Προς το περιεχόμενο

Genz Benz Streamliner 600 bass amp (head)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον προτρέχω αλλά βλέποντας τα πράγματα σήμερα λίγο "πεσμένα", είπα να κουβεντιάσω λίγο κι εγώ το καινούριο απόκτημά μου.

genzbenz-Streamliner-600.jpgSTM600_lg.jpgΛεπτομέρειες θα βρείτε στο http://www.genzbenz.com/?fa=detail&mid=2663&sid=675&cid=95#

 

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά

• 375 Watts @ 8 ohms; 600 Watts @ 4 ohms

• SMPS and Class D power amplifier design

• Class A Six Stage Tube Preamp (3x12AX7A Tubes)

• Modified Passive Baxandall EQ for the Lows and Highs

• Active Tube Driven Mid EQ

• Selectable 3-Position Mid Frequencies: 220, 600, 2.5K HZ

• Input Mute

• Hi Gain switch

• Master Volume

• 3DPM™ Power Management

• Full Direct Output Interface

• Effects Loop

• Headphone Input

• Aux. Input

• Dual Speakon Outputs

• Variable Speed Fan Cooling

 

Το manual έχει περισσότερες λεπτομέρειες και ταυτόχρονα έχει και την τοπολογία του amp.

Το έναυσμα για την συγκεκριμένη αγορά ήταν ένας Markbass LMII (ευχαριστώ Δημήτρη) που έπαιξα στις πρόβες αλλά και σε live και διέλυσαν την αμφιβολία μου για τα μικρά Class-D κεφάλια. Δεν το κρύβω ότι, όντας παλιάς σχολής, είχα τις επιφυλάξεις μου. Πλέον δεν έχω.

Ξεκίνησα λοιπόν την αναζήτηση. Και αφού το βασάνισα πολύ (με ξέρετε τι πρωκτικά καθηλωμένος που είμαι) την κατάλληλη στιγμή τράβηξα την σκανδάλη και κατέληξα με τον μικρό αυτό κύριο.

 

Απίστευτα καλοφτιαγμένη κατασκευή με συμπαγές αλουμίνιο και με όλα τα comforts.

Ακουστικά για εξάσκηση στο σπίτι, aux in για το ipod, pre+post di, mute, 3 λαμπίτσες να ζεσταίνουν, διαστάσεις αστείες (8,2cm x 25,5cm x 30cm) και βάρος (3kg) ανύπαρκτο και στα σωθικά του 600 wattάκια έτοιμα για όλα. Τι άλλο να θελήσει κανείς ;

Καλό ήχο. Τον έχει;

 

Και εδώ είναι που προτρέχω. Αφού χθες τον παρέλαβα, άλλαξα το ρεύμα του στα 220V και του έβαλα καλώδιο με Ευρωπαϊκό φις, τον άναψα, πέρασε το stand by του (protect/slow start για τις λάμπες) και  πέρασα 3 ώρες μόνο με τα ακουστικά (η καμπίνα είναι στο prova room) δοκιμάζοντας διάφορους ήχους και παίζοντας με τον amp. Παρόλη την ζέστη (τον έβαλα να τον χτυπάει κι ο ήλιος) δεν αγκομάχησε ποτέ και μου έδωσε αυτό που ήθελα. To selectable mid frequency αλλά και το gain (που βγάζει χαλαρά τον 70's tube overdriven ήχο -που δεν χρησιμοποιώ) μου χάρισαν ώρες ευχαρίστησης.

 

Είναι αλήθεια ότι είναι bass heavy (αλλά όχι θολός) και βγάζει κάτι από Ampeg (και πολλοί λένε από Aguilar DB750 στα flat τους) αλλά εμένα αυτό μου αρέσει. Πολύ. Δηλ. νοιώθει μακράν πιο ευτυχισμένος με πένα και δάχτυλα παρά στο slap. Ίσως επειδή δεν ξέρω και να το κάνω το άτιμο. Και βέβαια δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να σλαπάρεις. Απλώς είπα ότι είναι πιο ευτυχισμένος. Να μην τα μπερδεύουμε.

 

Τα κουμπιά του ανταποκρίνονται στις αλλαγές  (και καλής - αν και θα τα ήθελα λίγο πιο resistive- ποιότητας) αλλά δεν είναι μυγιάγγιχτα και ίσως σε αυτό να συμβάλλει η Baxandall (James) τοπολογία. Πάντως to mid frequency όντως κάνει τη διαφορά. Και εδώ είναι η ομορφιά του amp. Είναι solid και δείχνει απλός και straightforward αλλά είναι απίστευτα παραμετροποιήσιμος. Ένα ελάττωμα βρήκα μέχρι στιγμής. Δεν παίρνει footswitch. Αλλά ζω και χωρίς αυτό. Θα ήταν καλό όμως. Κι αν είχε το footswitch του TC Electronics (με το tuner) θα ήταν μιλάμε τέλειος και καραγουάου (με σιχαίνομαι και μόνο που τη γράφω τη λέξη "τέλειος").

 

Δεν θα επεκταθώ επί του παρόντος αλλά επιφυλάσσομαι να τον δοκιμάσω πολύ σύντομα και με την καμπίνα και το ΣΚ (καιρό να βρούμε) να κάνω λίγα κλιπάκια.

 

Σας βάζω και μερικές δανεικές από το TB (δεν είχα το θάρρος  να πειράξω τις αλλενόβιδες μόλις τον πήρα) με τα σωθικά του (του 900 είναι αλλά είναι ίδιος) για να δείτε (λίγα πράγματα) και από κει.

SL9002.thumb.jpg.2c47817f259b1b8004d1132683e87989.jpg

SL9001.thumb.jpg.51668065776341c779a67333fc1ca1df.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Mεγιές Κυρ Κώστα, όμορφο μηχανηματάκι, άντε και με μία δεύτερη 2χ10.... Κρεμασμένες

εκατέρωθεν της μοτοσυκλέτας να μαζεύουν καθρέφτες αυτοκινήτων στο περασμά σου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ φίλτατε κυρ Μπίχλα.

 

Κάπου ρε γαμωτ είχα δει ένα site για DIY καμπίνες μπάσου και δεν το βρίσκω τώρα.

Μάλλον θα πάω (αν πάω) για three-way (με 12"ιντσο) καμπίνα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρω το λαμποσάκουλο να κάνουμε συγκριτικά; Γουστάρεις να περπατήσεις 3 Philips 5751;

 

Καλορίζικος. Φανταστικός δείχνει... ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρω το λαμποσάκουλο να κάνουμε συγκριτικά; Γουστάρεις να περπατήσεις 3 Philips 5751;

Δεν είσαι άνθρωπος εσύ.

O Σατανάς είσαι, αυτό είσαι.

Εκεί, αμέσως στον πειρασμό.

Ξέρουμε την αρρώστια του άλλου και τον χτυπάμε.

 

ΟΧΙ κύριε. Να μην φέρετε................ μόνο 5751.

Στο TB πάντως λένα τα καλυτερα για την 5751 και στη V1 και στη V2.

 

Άσε πρώτα να τον ακούσω να τον χωνέψω και τον Σεπτέμβρη παίρνουμε σακια με λάμπες κι αλλάζουμε.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι άνθρωπος εσύ.

O Σατανάς είσαι, αυτό είσαι.

Εκεί, αμέσως στον πειρασμό.

Ξέρουμε την αρρώστια του άλλου και τον χτυπάμε.

[move]

ΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙ ;D ;D ;D ;D ;D ;D[/move]

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου ρε γ***τ είχα δει ένα site για DIY καμπίνες μπάσου και δεν το βρίσκω τώρα.

Μάλλον θα πάω (αν πάω) για three-way (με 12"ιντσο) καμπίνα.

Το βρήκα: http://greenboy.us/fEARful/  ........ Την 12/6

Παίζει και με Eminence http://www.talkbass.com/forum/f15/diy-lightweight-composite-cab-build-ii-zl1263-3-way-549976/

 

Υπάρχει και αυτός αλλά δε νομίζω.... http://www.billfitzmaurice.com/DR250.html

 

Πρέπει να βρω ξυλουργό.... :-\

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυτυχώς που δεν έχει τυπικές κατασκευές αλλιώς θα έμπαινε ο διάολος μέσα μου να φτιάξω

μια ελαφριά 2x10 και να μεταφέρω μεγάφωνα και hardware από την gk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕΓΙΑ  ΦΙΛΕ  και δημοσίως ;D  ,δεν  σχολιάζω τίποτα , θέλω να   τον ακούσουμε με   την OBC 115*   άμα ‘ρθεις σιαπάν  επίσης παίζουν  κάτι tesla ECC83 αλλά και 82  του ’70 και άφθονοι ουζομεζέδες

 

 

 

 

 

 

*  για να ξεχάσετε  τα περί DIY  ;)  και να θυμηθείτε τους πόνους στην μέση    ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμμμμμμμμμμμμμ  ;D

 

πόσο πήγε το μαλλί?

 

Άσχετο, πρόσφατα άκουσα μια gallien krueger neo 2x12 και μιας κι έχω αποκτήσει κι εγώ κόλλημα με τα 12άρια μου άρεσε πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου