Προς το περιεχόμενο

Αίσθηση πλήκτρων βαρυκεντρισμένου Kawai K9500.Ασύμμετρο βά


electrino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση για όσους γνωρίζουν.

Εχουν περάσει απ τα χέρια μου πολλά βαρυκεντρισμένα keyboard Kurzweil K2600xs , το Motif ES 8 , το Roland A80 το Yamaha KX88 κλπ.

Πάνω που είπα δε ξανασχολούμαι με βαρυκεντρισμένα, βρέθηκα απρόσμενα με ένα βαρυκεντρισμένο Kawai MP9500 του 2003.

Αρχικά μου φαινόταν ..κάπως, έχει ρετρό εμφάνιση (στη συνέχεια όσο παιρνούσαν οι μέρες όλο και πιό πολύ μου άρεσε) και σαν πλήκτρο, είναι ότι καλύτερο έχω παίξει στη ζωή μου σε ηλεκτρονικό (εννοώ όχι φυσικό πιάνο).Και έχει και ..ξύλινα πλήκτρα!

Μια παρατήρηση μόνο.

Εχω μια εξαιρετικά μεγάλη ευαισθησία στα χέρια στο να νιώθω αν κάποιο πλήκτρο είναι βαρύτερο η ελαφρύτερο απ΄το διπλανό του, πολλοί μου φίλοι πιανίστες, πολύ καλύτεροι από μένα, δεν πιάνουν αυτές τις "μικροδιαφορές".

Μου ζητάν τη γνώμη μου όποτε παίρνουν πιάνο σχετικά με την αίσθηση των πλήκτρων χωρίς φυσικά να είμαι κανένας ειδικός.

Παρατήρησα λοιπόν ότι το MP9500 στην τελευταία του οκτάβα, στις ψηλές νότες, τα πλήκτρα είναι ελαφρώς, ποιό ελαφριά.Στην πρώτη οκτάβα στις χαμηλότερες νότες είναι ξεκάθαρα ποιό βαριά.Αρχικά υπέθεσα οτι επειδή πήρα το όργανο μεταχειρισμένο μπορεί να φταίει η χρήση και να έχει πέσει σε απόδοση στις οκτάβες που "δουλεύονται" ποιό πολύ.

Στη συνέχεια διαπίστωσα ότι η διαφορά βάρους αλλάζει ανά οκτάβα όσο προχωράω προς τις ψηλότερες νότες και γίνονται τα πλήκτρα όλο και πιό ελαφριά.Μιλάμε για ανεπαίσθητες διαφορές που όμως υπάρχουν, χρειάζεται να το παρατηρήσεις πάρα πάρα πολύ προσεκτικά.

Και σκέφτομαι:

Σε ένα αληθινό πιάνο υπάρχει ανεπαίσθητη διαφορά στα πλήκτρα όσο ανεβαίνουμε οκτάβες εξαιτίας της μηχανικής του κατασκευής και το μήκος των χορδών?

Υπάρχει περίπτωση αν συμβαίνει κάτι τέτοιο να εξομείωσαν ακόμα και αυτή την ..απίστευτα μικρή διαφορά αίσθησης βάρους με χρήση διαφορετικού βάρους βαρυδιών στα πλήκτρα?

Εχετε ακούσει κάτι σχετικό ?

Οσοι θέλετε ένα υπέροχο ηλεκτρικό πιάνο πάντως, προτιμήστε το, η την ανανέωσή του (MP10).Δεν έχει τα τέλεια δείγματα πιάνου(αν και πολύ καλά)είναι του 2003, αλλά δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο σε αίσθηση, ίσως το V-Piano αλλά με μεγάλη διαφορά τιμής.Θα το έδινα ποτέ μόνο αν είχα την άνεση να πάρω ένα MP10,σε καμμιά άλλη περίπτωση.

 

Ελπίζω να μη σας κούρασα με πολλά λόγια.Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σε πολύ γενικές γραμμές.

 

Σε ένα αληθινό πιάνο υπάρχει ανεπαίσθητη διαφορά στα πλήκτρα όσο ανεβαίνουμε οκτάβες εξαιτίας της μηχανικής του κατασκευής και το μήκος των χορδών?

Ναι. Όχι όμως από το μήκος των χορδών αλλά από την κατασκευή των πλήκτρων (βάρος πλήκτρων, βαρίδια κλπ).

 

Πληροφοριακά και πολύ γενικά. Οι χορδές στις χαμηλές είναι: α) μεγαλύτερου μήκους, β) μεγαλύτερου διαμετρήματος και γ) διαφορετικής κατασκευής.

 

Υπάρχει περίπτωση αν συμβαίνει κάτι τέτοιο να εξομείωσαν ακόμα και αυτή την ..απίστευτα μικρή διαφορά αίσθησης βάρους με χρήση διαφορετικού βάρους βαρυδιών στα πλήκτρα?

Εχετε ακούσει κάτι σχετικό ?

Ναι. Εδώ και αρκετά χρόνια, πάρα πολλά μοντέλα αρκετών κατασκευαστών, εκτός των άλλων σημαντικών χαρακτηριστικών, διαθέτουν και αυτό το εξ'ίσου πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολύ γενικές γραμμές.

Ναι. Όχι όμως από το μήκος των χορδών αλλά από την κατασκευή των πλήκτρων (βάρος πλήκτρων, βαρίδια κλπ).

 

Πληροφοριακά και πολύ γενικά. Οι χορδές στις χαμηλές είναι: α) μεγαλύτερου μήκους, β) μεγαλύτερου διαμετρήματος και γ) διαφορετικής κατασκευής.

Ναι. Εδώ και αρκετά χρόνια, πάρα πολλά μοντέλα αρκετών κατασκευαστών, εκτός των άλλων σημαντικών χαρακτηριστικών, διαθέτουν και αυτό το εξ'ίσου πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό.

 

Κύριε Χναράκη ,σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, είναι τύχη να έχουμε εδώ και να παίρνουμε απαντήσεις από ανθρώπους με βαθιά γνώση στο κατασκευαστικό μέρος των ηλεκτρονικών μουσικών οργάνων synthesizers κλπ.

Είστε απ΄τους λίγους ανθρώπους που εμπιστεύομαι σε δικά μας τεχνικά θέματα στη χώρα ,και μου έχετε κάνει εξαιρετική δουλειά στο παρελθόν όταν χρειάστηκα κάτι σε ένα rack Roland.Πριν την παρούσα απάντησή σας, χτες το βράδυ έστειλα και mail στην Kawai Europe.Οτι μου απαντήσουν και από εκεί, που θα είναι η ίδια απάντηση σίγουρα, θα σας στο κάνω προώθηση με προσωπικό μήνυμα(απλά για την ιστορία δηλαδή τι απάντησε ο κατασκευαστής).Όποια γνώση για καλό είναι και σας ευχαριστούμε που την προσφέρετε.

 

Και προς στιγμήν στεναχωρήθηκα ότι έχουν θέμα τα πλήκτρα μου, αλλά πάλι ..δεν "κολλάνε" ούτε κάνουν διαφορετικό θόρυβο κάποια, μόνο αυτό .. η ελαφρύτερη αίσθηση στις τελευταίες δύο οκτάβες που νόμιζα ότι μπορεί να συμβαίνει γιατι δε δουλεύονται πολύ.Αλλά και πάλι δε θα δικαιολογούνταν να είναι ελαφρύτερες.Βαρύτερες εξαιτίας μη χρήσης θα εξηγούνταν καλύτερα.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Σε πολύ γενικές γραμμές.

Ναι. Όχι όμως από το μήκος των χορδών αλλά από την κατασκευή των πλήκτρων (βάρος πλήκτρων, βαρίδια κλπ).

 

Πληροφοριακά και πολύ γενικά. Οι χορδές στις χαμηλές είναι: α) μεγαλύτερου μήκους, β) μεγαλύτερου διαμετρήματος και γ) διαφορετικής κατασκευής.

Ναι. Εδώ και αρκετά χρόνια, πάρα πολλά μοντέλα αρκετών κατασκευαστών, εκτός των άλλων σημαντικών χαρακτηριστικών, διαθέτουν και αυτό το εξ'ίσου πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό.

Κύριε Χναράκη ,σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, είναι τύχη να έχουμε εδώ και να παίρνουμε απαντήσεις από ανθρώπους με βαθιά γνώση στο κατασκευαστικό μέρος των ηλεκτρονικών μουσικών οργάνων synthesizers κλπ.

Είστε απ΄τους λίγους ανθρώπους που εμπιστεύομαι σε δικά μας τεχνικά θέματα στη χώρα ,και μου έχετε κάνει εξαιρετική δουλειά στο παρελθόν όταν χρειάστηκα κάτι σε ένα rack Roland.Πριν την παρούσα απάντησή σας, χτες το βράδυ έστειλα και mail στην Kawai Europe.Οτι μου απαντήσουν και από εκεί, που θα είναι η ίδια απάντηση σίγουρα, θα σας στο κάνω προώθηση με προσωπικό μήνυμα(απλά για την ιστορία δηλαδή τι απάντησε ο κατασκευαστής).Όποια γνώση για καλό είναι και σας ευχαριστούμε που την προσφέρετε.

 

Και προς στιγμήν στεναχωρήθηκα ότι έχουν θέμα τα πλήκτρα μου, αλλά πάλι ..δεν "κολλάνε" ούτε κάνουν διαφορετικό θόρυβο κάποια, μόνο αυτό .. η ελαφρύτερη αίσθηση στις τελευταίες δύο οκτάβες που νόμιζα ότι μπορεί να συμβαίνει γιατι δε δουλεύονται πολύ.Αλλά και πάλι δε θα δικαιολογούνταν να είναι ελαφρύτερες.Βαρύτερες εξαιτίας μη χρήσης θα εξηγούνταν καλύτερα.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι μου απαντήσουν και από εκεί, που θα είναι η ίδια απάντηση σίγουρα, θα σας στο κάνω προώθηση με προσωπικό μήνυμα...

Να το γραψεις και εδω να το δουμε και οι υπολοιποι. 8)

 

Οτι μου απαντήσουν και από εκεί, που θα είναι η ίδια απάντηση σίγουρα, θα σας στο κάνω προώθηση με προσωπικό μήνυμα...

Να το γραψεις και εδω να το δουμε και οι υπολοιποι. ;)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το γραψεις και εδω να το δουμε και οι υπολοιποι. 8)

Να το γραψεις και εδω να το δουμε και οι υπολοιποι. ;)

 

Και να μάθουν όλοι εδώ μέσα ότι πίσω απ΄την πλεκτάνη να είναι ποιό ελαφριές οι τελευταίες οκτάβες κρύβονται οι μασόνοι , οι εβραίοι και η ομάδα έψιλον? Είναι πράγματα που δε πρέπει να τα μαθαίνει ο απλός κόσμος γιατί προφυλάσσεται και έτσι καταστρέφονται οι προφητείες, αλλα αφού επιμένεις θα το κάνω και  η ευθύνη δικιά σου.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τι πάθατε και γράφετε δύο φορές τα ίδια πράγματα;    ;D

 

Κύριε Χναράκη...

Σε ευχαριστώ πολύ. Υπάρχουν και άλλα άτομα που γνωρίζουν - κατέχουν αρκετά πράγματα και μπορούν να απαντήσουν ακόμα καλύτερα. Απλά το είδα πρώτος και απάντησα, τίποτα παραπάνω.

 

Και προς στιγμήν στεναχωρήθηκα ότι έχουν θέμα τα πλήκτρα μου, αλλά πάλι ..δεν "κολλάνε" ούτε κάνουν διαφορετικό θόρυβο κάποια, μόνο αυτό .. η ελαφρύτερη αίσθηση στις τελευταίες δύο οκτάβες που νόμιζα ότι μπορεί να συμβαίνει γιατι δε δουλεύονται πολύ.Αλλά και πάλι δε θα δικαιολογούνταν να είναι ελαφρύτερες.Βαρύτερες εξαιτίας μη χρήσης θα εξηγούνταν καλύτερα.

Ανάλογα τον τύπο - μηχανισμό του κλαβιέ που φοράει το κάθε μηχάνημα, ανάλογα την χρήση και ανάλογα τα service που έχει κάνει.

Αυτό που λες με την ελαφρύτερη αίσθηση σε ορισμένες οκτάβες (π.χ. τελευταίες), ναι μπορεί να συμβαίνει. Απλά λίγοι είναι αυτοί που το καταλαβαίνουν, ασχέτως εάν είναι επαγγελματίες ή μη. Λίγοι είναι αυτοί που μπορούν να εντοπίσουν τέτοιου είδους αν θες "ατέλειες" ή διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εκνευρίζομαι εύκολα όταν με γράφουν,σήμερα έστειλα και στους αγαπημένους μου Αμερικανούς να μου στείλουν απάντηση επί του θέματος.

 

ΟΙ Αμερικανοί ,φυσικά μπροστά απ΄τη γελοία Ευρώπη ,με εξαίρεση τη Σουηδία και ίσως (αυτό τώρα μου τη σπάει αλλά όκ) τη Γερμανία , απάντησαν Κυριακάτικα σε λιγότερο από 4 ώρες.

Και δε θα μπώ στη σκέψη του "έτυχε" γιατί όποτε ζητάω οτιδήποτε απο Αμερικανούς απλά ..πάντα τυχαίνει..

 

Τέλος πάντων, αυτά είναι προσωπική μου γνώμη που την ανέφερα και δε θα την συζητήσω έτσι κι αλλιώς γιατί δεν υπάρχει λόγος, στο θέμα μας τώρα!

 

Φυσικά και ο αγαπητός Μανώλης Χναράκης είχε δίκιο (αυτό το ήξερα από τη στιγμή που απάντησε) αλλά για την ιστορία όπως σας είχα υποσχεθεί στους ενδιαφερόμενους, σας παραθέτω την απάντηση των συμμάχων.

 

Kawai America Corporation

 

" Hi όμορφε (αυτό το γράφω εγώ ;D ). Sean O'Shea here. Congrats on owning such a classic hit keyboard as the MP9500.

What you're feeling was intentionally designed. On an acoustic grand piano, the hammers become lighter as you move from left to right. Of course the accuracy of replicating that sensation has progressed over the years, but the MP9500 was ahead of its time for sure.

 

-Sean  "

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι τα Kawai παραμένουν τα κορυφαία πλήκτρα από πλευράς αίσθησης, δε θές να σταματάς να παίζεις σε ένα βαρυκεντρισμένο Kawai με εξαίρεση ίσως το V-piano της Roland που παίζει σε άλλη κατηγορία τιμής.

 

Regards

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου