Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για ρευμα


KostasP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ηρθε ενα πεταλι 24V απο Αμερικη με το δικο του τροφοδοτικο. Νομιζα οτι ηθελα ανταπτορα αλλα οταν πηγα σε μαγαζι με ηλεκτρονικα και εδειξα το τροφοδοτικο μου ειπαν οτι θελω μετασχηματιστη.

 

Μπορει καποιος να βεβαιωσει συμφωνα με τα στοιχεια στις ετικετες οτι εχω παρει τον σωστο και δε θα κανω ζημια στο πεταλι;

 

img1546xg.jpg

 

img1543jm.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κοίτα, ηλεκτρονικός δεν είμαι  ;D ;D , αλλά με αυτά ασχολούμαι από μικρός  :P.

 

Δεν νομίζω να έχεις κανένα θέμα.

 

Αγόρασες έναν μετατροπέα (converter) που τα 220/240V AC (η ισχύς του ρεύματος στην Ελλάδα)  θα τα κάνει  110/120V AC (όσο απαιτεί το τροφοδοτικό σου- μετασχηματιστής σου για το pedal), με μέγιστο φορτίο 80Watt …και στη συνέχεια θα κάνει τη δουλειά αυτός – o μετασχηματιστής σου (θα σου δώσει έξοδο 24V DC)

 

Αν σε προβληματίζει ότι τα 220/240V είναι στα 50Hz και τα 110/120V στα 60 Hz, μάλλον δεν θα έπρεπε , γιατί το output είναι σε  DC (συνεχές ρεύμα) , το οποίο δεν έχει συχνότητα (f) ......γιατί είναι συνεχές  ;D ;D ;D*.

 

Από την άλλη, εγώ είμαι Δικηγόρος…περίμενε και κάνα ηλεκτρονικό.  ;D ;D ;D

 

 

* Έχει παρατηρηθεί πάντως ότι μηχανοκίνητες συσκευές, μπορεί να υποφέρουν από τη διαφορά συχνότητας  σε επίπεδο συνεχούς ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο ακουγεται οπως το εξηγεις... Για τα Hz ρωτησα στο μαγαζι και μου ειπαν δε θα εχω προβλημα. Οταν γυρισα σπιτι μπερδευτικα με τα input-output και θελω να ειμαι σιγουρος οτι θα δουλεψει πριν το συνδεσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λογικο ακουγεται οπως το εξηγεις... Για τα Hz ρωτησα στο μαγαζι και μου ειπαν δε θα εχω προβλημα. Οταν γυρισα σπιτι μπερδευτικα με τα input-output και θελω να ειμαι σιγουρος οτι θα δουλεψει πριν το συνδεσω.

 

Πιστεύω ότι κατά 99,9 % δεν θα έχεις θέμα.

 

Ενημέρωσέ μας οταν βγάλεις άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι κατά 99,9 % δεν θα έχεις θέμα.

 

Ενημέρωσέ μας οταν βγάλεις άκρη.

 

¨Οντως δεν θα έχεις πρόβλημα. Η διαφορά συχνότητας είναι πρακτικά αμελητέα, η δε ισχύς που σου δίνει ο μετατροπέας υπερκαλύπτει την αναγκαία ισχύ για το πεταλάκι.

Να το χαρείς...

Trust me! I know what I'm doing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα δουλέψει απλά θα μπορούσες να πάρεις κατ'ευθείαν ένα σταθεροποιημένο τροφοδοτικό στα 24Vdc/100mA (με τη σωστή πολικότητα) για να μην έχεις δύο συσκευές να τροφοδοτείς το πετάλι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου