Προς το περιεχόμενο

Help guys, problem με λαμπα (?) ενισχυτη...


chris gti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες καλησπέρα σε όλους, long time no seeing..

 

Στο ψητό : σήμερα που έπαιζα με τον αγαπητό μου Laney VH100r συνέβη το εξής.. Στο βρώμικο κανάλι (Β) υπάρχει κουμπί (B Drive) που ενεργοποιεί μια επιπλέον 12ax7 για παραπάνω γκάζι...ένα extra gain stage δηλαδή. Καθώς λοιπόν πειραματιζομουν με διαφορα setup, έβαλα ένα equalizer pedal εμπρός απο τον ενισχυτη. Καθώς όμως δεν έκανε και καμμια αξιοσημείωτη διαφορα, ανέβασα το level του πεταλιου στιγμιαία στο τερμα...απο εκείνη τη στιγμη και μετα, έχασα σχεδόν όλο το gain μου...:-(  Το βρώμικο κανάλι δουλεύει κανονικά, αλλα μου κάνει κόλπα το B Drive...Η που δεν δουλεύει καθόλου (ο ενισχυτης "καθαρίζει" αντι να βρωμιζει) η δουλεύει σωστά για κάποια δευτερόλεπτα και μετα την ξαναακουει...μου βρωμάει προενισχυτρια η δουλεια....τον άνοιξα, τις κοίταξα και φαίνονται (οπτικά τουλάχιστον) οκ, έχουν ρεύμα και "φεγγουν"...:-) Τις ζουληξα ελαφρώς καλύτερα στα sockets τους αλλα το πρόβλημα συνεχίζεται...Τον έσβησα, τον άφησα να κρυωσει και έπαιζε μια χαρα για λίγο και μετα τα ιδια...

Ακούω διαγνώσεις-προτάσεις, ευχαριστω εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,την ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑΣ με μια καινουργια,αν εξαφανιστει το προβλημα φταιει η λυχνια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανές και λογικό, αλλά έλα που έχει 6 προενισχύτριες το ρημάδι....Παίρνω μια καινούργια και την κάνω replace μία-μία μέχρι να βρώ ποιά μου την κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι.......

το μονο λογικο που θα εκανα στην θεση σου θα ηταν αυτο......+ οτι θα εβαζα απο τις ηδη υπαρχουσες που ξερω οτι δουλευουν στην θεση της προενισχυσης που εχει το προβλημα.....

 

για να καταλαβω - εχει 6*12αχ7 λαμπες ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yep, 6 έχει...

Μακάρι να ήξερα ποια απο όλες έχει (αν έχει) πρόβλημα...

Μάλλον θα βάλω 6 καινούργιες να τελειώνει το παραμύθι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου