Προς το περιεχόμενο

Dream Theater - Hollow Years Live in Budokan Solo cover by Stel Andre


Stel Andre

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους! Παραθετω ενα απο τα αγαπημενα μου σολο εβερ! Το εκπληκτικο σολο του John Petrucci για το τραγουδι Hollow Years απο το DVD Live in Budokan. Συγχωρεστε με για τα μερικα λαθακια, ξεκινησα να το μελεταω σοβαρα νωριτερα το μεσημερι οποτε.. δεν το χω προπονησει κ πολυ. Παρολαυτα ειπα να το ανεβασω! Ευχαριστω κ ελπιζω να σας αρεσει!!

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κλασικός ήχος, ωραίο παίξιμο! Μπράβο.

 

Μια και το ανέφερες, θες να μας πεις πια διαδικασία ακολούθησες για να βγάλεις το σόλο και πόση ώρα σου πήρε για το αποτέλεσμα του βίντεο συνολικά;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικός ήχος, ωραίο παίξιμο! Μπράβο.

 

Μια και το ανέφερες, θες να μας πεις πια διαδικασία ακολούθησες για να βγάλεις το σόλο και πόση ώρα σου πήρε για το αποτέλεσμα του βίντεο συνολικά;

 

Ευχαριστω φιλε μου! Καμια ιδιαιτερη διαδικασια.. Προβαρα το κομματι καμια 15αρια φορες απο το μεσημερι χτες ε και καποια στιγμη ειπα να κανω μερικα take. Εκανα 4, το 3ο τελικα μου αρεσε πιο πολυ και κρατησα αυτο. Συνολικα μιση μερα μου πηρε το ολο πραμα. Εξου και οι αρκετες ατελειες. Αλλα μαρεσε η προσπαθεια και η αισθηση καθε φορα που παιζω το σολο αυτο. Απο την ωρα που το ανεβασα, το χω παιξει αλλες 20 φορες εδω μεσα το σολακι και το χαιρομαι πιο πολυ την καθε φορα. Ωραια αισθηση.

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ καλό Stel,μου άρεσε πολύ!!

 

Μια σημείωση μόνο,μιας και βλέπω ότι το ψάχνεις με τον ήχο.

 

Στο original solo,μετά το 1ο λεπτό του(1.09 για την ακρίβεια) ,γυρνάει από neck μαγνήτη σε bridge.Εσύ ξεκινάς το solo με bridge και συνεχίζεις έτσι έως το τέλος.Δοκίμασε να ξεκινήσεις με neck και να κάνεις αυτή την αλλαγή,θα δώσει ακόμα καλύτερο feel στο solo σου!

 

Δεν είναι διόρθωση,απλά επειδή έχεις πιάσει το 98% του feel του κομματιού,πιστεύω ότι θα σε ενδιέφερε μια τέτοια σκέψη.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ευχαριστω φιλε μου! Καμια ιδιαιτερη διαδικασια.. Προβαρα το κομματι καμια 15αρια φορες απο το μεσημερι χτες ε και καποια στιγμη ειπα να κανω μερικα take. Εκανα 4, το 3ο τελικα μου αρεσε πιο πολυ και κρατησα αυτο. Συνολικα μιση μερα μου πηρε το ολο πραμα. Εξου και οι αρκετες ατελειες. Αλλα μαρεσε η προσπαθεια και η αισθηση καθε φορα που παιζω το σολο αυτο. Απο την ωρα που το ανεβασα, το χω παιξει αλλες 20 φορες εδω μεσα το σολακι και το χαιρομαι πιο πολυ την καθε φορα. Ωραια αισθηση.

Οταν λέω διαδικασία αναφέρομαι σε transcription, παρτιτούρα, tab, αυτί σκέτο, αυτί με βοηθητικό looper ή κάποιο ιδιαίτερο τρόπο.  ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λέω διαδικασία αναφέρομαι σε transcription, παρτιτούρα, tab, αυτί σκέτο, αυτί με βοηθητικό looper ή κάποιο ιδιαίτερο τρόπο.  ;)

 

Αυτι κυριως. Εβαζα στο youtube το βιντεο, το παρατηρουσα, το ακουγα και το εκανα transcribe κομματι κομματι.

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν και δεν έχω παρατηρήσει το συγκεκριμένο σόλο για να ξέρω την ακρίβεια του αποτελέσματος (αν αυτό ήταν το ζητούμενο, για μένα δεν ήταν ποτέ), μπράβο! Φοβερό αυτί.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic mode on:

Γιάννη μου έστω και στα γεράματα, άκουσε και λίγο Theater.  ;D

Δεν θα πάθεις και τίποτα, λίγο νεύρο παραπάνω θέλει.  ;D  ;D  ;D

 

On topic:

Πολύ καλή η προσπάθεια και το αποτέλεσμα. Μπράβο σου! Μόνη σημείωση η αλλαγή από neck σε bridge μαγνήτη όπως είπε και ο Βασίλης παραπάνω. Αυτό, καθώς και το αντίστροφο βέβαια (bridge σε neck) όπως ίσως ήδη γνωρίζεις, είναι από τα χαρακτηριστικότερα πράγματα του παιξίματος του Petrucci. Well done!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου