Προς το περιεχόμενο

Ulver - Childhood's End


Neurotic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσοι απο εδω μέσα ακούνε Ulver?

 

Πόσοι τους γνώρισαν στις black metal δημιουργίες τους;Και πόσοι συνέχισαν να τους λατρεύουν στην ambient/ηλεκτρονική/ατμοσφαιρική περιοδό τους;

 

Εγώ είμαι ένας από αυτούς!Για κάποιο διάστημα άκουγα πολλά cd από την συνολική δισκογραφεία της μπάντας για μέρες(μην πω εβδομάδες και γίνω υπερβολικός)!Επειδή όμως τα ακούσματα αλλάζουν συνεχώς(τουλάχιστον για μένα), τους άφησα στην άκρη για πολύ καιρό, προκειμένου να ακούσω και κάτι κανούριο!

 

Μία απο αυτές τις μέρες έπεσα τυχαία σε ένα κομμάτι τους και είπα να θυμηθώ λίγο την φάση!Και έμεινα έκπληκτος όταν είδα ότι έχουν κυκλοφορήσει εδώ και αρκετούς μήνες καινούριο δίσκο...Ο οποίος όμως είναι αρκετά...διαφορετικός!Παραθέτω στο τέλος ένα κομμάτι από το youtube για να πάρετε μία ιδέα!

 

Όπως θα παρατηρήσει κάποιος, είναι μία εκτέλεση διασκευασμένων κομματιών από την δεκαετία του 60(?)...Ελπίζω να μην κάνω λάθος την χρονολογία!Κομμάτια από μπάντες όπως The 13th floor elevators, The Byrds, The Electric Prunes, Common People, κλπ.

 

Όπως και να 'χει, εγώ απόλαυσα αυτόν τον δίσκο..Δεν ξέρω πως το είδαν οι υπόλοιποι θαυμαστές της μπάντας!Δεν ξέρω αν είναι πετυχημένες οι διασκευές!Τι συναίσθημα αφήνουν!Αυτό θα μπορούσε να μας το πει κάποιος που έχει τα αντίστοιχα ακούσματα...Μένω στο ότι γούσταρα πολύ τον δίσκο!Και ακόμη περισσότερο το ότι με έφερε σε επαφή με την μουσική σκηνή μιας περιόδου που πάνω κάτω αγνοούσα, καθώς με έβαλε στην διαδικασία να ψάξω και την αρχικές εκτελέσης!

 

Καλή ακρόαση!  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσουν και εμένα οι Ulver και μάλιστα πολύ (αν και δεν είμαι τόσο fan όσο ο φίλος Neurotic).

 

Τους πρωτοάκουσα και γνώρισα μέσα από τη ραδιοφωνική εκπομπή του Γ.Σημαντήρα "Διαμάντια" στον 958 της Θεσ/νίκης*, πριν από καιρό και από τότε τους παρακολουθώ.

 

(μάλιστα, με το συγκρότημα που παίζω σκεφτόμαστε μήπως περιλάβουμε και κάποιο τραγούδι των Ulver στην playlist μας.)

 

 

*οφ τόπικ σχόλιο:

εξαιρετική ραδιοφωνική εκπομπή..όσοι δεν τη γνωρίζετε, σπεύσατε  :)

http://www.diamonds958fm.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις μπαντες που εκαναν μεγαλες αλλαγες χωρις να φοβηθουν, αλλοι τους ακολουθησαν αλλοι οχι...

Ενδιαφερων εχει και η ιστορια πισω απο το αλμπουμ τους "Nattens madrigal"...αν ειναι αληθεια...

 

 

Προσωπικο αγαπημενο το ulvsblakk απο το Kveldssanger

 

Ulver - Ulvsblakk

 

Αν και τον τελευταιο καιρο εχω εμμονη με τους αμερικανους agalloch (εξαιρετικη μπαντα για οποιον δεν τους γνωριζει ας τους τσεκαρει...)

Και τους νορβηγους arcturus...

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις μπαντες που εκαναν μεγαλες αλλαγες χωρις να φοβηθουν, αλλοι τους ακολουθησαν αλλοι οχι...

Ενδιαφερων εχει και η ιστορια πισω απο το αλμπουμ τους "Nattens madrigal"...αν ειναι αληθεια...

 

 

Προσωπικο αγαπημενο το ulvsblakk απο το Kveldssanger

 

Ulver - Ulvsblakk

 

Αν και τον τελευταιο καιρο εχω εμμονη με τους αμερικανους agalloch (εξαιρετικη μπαντα για οποιον δεν τους γνωριζει ας τους τσεκαρει...)

Και τους νορβηγους arcturus...

 

Τρομεροί αμφότεροι, τους Arcturus πρόλαβα και τους είδα και ζωντανά πριν το διαλύσουνε.

 

Οι Ulver είναι εκτός συναγωνισμου.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου