Προς το περιεχόμενο

Πεταλάκια απορίες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα χρησιμοποιώ καιρό αλλά τώρα τελευταία συνειδητοποίησα οτι πέρα από μουσικά είναι και ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ αντικείμενα :D ! Οπότε θέλω να μου λυθούν 3 απορίες:

 

1) Θεωρείται αρνητικό ένα πετάλι να τροφοδοτείται με 18 V και όχι με 9 όπως τα περισσότερα; Και αν ναι που θα βρώ δυσκολία;

 

2) Μπαταρία ή μετασχηματιστής;; Aνάλογα με το πετάλι ή όπως βολεύει τον καθένα;

 

3(και πιό βλακώδες) :) Το πετάλι σε bypass κατάσταση τρώει μπαταρία; (Μη γελάσετε ' ένα ναι ή όχι θα ταν αρκετό :lol: )

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και υπάρχουν ειδικευμένα άτομα εδω μέσα σε αυτό που ρωτάς θα προσπαθήσω να απαντήσω.

 

1)Νομίζω πως ναι είναι αρνητικό

2)Μπαταρία σαφώς.Έχει όμως το τεράστιο μειονέκτημα του κόστους και της μικρής διάρκειας ζωής ειδικά σε ψηφιακά πετάλια.

3)Σε τι bypass;Της Boss τα κλασικά πετάλια σε bypass ναι τρώνε μπαταρία.Τα πετάλια που είναι true bypass έχω την εντύπωση πως όχι

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δωσω κι εγω τις απαντησεις μου...

 

1) Αρνητικο δεν ειναι. Αρκετα πολυ αξιολογα πεταλια σχεδιαζονται ετσι ωστε χρειαζονται αυτη την παραπανω ταση για να αποδωσουν οπως τα σκεφτηκε, αυτος που τα σκεφτηκε. Θεωρειται μειονεκτημα ομως για πρακτικους λογους. Θελεις ειτε δυο μπαταριες ειτε τροφοδοτικο αλλο απο το συνηθισμενο των 9. Οποτε αν εχεις ολοκληρη πεταλιερα, μπορει να θες να αποφυγεις κατι τετοιο.

 

2) Το ζητημα ειναι οικονομικο και πρακτικο. Θες να αλλαζεις μπαταριες και να αποσυνδεεις καλωδια για καθε προβα (ή καπως ετσι)? Αν οχι, πας σε τροφοδοτικο και ησυχαζει το κεφαλι και η τσεπη σου. Αν μιλαμε για 1-2 πεταλια δεν αξιζει τον κοπο βεβαια. Καλυτερα Duracell.

 

3) Το πεταλι σε bypass κατασταση τρωει μπαταρια αν δεν ειναι true bypass γιατι με το καλωδιο συνδεδεμενο, ενεργοποιειται το buffer του οποτε κατι καταναλωνει. Αν θυμασαι να βγαζεις τα input καλωδια οταν δεν παιζεις, θα γλιτωνεις πολλη μπαταρια.

 

Αυτα! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και δε ξερω πολλα απο ..πεταλακια.

 

343799427b55f2dca4f9408ec3efffc41c493a107c9dc6f231959179.jpg

 

 

:lol: :lol: :lol:

 

θα σου απαντησω

 

1) αρνητικο σιγουρα δεν ειναι αλλα ειναι "βαβουρα" οταν εχεις πολλα πεταλια και τα τροφοδοτεις οπως ειναι το λογικο με μετασχηματιστη μια και πρεπει να αγορασεις διαφορετικο μετασχηματιστη για το συγκεκριμενο πεταλι.Ηχητικα βεβαια ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ μια και εχει υψηλοτερο headroom...

 

2)ΦΥΣΙΚΑ και πρεπει να ΞΕΧΑΣΕΙΣ τις μπαταριες,ειναι αντιοικολογικες,βαβουρα & ΟΛΑ τα πεταλια ,με εξαιρεση καποια παναρχαια Fuzz & καποια "μπουτικ" με τραντζιστορ γερμανιου (οχι ομως ολα) ακουγονται ΠΟΛΥ καλυτερα με ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ (της προκοπης ομως) ειδικα τα modulation effects.

 

3) Oλα τα πεταλια (και τα true by pass & τα μη true by pαss) αν εχουν συνδεδεμενο στην εισοδο τους βισμα καταναλωνουν μπαταρια αν δεν εχουν οχι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και υπάρχουν ειδικευμένα άτομα εδω μέσα σε αυτό που ρωτάς θα προσπαθήσω να απαντήσω.

 

1)Νομίζω πως ναι είναι αρνητικό

2)Μπαταρία σαφώς.Έχει όμως το τεράστιο μειονέκτημα του κόστους και της μικρής διάρκειας ζωής ειδικά σε ψηφιακά πετάλια.

3)Σε τι bypass;Της Boss τα κλασικά πετάλια σε bypass ναι τρώνε μπαταρία.Τα πετάλια που είναι true bypass έχω την εντύπωση πως όχι

 

 

1) Είναι αρνητικό καθώς τα απλά τροφοδοτικά έχουν υποδοχές για 9V ίσως;Ξέρω ότι της Dunlop έχει και υποδοχές για 18V αλλά είναι και ακριβότερο;;

2) Τα πιο συμφέροντα για μπαταρία πετάλια δλδ είναι τα αναλογικά ή και εκεί παίζει το πράμα; Π.χ διαφορά σε ένα wah κ ένα analog delay;

3) Α ώστε το bypass ποικίλει.( Και νόμιζα πως υπάρχει πιο πλή απάντηση :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πισω απο καθε πεταλι γραφει ποσα μιλιαμπερ χρειαζεται ,οσο λιγοτερα τοσο πιο "οικονομικο" γενικα τα distortion,fuzz,wah,compressor εχουν χαμηλη καταναλωση τα modulation / delay υψηλη...

 

γενικα μη πολυσκας δωσε 30 ευρω & παρε ενα one spot & καθαρισες... :wink: (τροφοδοτει ανετα & χωρις θορυβο μεχρι 20 πεταλια)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε σε περίπτωση που ένα από τα πετάλια μου απαιτεί 18V είναι μονόδρομος να στραφώ σε ένα ακριβότερο τροφοδοτικό όπως αυτό της Dunlop με υποδοχή 18V για να είμαι εντάξει , σωστά; Το one spot έχει για 18V υποδοχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ειναι πιο οικονομικο να παρεις το 1spot και αλλο ενα τροφοδοτικο 18v απο ενα καταστημα με ηλεκτρικα-ηλεκτρονικα για να κανεις τη δουλεια σου. Το δευτερο θα εχει τιμη ισως και κατω απο 20 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να έπαιρνες 2 Οnespot και να έκανες κάποια πατέντα ή να χρησιμοποιούσες κάποιον αντάπτορα για να βάζεις τα 2 Οnespot σε όποια πεταλάκια χρειάζονται τα 18V ενώ παράλληλα να χρησιμοποιούσες ένα Οnespot σε όλα τα υπόλοιπα... Δεν είμαι σίγουρος όμως αν γίνεται κάτι τέτοιο, καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον σχετικότερο με αυτά τα θέματα... :roll:

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου