Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία h-s-s και φύσημα….


fender17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ένα πρόβλημα θορύβου που έχω με την strat. Έχω μια usa deluxe strat και έχω αλλάξει μαγνήτες με HAUSSEl (H –S –S ) με push-pull στο Tone για να κάνει split το διπλό  . Όταν έχω distortion και έχω το διπλό ,κάνει περισσότερο φύσημα από ότι να έχω τις θέσεις 2 ή 4 (neck με middle ή middle με slpit humbucker) .Είναι φυσιολογικό αυτό ?? Επίσης  άνοιξα την κιθάρα για να δω μήπως είχε ξεκολλήσει κάνα καλώδιο και παρατήρησα ότι δεν έχω συνδέσει μια βίδα που έχει για να γειώνει (πάνω στο σώμα μέσα στο cavity ) αν την συνδέσω με την κεντρική γείωση (το καλωδιάκi που γειώνει και πίσω στο τρέμολο) θα αλλάξει τπτ ? να το κάνω?

 

Ευχαριστώ Μιχάλης

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H βίδα πρέπει να μπει ώστε να συνδέεται με τη γείωση η αγώγιμη μπογιά του σώματος και να κάνεις shielding. ΄

Αν αυτό δε διορθώσει το θέμα, τότε κάτι παίζει με τη σύνδεση του humbucker. Έχεις βάλει σωστά τα καλώδιά του έπάνω σε επιλογέα και γείωση-pot? Έχουν color codes για τους μαγνήτες τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H βίδα πρέπει να μπει ώστε να συνδέεται με τη γείωση η αγώγιμη μπογιά του σώματος και να κάνεις shielding. ΄

Αν αυτό δε διορθώσει το θέμα, τότε κάτι παίζει με τη σύνδεση του humbucker. Έχεις βάλει σωστά τα καλώδιά του έπάνω σε επιλογέα και γείωση-pot? Έχουν color codes για τους μαγνήτες τους?

 

Καλησπέρα

οι μαγνήτες μου ήρθαν καλωδιωμένοι. Aπλά μου φαίνετε λίγο περίεργο ο διπλός να κάνει περισσότερο φύσημα από τις θέσεις 2 ή 4 … (ο διπλός δεν κάνει περισσότερο θόρυβο από τους μονούς για παράδειγμα σκέτο ο neck μαγνήτης(λογικό θα μου    πείτε )…) .

Όσο για τη γείωση να κωλύσω καλωδιάκι από ένα ποτενσιόμετρο σε αυτή τη βίδα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

οι μαγνήτες μου ήρθαν καλωδιωμένοι. Aπλά μου φαίνετε λίγο περίεργο ο διπλός να κάνει περισσότερο φύσημα από τις θέσεις 2 ή 4 … (ο διπλός δεν κάνει περισσότερο θόρυβο από τους μονούς για παράδειγμα σκέτο ο neck μαγνήτης(λογικό θα μου    πείτε )…) .

Όσο για τη γείωση να κωλύσω καλωδιάκι από ένα ποτενσιόμετρο σε αυτή τη βίδα?

 

 

Μπορεί κάτι να τους ξέφυγε ή να ξεκόλλησε στην πορεία, ανθρώπινο είναι.... Δεν είχαν κανένα wiring σχέδιο μέσα?

 

Για τη βίδα, ναι θα πρέπει να κολλήσεις ένα καλωδιάκι στην πλάτη του volume( όπου είναι συνήθως η γείωση) και στην άλλη άκρη βάζεις ένα ring:

 

http://zenid10.files.wordpress.com/2010/09/72v26-1600x1200.jpg

 

Βιδώνεις το ring με τη βίδα στο σώμα, κι έτοιμο.

 

Αν αυτό δεν κάνει τίποτα, mail στο Haussel κατευθείαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάτι να τους ξέφυγε ή να ξεκόλλησε στην πορεία, ανθρώπινο είναι.... Δεν είχαν κανένα wiring σχέδιο μέσα?

 

Για τη βίδα, ναι θα πρέπει να κολλήσεις ένα καλωδιάκι στην πλάτη του volume( όπου είναι συνήθως η γείωση) και στην άλλη άκρη βάζεις ένα ring:

 

http://zenid10.files.wordpress.com/2010/09/72v26-1600x1200.jpg

 

Βιδώνεις το ring με τη βίδα στο σώμα, κι έτοιμο.

 

Αν αυτό δεν κάνει τίποτα, mail στο Haussel κατευθείαν!

Έτσι όπως την άνοιξα δεν φαίνεται κάτι ξεκολλημένο …Θα κάνω και αυτό με τη βίδα και θα δείξει… Αν μπορείς στείλε μου ένα wiring diagram hss 1 volume και 2 tone ( το δεύτερο TONE είναι push pull για να κάνει split το διπλό ) . Έχω στείλει mail στο haussel και μου απάντησε ότι μπορεί ένας humbucker να κάνει περισσότερο θόρυβο από τις θέσεις 2 ή 4 ,απλά ρώτησα και εδώ για μια δεύτερη γνώμη…

σε ευχαριστώ για τη βοήθεια….

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου