Προς το περιεχόμενο

Κιθαρα απο ebay "Not as described"


lucky13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς ή ευτυχώς το paypal και το ebay είναι buyer biased..

Ακόμη και αν το paypal δεν εγκρίνει το refund ( που το θεωρώ απίθανο) ο πωλητής με 100% rating δεν υπάρχει περίπτωση να ρισκάρει ένα αρνητικό feedback.

Οπότε το refund είναι σίγουρο.

Αν διαφωνείς παρακαλώ να το τεκμηριώσεις.  ;)

κ μενα η εμπειρια μου αυτο λεει!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1) Ο πωλητής έχει το δίκιο με το μέρος του.

2) Η διαδικασία καταγγελίας του κλπ. ΔΕΝ σε συμφέρει γιατί και χρονοβόρα είναι -μην περιμένεις πως θα τελειώσεις σε καμμιά βδομάδα, μπορεί να πάρει και μήνες...- και θα βγείς οικονομικά ζημιωμένος. Και πιθανόν να μην δικαιωθείς καν...

3) Εφόσον η κιθάρα σου αρέσει και δεν έχει προβλήματα, γνώμη μου είναι να την χαρείς ως έχει και να μην εμπλακείς σε "διαξιφισμούς" με τον πωλητή. Μπορείς κάλλιστα να του εκθέσεις τις σκέψεις σου ευγενικά και να περιμένεις τι και πως θα σου απαντήσει.

Κατόπιν, χρόνο, χρήμα και οργή  ;D να έχεις και καλά ξεμπερδέματα...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Condition:

New other (see details): A new, unused item with absolutely no signs of wear. The item may be missing the original packaging, or in the original packaging but not sealed. The item may be a factory second or a new, unused item with defects. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections.

 

Ποιό από τα παραπάνω δεν κατάλαβες;

 

Και στο ebay & στο paypal υπαρχουν ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΣ οδηγιες για το τι πρεπει και τι μπορεις να κανεις.

 

+1

 

Μη χανεις το χρονο σου ρωτωντας εμας.

 

+2

 

Κατα τη γνωμη μου η περιγραφη του πωλητη περιγραφει πληρως την ενδεχομενη κατασταση του οργανου που παρελαβες.

 

+3

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις dispute στο paypal σίγουρα θα πάρεις refund..

 

Eδω θα διαφωνησω και εγω απο προσωπικη εμπειρια.

Πηρα 140 ευρω κατι απο ebay ασχετο με κιθαρες και μου ηρθαν λιγοτερα πραγματα απο οτι ελεγε στην αγγελια.

 

Εκανα dispute, εστειλα  κανονικα ολες τις φωτο και τα στοιχεια.

Το paypal αναγνωρισε οτι ειχα δικιο αλλα ηθελε να καταθεσω μήνυση κατα του πωλητη στην αστυνομια και να στειλω αντιγραφο με email.

Η μηνυση πλεον κοστιζει 100 ευρω αν δε το γνωριζετε, εκτος και αν ειναι αυτεπάγγελτο το αδικιμα.

Αρα δε με συνεφερε να δωσω αλλα 100 ευρω ακομα για να παρω  140 πισω.

 

Το εξηγησα αυτο στο paypal, και αυτοι εκλεισαν το dispute ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΦΡΑΓΚΟ.

Εμεινα δηλαδη -140 ευρω και με πραγματα λειψά που δεν μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν.

Αυτα για να μην πινετε νερο στο ονομα του paypal.

 

Βεβαια μπορει να ειμαι εγω η εξαιρεση, αλλα διαβαστε και το internet γενικα ποσος κοσμος εχει προβληματα με το Paypal και θα καταλαβετε.

 

Σορρυ για το μεγαλο off topic.

 

On topic, φιλε παιξε και ευχαριστησου την κιθαρα σου. Συμβαινουν αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, συγγνωμη, αλλα το γρατζουνισμενο pickguard ειναι USED, οχι unused-defect. Πώς αλλιως μπορει να γρατζουνιστει ενα pickguard? Μπορει να'ταν εκθεσιακο μοντελο.

Περ'απ'αυτο, αν η κιθαρα ηταν σε καλη τιμη κ τη γουσταρεις, εννοειται κρατα τη λεω κ γω, το πολυ πες στον τυπο να σου στειλει κατι πχ ενα φρεσκο pickguard, αν γινεται να μην επιβαρυνθεις το τελωνειο -εχεις κ το οπλο του αρνητικου feedback.

 

Το καλυτερο ειναι να το ξεχασεις κ ν'αφοσιωθεις στο παιξιμο. Αλλα δε μπορω να καταλαβω γιατι τα παιδια λενε οτι το pickguard δεν ειναι used. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το paypal αναγνωρισε οτι ειχα δικιο αλλα ηθελε να καταθεσω μήνυση κατα του πωλητη στην αστυνομια και να στειλω αντιγραφο με email.

 

Αυτό με την αστυνομία ομολογώ πως το ακούω για πρώτη φορά.

Θα είχε πολύ πλάκα πάντως να πήγαινες για την μύνηση και να έπεφτες πάνω σε κάνα... λουλούδι που δεν μπορεί να ξεχωρίσει τον υπολογιστή από το αερόθερμο.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου