιθαρα παιζει μια χαρα το να καθεσαι να σκας για κατι που ετσι κι αλλοιως θα γινει (χαρακιες στο pickguard) ειναι απλα χασιμο χρονου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 εναλλακτικές:

 

1) Αρχίζεις τη μανούρα και το bitching, επικαλείσαι κάθε δυνατή προστασία που σου παρέχει το PayPal και κυνηγάς τον πωλητή απειλώντας τον με negative feedback μέχρι να του στείλεις το item πίσω και να στο κάνει refund ή να σού στείλει άλλο της απολύτου αρεσκείας σου.

 

2) Δαγκώνεις τη σφαίρα, αλλάζεις pickguard αν σου είναι ΤΟΣΟ δυσάρεστο το υπάρχον, παίζεις με την κιθαρίτσα σου-γουστάρεις άπειρα, παίρνεις τα θετικά μιας απρόσωπης διαδικτυακής συναλλαγής και no harm-no foul...(έχω πάρει 3 πανάκριβες κιθάρες από e-bay με σπασμένα headstock....ούτε στον εχθρό σου)...

 

Αποφασίζεις και επιλέγεις.

 

Εγώ? Το δεύτερο με χέρια-πόδια. :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση μου ειναι τι αλλο πρεπει να κανω σε αυτην την φαση?

Σκούπισε τα μάτια, ψηλά το κεφάλι, ξέχνα ότι έγινε και ξεκίνα μια καινούρια ζωή με το όργανο που περιμένει την αγάπη σου για να ανθίσει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις dispute στο paypal σίγουρα θα πάρεις refund..

Όμως μάλλον θα αναγκαστείς να πληρώσεις τα μεταφορικά της επιστροφής που δε θα είναι καθόλου μικρό ποσό.

Πρότεινε του να σου κάνει ένα partial refund ώστε να αγοράσεις ένα pickguard και να αντικαταστήσεις το φθαρμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις dispute στο paypal σίγουρα θα πάρεις refund..

Μπαααα

 

Κατα τη γνωμη μου η περιγραφη του πωλητη περιγραφει πληρως την ενδεχομενη κατασταση του οργανου που παρελαβες.

Yeap.

 

The item may be missing the original packaging, or in the original packaging but not sealed. The item may be a factory second or a new, unused item with defects. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections.

;)

 

Μεγειές και καλόπαιχτη Λάκη.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Ναι γενικα η κιθαρα παιζει αψογα και ψιλοχεστικα για τις γρατζουνιες, ουτε ψειρας ειμαι σε αυτα, καθε αλλο, απλα επειδη ελεγε οτι "A new, unused item with absolutely no signs of wear" μου την επσασε λιγο.

Αυτο που λεει ο oselifer μαλλον θα κανω, ειναι το πιο λογικο.

 

ευχαριστω για τις απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαααα

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς το paypal και το ebay είναι buyer biased..

Ακόμη και αν το paypal δεν εγκρίνει το refund ( που το θεωρώ απίθανο) ο πωλητής με 100% rating δεν υπάρχει περίπτωση να ρισκάρει ένα αρνητικό feedback.

Οπότε το refund είναι σίγουρο.

Αν διαφωνείς παρακαλώ να το τεκμηριώσεις.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαφωνείς παρακαλώ να το τεκμηριώσεις.  ;)

Όχι

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου