Προς το περιεχόμενο

"Arthur's theme" from the movie American Anthem


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

american anthem soundtrack arthur's theme

 

 

Δοκιμάζοντας το νεοαποκτηθέν μεταχειρισμένο Μ1 μου και το nanokontrol μου είπα λογω της εποχής του οργάνου να φτιάξω ενα αγαπημένο μου 80s sequence για χαβαλέ και το βαζω έτσι να το δείτε.

 

Το συσκεκριμενο κομμάτι ακούγεται στην ταινία American Anthem  http://www.imdb.com/title/tt0090631/

 

τα μουσικά θέματα ειναι του γνωστού film composer Alan Silvestri

 

Το κομμάτι ακούγεται στην σκηνή που ο ΑΜΕΑ μουσικός και συγγενης της πρωταγωνίστριας, υποτίθεται οτι παίζει στο σπιτι-home studio του ενα sequence (το κλιπ που ανεβασα ως διασκευη και το ολοκληρωσα γιατι κοβεται βιαια στην πλοκη της ταινιας γιατι τον διακοπτει η επισκεψη της και τα παιρνει στο κρανιο αλλα μαλακώνει οταν την βλεπει μετα απο καιρό) και αυτη μετεπειτα του ζητάει να της φτιάξει κομμάτι για την χορογραφία της στους προκριματικούς για την ολυμπιάδα στην επιδαπέδια γυμναστικη (τσ τσ_)

 

 

Την εποχή εκείνη 12χρονος, εβλεπα την σκηνη στην βιντεοκασετα ξανα και ξανα θελωντας τοσο πολυ  να ημουν ο μουσικος αυτος (χωρίς να είμαι ΑΜΕΑ φυσικά) και να εχω αυτον τον εξοπλισμο που φανταζε τεράστιος στα ματια μου.

 

Που να ξερα οτι θα καταντουσα σαν αυτόν και χειρότερα τότε.....

 

Τα drums τα εχω περασει πιο απλοϊκα απο το Μ1 γιατι εχουν πιο πολυπλοκα θεματα percussion στο κομμάτι και βαριόμουν να τα κοπιάρω ακριβώς

(δινουν πολυ αίσθηση 80ίλας, βρώμισε 80ίλα, ω τι ωραία ευωδία)

 

Τα υπολοιπα λιγο πολυ μοιάζουν με την αρχικη συνθεση

 

Αφησα μια πιο reverb αισθηση στην μιξη επίτηδες γιατι έτσι ακούγεται στην ταινία .

 

Καποια θέματα τα παιζω real time καποια εναλλάσσονται οπως θα καταλαβετε προεγγεγραμμένα στο Sonar οπου έγινε όλο το sequencing

 

Η κιθαρα ειναι απο το M1 περασμενη απο το quitar rig

Τα pads ειναι απο το M1 και το atmosphere

 

Το slap bass ειναι απο το Μ1

 

    Εχει χρησιμοποιηθεί το Lexicon Pantheon Reverb

 

Υ.Γ. Ποναει ο αυχένας μου , εχω κανει 1 apotel ενεση, εχω παρει 2 ντεπον, 2 norgesic και σφαδιαζα και στριφογυριζα το βραδυ αυπνος απο τον πόνο  :-(

 

Enjoy

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

american anthem soundtrack arthur's theme

 

παρουσιαστηκε προβλημα με το βιντεο και γι αυτο και το ξαναποσταρω μιας και υπαρχει το topic, επειδη δεν μπορω να κανω επεξεργασια το αρχικο, αν θελει καποιος mod ας βαλει το σωστο λινκ. Ευχαριστω και συγνωμη :-(

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου