Προς το περιεχόμενο

Αλλο ένα θέμα για λαμπάτο


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μάλλον η τελε χρειάζεται κομπρεσσέρ...Αλήθεια' date=' τη συνδέεις στο low input; Στο hi input θα έπρεπε...

[/quote']

 

δεν υπαρχει "πρεπει" σχετικα με το high/ low output. ειναι καθαρα θεμα ηχητικου γουστου. παντα παιζω στο low output, με το bright κλειστο και το tone απο 2 ως 6 το πολυ.

ισως υπερεβαλλα με σχετικα με το volume, αλλα για μια νορμαλ ενταση σπιτιου, πρεπει να ειμαι τουλαχιστον στο 5.και φυσικα αναφερομαι σε πεντακαθαρο ηχο χωρις gain.

 

Σωστά, όπου υπάρχει input δοκιμάζουμε! :D Απλά το μανουάλι συστήνει οι low output κιθάρες να συνδέονται με το hi-input (και το αντίστροφο).

 

Εγώ πάλι παίζω με το bright πάντα ανοιχτό και το tone στο 7,5 (τουλάχιστον αυτήν την περίοδο). Ένταση, όχι πάνω απ' το 3 και στα 2 κανάλια.

 

Συγγνώμη που σας απασχολούμε με τα vc-ικά μας! :oops:

 

 

blue, τους tech21 δεν τους σκέφτεσαι καν; (ο πρήχτης :D )

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blue' date=' τους tech21 δεν τους σκέφτεσαι καν; (ο πρήχτης :D )[/quote']

 

Να πάω να δω αν επιμένεις :lol:

Αλλά δεν τρελλαίνομαι...λέω να πάρω κάτι κλασσικό να τελειώνω.

 

Αντιπαθώ τα Modelling πράγματα όσο πιστά και να είναι...Να καταλάβεις,αν τρελαθώ από τον ήχο του Tweed σκέφτομαι να δώσω και την Tonelab και να πάρω τα 2-3 [(+15) :lol:] πεταλάκια που χρειάζομαι πραγματικά :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blue' date=' τους tech21 δεν τους σκέφτεσαι καν; (ο πρήχτης :D )[/quote']

 

Να πάω να δω αν επιμένεις :lol:

Αλλά δεν τρελλαίνομαι...λέω να πάρω κάτι κλασσικό να τελειώνω.

 

Αντιπαθώ τα Modelling πράγματα όσο πιστά και να είναι...Να καταλάβεις,αν τρελαθώ από τον ήχο του Tweed σκέφτομαι να δώσω και την Tonelab και να πάρω τα 2-3 [(+15) :lol:] πεταλάκια που χρειάζομαι πραγματικά :roll:

 

¶μα είναι να πάρεις και πεταλάκια και έχεις και Tonelab (μου χε διαφύγει), αλλάζουν τα πράγματα... 8)

 

Μια χαρά κλασσικοί (στο είδος τους) είναι και οι tech 21 και δεν έχουν σχέση με τους Line6 και το λοιπό συναπάντημα.

 

Έχουν και ευκολίες που δεν ξέρω αν θα σε ενδιέφεραν. Προσωπικά μου λείπει αφάνταστα μια έξοδος για ακουστικά, καθώς λόγω του ωραρίου που ακολουθώ θα μου φαινοταν πολύ χρήσιμη.

 

Πάντως ο συνδυασμός tonelab/πεταλάκια+μικρός λαμπάτος μάλλον είναι ότι καλύτερο.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, όπου υπάρχει input δοκιμάζουμε! Απλά το μανουάλι συστήνει οι low output κιθάρες να συνδέονται με το hi-input (και το αντίστροφο).

 

Συγνώμη που εκτροχιάζω ελαφρώς το θέμα αλλα επειδή και εγώ έχω ενισχυτή με hi και lo εισόδους και έχω διαβάσει οτι η hi είσοδος χρησιμοποιείται κυρίως σε single-coil και μπορεί να εισάγει "ανεπιθύμητη" παραμόρφωση κλπ. θέλω να ρωτήσω: Δηλ. ας πούμε οτι έχω κιθάρα με humbuckers (αν και οχι ιδιαίτερα hot-wound απ' οτι φαίνεται). Στο lo με το gain στο τέρμα δεν πιάνει και πολύ παραμόρφωση αλλα μου φαίνεται "καθαρότερος" ο ήχος. Στο hi πιάνει όση θέλω και παραπάνω αλλα μου φαίνεται κάπως πιο "βρώμικος" με την κακή έννοια. Ξέρω οτι ή σωστή απάντηση μάλλον θα είναι να βάλω μαγνητάκια της προκοπής αλλα εντωμεταξύ έχει νόημα να χρησιμοποιήσω το lo "κανάλι" με ενα booster πιο πριν η θα είναι πρακτικα το ίδιο με το να χρησιμοποιήσω το hi "κανάλι" σκέτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fender Pro Junior' date=' δεν έχω ακούσει τον τωρινό (Mexico), μιας και έχω 2 USA - tweed τα οποία είναι απλά ΤΕΛΕΙΑ ! , αλλά μπορεί να μην εχουν μεγάλες διαφορές...

 

Θα συμφωνήσω λοιπόν με τον superfunk προτείνοντάς σου τον ProJunior με αλλαγή λαμπών φυσικά...[/quote']

 

Λές να έχει μεγάλη διαφορά ο mexico απ τον usa ?

Λέω να προχωρήσω στην αγορά του , τον γουστάρω επειδή είναι τρομερά απλός ένα volume ενα tone και τέλος . Ελπίζω μόνο οι αλλαγές των λαμπών και του ηχείου να φέρνουν τα ίδια αποτελέσματα με τον usa !!!! Επειδή δεν ξέρω και πολλά για ποιές λάμπες μιλάμε ? έχει 3 προενισχύτριες και 2 τελικές ποιές αλλάζω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι Μεξικανικοι ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ απο τους αμερικανικους σε ολη τη σειρα αυτη (HRD,BDVL.BJ,PJ) μια και πλεον ολοι οι ενισχυτες της Fender με εξαιρεση τους Custom Shop φτιαχνονται στο ΜΕΞΙΚΟ.

Εχουν παχυτερες και καλυτερες πλακετες & ενισχυμενα input jacks.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι Μεξικανικοι ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ απο τους αμερικανικους σε ολη τη σειρα αυτη (HRD' date='BDVL.BJ,PJ) μια και πλεον ολοι οι ενισχυτες της Fender με εξαιρεση τους Custom Shop φτιαχνονται στο ΜΕΞΙΚΟ.

Εχουν παχυτερες και καλυτερες πλακετες & ενισχυμενα input jacks.[/quote']

 

Ποιές λάμπες αλλάζω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΕΣ

 

(4 εχει ολες & ολες 2 προενισχυτικες,& 2 ενισχυτικες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω το eminence απο το επίσημο site αλλά δεν το βρίσκω (ψάχνω ακριβώς αυτό που είπες eminence beta A 200 w για 10'' μιλάμε σωστά ?)

και ποιές λάμπες να πάρω ? είναι δύσκολη δουλειά ?

Αν μπορούσες να δώσεις κανένα σχετικό λινκ :oops:

Σχετικά με τις λάμπες και το ηχείο . SUPERFUNK SUPERTHANKS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου