Προς το περιεχόμενο

Σκουπες για πολλαπλες χρησεις!


BlackForest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα noiz!

 

Μιας και πλησιαζουν τα γενεθλια ενος καλου φιλου drummer / κρουστου ειπα και εγω σαν καλος ανθρωπος να του παρω ενα δωρο!

Ψαχνω (μιας και ξερω πως του χρειαζονται) ΑΝ υπαρχουν σκουπες που θα κανουν και για κανονικη χρηση σε κανονικο drum set αλλα και για χρηση σε cajon!!!

 

Πιστευω πως οι μεταλλικες σκουπες μπορει να γρατζουνανε το cajon (ή μηπως οι light μεταλλικες ειναι οκ? ) ενω αντιθετα οι πλασικες δεν θα ειναι αποδοτικες στο ταμπουρο π.χ σε μια μικρη συναυλια.

 

Δεν εχω ιδεα απο drums ομως απλα υποθεσεις κανω και για αυτο θελω την γνωμη σας!

Υπαρχουν, και αν ναι εχετε να μου προτεινετε, σκουπες και για cajon και για drums? Α επισης το budget ειναι 30Ε αν υπαρχει κατι πολυ αξιολογο.

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σκούπες, αλλά νομίζω θα είναι πιο χρήσιμες σ ένα ντράμερ-κρουστό, τσέκαρε:

 

 

Τιμή Thomann 31 ευρώ, τις έχω πετύχει και στο drumstore όμως παλαιότερα. Είναι λίγο μεγάλες σε διάμετρο, φτιαγμένες από ψάθα παρόμοια με αυτές που είχαν οι σκούπες των γιαγιάδων μας. Γεμάτος ήχος, ειδικά στο cahon.

 

Αν θέλει οπωσδήποτε σκούπες, οι μαλακές μεταλλικές ενώ έχουν πολύ γλυκό σύρσιμο στο ταμπούρο, δεν νομίζω να είναι ικανές να παράγουν αρκετό ήχο στο cahon. Οι σκληρές θα ακούγονται και δύσκολα θα γρατζουνίσουν το ξύλο (εξαρτάται απο το cahon, βερνίκι κτλ). Για πλαστικές δεν έχω εμπειρία.

 

cheers

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx! Θα ψαξω για broomsticks μου φαινονται οντως πολυ ωραιο εργαλειο! Κατι αναμεσα σε σκουπα και σε rods.

Επειδη ομως μετα απο μια συντομη αναζητηση στο σκρουτζ δεν βρηκα τιποτα συγκεκριμενο εκτος απο αυτα http://www.ebay.co.uk/itm/CARBO-RODS-SPRING-TIP-MODEL-C-FOR-DRUMS-/270462544221    τι λες πλησιαζουν? θα κανουν δουλεια?

Θα θελα και καμια γνωμη για πλαστικες οποιος μπορει!

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Afterhours εσυ παιζεις στο video?ωραιος ο ηχος του σετ θελω αν εχεις την καλοσυνη να το δω απο κοντα και να το δοκιμασω αν βαβαια ειναι σε χωρο που επιτρεπεται αυτο και προπαντων να εισαι ο παικτης που βλεπω.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Afterhours εσυ παιζεις στο video?ωραιος ο ηχος του σετ θελω αν εχεις την καλοσυνη να το δω απο κοντα και να το δοκιμασω αν βαβαια ειναι σε χωρο που επιτρεπεται αυτο και προπαντων να εισαι ο παικτης που βλεπω.Ευχαριστω.

 

Το βίντεο το βρήκα στο youtube Περικλή, δεν είναι δικό μου. Αλλιώς, ευχαρίστως να τα έβλεπες. Όντως πολύ ωραίος ήχος, ειδικά τα Tom.

 

Ok ευχαριστω afterhours θα το τσεκαρω!

 

;)

 

 

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελεις να πεις οτι εχεις το ιδιο σετ και μπορω να ερθω να το δοκιμασω ;Η κανω λαθος;

 

Όχι δεν έχω το ίδιο, εννοούσα ότι εάν ήταν δικό μου δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα να ερχόσουν να το έβλεπες.

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου